Demensramt legende advarer nutidens spillere

68-årige Gordon McQueen har fået konstateret vaskulær demens og advarer nu andre spillere.



Den tidligere Manchester United-forsvarer Gordon McQueen er blevet diagnosticeret med vaskulær demens.

68-årige McQueen begyndte sin karriere i St. Mirren i begyndelsen af 1970’erne og drog siden videre til Leeds United, før han tog til Manchester United.

Her spillede han fra 1978 til 1985, før han sluttede karrieren i Seiko i Hongkong. Det blev også til 30 kampe for det skotske landshold.

De mange år som professionel har ifølge hans familie sat deres spor, og nu spekulerer han på, om de kontinuerlige hovedstød har fået betydning for hans helbred.

I en udtalelse advarer familien derfor andre fodboldspillere på vegne af den tidligere midtstopper.

Ifølge familien fortryder McQueen ikke sine karrierevalg, men han vil alligevel gøre opmærksom på sin situation.

– Fodbold har givet ham mulighed for at rejse verden rundt og opleve ting, som andre kun kan drømme om. Men han ønsker, at fodboldspillere fra nutidens generation skal vide, at der kan være en risiko forbundet med at heade til bolden igen og igen, lyder det ifølge The Guardian i familiens udtalelse.

Familien påpeger, at Gordon McQueen særligt til træning lavede mange hovedstød til holdenes målmænd.

– Han tænker over, om det kan have spillet en rolle i hans demens, eftersom symptomerne begyndte, da han var midt i 60’erne, skriver familien.

Det Engelske Fodboldforbund (FA) støtter i øjeblikket to forskningsprojekter, som undersøger potentielt tidlige tegn på neurodegenerative sygdomme hos tidligere fodboldspillere.

I 2019 konkluderede forskere fra Glasgow University, at tidligere fodboldspillere har 3,5 gange større risiko for at dø af demens end den generelle befolkning i samme aldersgruppe.

Forskningsprojektet undersøgte dødsfald hos 7676 tidligere spillere, der havde tilbragt karrieren i Skotland, og sammenholdt den med 23.000 personer fra den øvrige befolkning.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!