Det er sommertid, og det er transfertid!
Der er allerede godt gang i svingdøren i Superliga-klubberne, og der kommer kun til at ske endnu mere frem mod 2. september, hvor transfervinduet smækker i.
Her på Tipsbladet vil vi gerne give dig den bedste transferdækning, og så er det jo godt, at vi har Danmarks førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, i stalden.
Løbende frem mod transferdeadline kan du på YouTube se vores nye show “Tipsbladets Transfer Talk”, hvor Farzam Abolhosseini vil løfte sløret for, hvad der rør sig i de danske klubber.
Showet har premiere i denne uge med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen som vært, og Farzam Abolhosseini kan blandt andet berette interessant nyt om Thomas Delaney.
– Jeg ved, at Thomas Delaney starter op i næste uge i Sevilla, hvor de har preseason. Delaney vil gerne lige mærke efter, om han kan blive en del af holdet. Han har et år tilbage af kontrakten med Sevilla, hvor han tjener kassen.
– FCK kan ikke matche den løn, men det betyder ikke, at man ikke kan finde en løsning, hvis Thomas Delaney gerne vil væk, men han prøver lige den første uge af i Sevilla. FCK og Anderlecht er to muligheder for ham.
– Delaney har familie, som rigtig gerne vil hjem til København, og det er vi nødt til at have in mente. De elsker København og vil gerne hjem, men kontrakten skal løses, for det er sidste gang, Thomas Delaney kommer til at tjene over 20 millioner i årsløn.
– Finder han en god løsning, kan han hurtigt finde en løsning med FCK, og det er vigtigt at sige, at Delaney er ikke den eneste, der gerne vil det her – FCK vil også, fortæller Farzam Abolhosseini.
Du kan se første afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED