Den tidligere Manchester United-forsvarer Gordon McQueen er blevet diagnosticeret med vaskulær demens.
68-årige McQueen begyndte sin karriere i St. Mirren i begyndelsen af 1970’erne og drog siden videre til Leeds United, før han tog til Manchester United.
Her spillede han fra 1978 til 1985, før han sluttede karrieren i Seiko i Hongkong. Det blev også til 30 kampe for det skotske landshold.
De mange år som professionel har ifølge hans familie sat deres spor, og nu spekulerer han på, om de kontinuerlige hovedstød har fået betydning for hans helbred.
I en udtalelse advarer familien derfor andre fodboldspillere på vegne af den tidligere midtstopper.
Ifølge familien fortryder McQueen ikke sine karrierevalg, men han vil alligevel gøre opmærksom på sin situation.
– Fodbold har givet ham mulighed for at rejse verden rundt og opleve ting, som andre kun kan drømme om. Men han ønsker, at fodboldspillere fra nutidens generation skal vide, at der kan være en risiko forbundet med at heade til bolden igen og igen, lyder det ifølge The Guardian i familiens udtalelse.
Familien påpeger, at Gordon McQueen særligt til træning lavede mange hovedstød til holdenes målmænd.
– Han tænker over, om det kan have spillet en rolle i hans demens, eftersom symptomerne begyndte, da han var midt i 60’erne, skriver familien.
Det Engelske Fodboldforbund (FA) støtter i øjeblikket to forskningsprojekter, som undersøger potentielt tidlige tegn på neurodegenerative sygdomme hos tidligere fodboldspillere.
I 2019 konkluderede forskere fra Glasgow University, at tidligere fodboldspillere har 3,5 gange større risiko for at dø af demens end den generelle befolkning i samme aldersgruppe.
Forskningsprojektet undersøgte dødsfald hos 7676 tidligere spillere, der havde tilbragt karrieren i Skotland, og sammenholdt den med 23.000 personer fra den øvrige befolkning.
/ritzau/AFP
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
