Der er æren og et trofæ på spil, når SønderjyskE og Randers FC tørner sammen i pokalfinalen kristi himmelfartsdag. Men der er i høj grad også millioner på højkant. Også flere end først antaget.
Det skriver Ekstra Bladet.
Vinderen af pokalturneringen indtræder i næste sæson i playoff-runden til Europa League og er dermed kun to kampe fra at kvalificere sig til den næstfineste klubturnering. Skulle det mislykkes, kan den danske pokalvinder glæde sig over, at det alligevel bliver til et europæisk gruppespil – nemlig i Conference League. Og det er her, at der er en del flere millioner at hente end først antaget.
Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen, har tidligere estimeret, at et Conference League-gruppespil kaster cirka 20 millioner kroner af sig, men beløbet kan være dobbelt så højt.
Det vurderer Daniel Rommedahl, der bærer titlen Director of Football Operations and International Affairs i FC København. Han er samtidig medlem af bestyrelsen i klubsammensætningen ECA.
– Nu er beløbene ikke offentliggjort endnu, men for en dansk klub kommer et gruppespil i Europa Conference League til at ligge mellem 30 og 45 mio. kr. Og det er bare pengene fra UEFA. Nogle har forsøgt at tale Europa Conference League ned og kaldt det en Mickey Mouse-turnering. Som dansk klub ville det være arrogant, hvis ikke man syntes, at det var meget gode penge at få ind, siger Daniel Rommedahl til Ekstra Bladet.
Hverken Randers FC eller SønderjyskE har tidligere været kvalificeret til et europæisk gruppespil. SønderjyskE var snublende nær i 2016, men blev i de døende minutter slået ud af Sparta Prag.
Pokalfinalen spilles 13. maj klokken 15.00 på Ceres Park i Aarhus. Morten Krogh skal dømme finalen.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
