Se Farzam i Tipsbladets Transfer Talk

Thomas Delaney og FC København flirter igen, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i allerførste afsnit af vores nye YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk”.



Det er sommertid, og det er transfertid! 

Der er allerede godt gang i svingdøren i Superliga-klubberne, og der kommer kun til at ske endnu mere frem mod 2. september, hvor transfervinduet smækker i. 

Her på Tipsbladet vil vi gerne give dig den bedste transferdækning, og så er det jo godt, at vi har Danmarks førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, i stalden.

Løbende frem mod transferdeadline kan du på YouTube se vores nye show “Tipsbladets Transfer Talk”, hvor Farzam Abolhosseini vil løfte sløret for, hvad der rør sig i de danske klubber. 

Showet har premiere i denne uge med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen som vært, og Farzam Abolhosseini kan blandt andet berette interessant nyt om Thomas Delaney.

– Jeg ved, at Thomas Delaney starter op i næste uge i Sevilla, hvor de har preseason. Delaney vil gerne lige mærke efter, om han kan blive en del af holdet. Han har et år tilbage af kontrakten med Sevilla, hvor han tjener kassen.

– FCK kan ikke matche den løn, men det betyder ikke, at man ikke kan finde en løsning, hvis Thomas Delaney gerne vil væk, men han prøver lige den første uge af i Sevilla. FCK og Anderlecht er to muligheder for ham. 

– Delaney har familie, som rigtig gerne vil hjem til København, og det er vi nødt til at have in mente. De elsker København og vil gerne hjem, men kontrakten skal løses, for det er sidste gang, Thomas Delaney kommer til at tjene over 20 millioner i årsløn.

– Finder han en god løsning, kan han hurtigt finde en løsning med FCK, og det er vigtigt at sige, at Delaney er ikke den eneste, der gerne vil det her – FCK vil også, fortæller Farzam Abolhosseini. 

Du kan se første afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




LIVE

VM-LIVE: Sydkorea slår Danmarks onde ånd

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

City med vildt rekordbud

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’