Se Farzam i Tipsbladets Transfer Talk

Thomas Delaney og FC København flirter igen, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i allerførste afsnit af vores nye YouTube-show “Tipsbladets Transfer Talk”.



Det er sommertid, og det er transfertid! 

Der er allerede godt gang i svingdøren i Superliga-klubberne, og der kommer kun til at ske endnu mere frem mod 2. september, hvor transfervinduet smækker i. 

Her på Tipsbladet vil vi gerne give dig den bedste transferdækning, og så er det jo godt, at vi har Danmarks førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, i stalden.

Løbende frem mod transferdeadline kan du på YouTube se vores nye show “Tipsbladets Transfer Talk”, hvor Farzam Abolhosseini vil løfte sløret for, hvad der rør sig i de danske klubber. 

Showet har premiere i denne uge med Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen som vært, og Farzam Abolhosseini kan blandt andet berette interessant nyt om Thomas Delaney.

– Jeg ved, at Thomas Delaney starter op i næste uge i Sevilla, hvor de har preseason. Delaney vil gerne lige mærke efter, om han kan blive en del af holdet. Han har et år tilbage af kontrakten med Sevilla, hvor han tjener kassen.

– FCK kan ikke matche den løn, men det betyder ikke, at man ikke kan finde en løsning, hvis Thomas Delaney gerne vil væk, men han prøver lige den første uge af i Sevilla. FCK og Anderlecht er to muligheder for ham. 

– Delaney har familie, som rigtig gerne vil hjem til København, og det er vi nødt til at have in mente. De elsker København og vil gerne hjem, men kontrakten skal løses, for det er sidste gang, Thomas Delaney kommer til at tjene over 20 millioner i årsløn.

– Finder han en god løsning, kan han hurtigt finde en løsning med FCK, og det er vigtigt at sige, at Delaney er ikke den eneste, der gerne vil det her – FCK vil også, fortæller Farzam Abolhosseini. 

Du kan se første afsnit af “Tipsbladets Transfer Talk” med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Tyrkiet – Paraguay

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’