Demensramt legende advarer nutidens spillere

68-årige Gordon McQueen har fået konstateret vaskulær demens og advarer nu andre spillere.



Den tidligere Manchester United-forsvarer Gordon McQueen er blevet diagnosticeret med vaskulær demens.

68-årige McQueen begyndte sin karriere i St. Mirren i begyndelsen af 1970’erne og drog siden videre til Leeds United, før han tog til Manchester United.

Her spillede han fra 1978 til 1985, før han sluttede karrieren i Seiko i Hongkong. Det blev også til 30 kampe for det skotske landshold.

De mange år som professionel har ifølge hans familie sat deres spor, og nu spekulerer han på, om de kontinuerlige hovedstød har fået betydning for hans helbred.

I en udtalelse advarer familien derfor andre fodboldspillere på vegne af den tidligere midtstopper.

Ifølge familien fortryder McQueen ikke sine karrierevalg, men han vil alligevel gøre opmærksom på sin situation.

– Fodbold har givet ham mulighed for at rejse verden rundt og opleve ting, som andre kun kan drømme om. Men han ønsker, at fodboldspillere fra nutidens generation skal vide, at der kan være en risiko forbundet med at heade til bolden igen og igen, lyder det ifølge The Guardian i familiens udtalelse.

Familien påpeger, at Gordon McQueen særligt til træning lavede mange hovedstød til holdenes målmænd.

– Han tænker over, om det kan have spillet en rolle i hans demens, eftersom symptomerne begyndte, da han var midt i 60’erne, skriver familien.

Det Engelske Fodboldforbund (FA) støtter i øjeblikket to forskningsprojekter, som undersøger potentielt tidlige tegn på neurodegenerative sygdomme hos tidligere fodboldspillere.

I 2019 konkluderede forskere fra Glasgow University, at tidligere fodboldspillere har 3,5 gange større risiko for at dø af demens end den generelle befolkning i samme aldersgruppe.

Forskningsprojektet undersøgte dødsfald hos 7676 tidligere spillere, der havde tilbragt karrieren i Skotland, og sammenholdt den med 23.000 personer fra den øvrige befolkning.

/ritzau/AFP







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Leverkusen – Bayern

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’