Det er sommertid, og det er transfertid!
Der er allerede godt gang i svingdøren i Superliga-klubberne, og der kommer kun til at ske endnu mere frem mod 2. september, hvor transfervinduet smækker i.
Her på Tipsbladet vil vi gerne give dig den bedste transferdækning, og så er det jo godt, at vi har Danmarks førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, i stalden.
Løbende frem mod transferdeadline kan du på YouTube se vores nye show “Tipsbladets Transfer Talk”, hvor Farzam Abolhosseini vil løfte sløret for, hvad der rør sig i de danske klubber.
Showet har premiere i denne uge med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen som vært, og Farzam Abolhosseini kan blandt andet berette interessant nyt om Thomas Delaney.
– Jeg ved, at Thomas Delaney starter op i næste uge i Sevilla, hvor de har preseason. Delaney vil gerne lige mærke efter, om han kan blive en del af holdet. Han har et år tilbage af kontrakten med Sevilla, hvor han tjener kassen.
– FCK kan ikke matche den løn, men det betyder ikke, at man ikke kan finde en løsning, hvis Thomas Delaney gerne vil væk, men han prøver lige den første uge af i Sevilla. FCK og Anderlecht er to muligheder for ham.
– Delaney har familie, som rigtig gerne vil hjem til København, og det er vi nødt til at have in mente. De elsker København og vil gerne hjem, men kontrakten skal løses, for det er sidste gang, Thomas Delaney kommer til at tjene over 20 millioner i årsløn.
– Finder han en god løsning, kan han hurtigt finde en løsning med FCK, og det er vigtigt at sige, at Delaney er ikke den eneste, der gerne vil det her – FCK vil også, fortæller Farzam Abolhosseini.
Du kan se første afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Revser FC København: ‘Arrogant’
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Surt show – dumpet!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM