Se Farzam i Tipsbladets Transfer Talk

Thomas Delaney og FC København flirter igen, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i allerførste afsnit af vores nye YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk”.



Det er sommertid, og det er transfertid! 

Der er allerede godt gang i svingdøren i Superliga-klubberne, og der kommer kun til at ske endnu mere frem mod 2. september, hvor transfervinduet smækker i. 

Her på Tipsbladet vil vi gerne give dig den bedste transferdækning, og så er det jo godt, at vi har Danmarks førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, i stalden.

Løbende frem mod transferdeadline kan du på YouTube se vores nye show “Tipsbladets Transfer Talk”, hvor Farzam Abolhosseini vil løfte sløret for, hvad der rør sig i de danske klubber. 

Showet har premiere i denne uge med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen som vært, og Farzam Abolhosseini kan blandt andet berette interessant nyt om Thomas Delaney.

– Jeg ved, at Thomas Delaney starter op i næste uge i Sevilla, hvor de har preseason. Delaney vil gerne lige mærke efter, om han kan blive en del af holdet. Han har et år tilbage af kontrakten med Sevilla, hvor han tjener kassen.

– FCK kan ikke matche den løn, men det betyder ikke, at man ikke kan finde en løsning, hvis Thomas Delaney gerne vil væk, men han prøver lige den første uge af i Sevilla. FCK og Anderlecht er to muligheder for ham. 

– Delaney har familie, som rigtig gerne vil hjem til København, og det er vi nødt til at have in mente. De elsker København og vil gerne hjem, men kontrakten skal løses, for det er sidste gang, Thomas Delaney kommer til at tjene over 20 millioner i årsløn.

– Finder han en god løsning, kan han hurtigt finde en løsning med FCK, og det er vigtigt at sige, at Delaney er ikke den eneste, der gerne vil det her – FCK vil også, fortæller Farzam Abolhosseini. 

Du kan se første afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FC København interesseret i Jonas Kersken

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

AGF – Brøndby IF