Den danske pokalvinder skovler millioner ind

Vinderen af pokalfinalen er sikret endnu flere millioner end først antaget.



Der er æren og et trofæ på spil, når SønderjyskE og Randers FC tørner sammen i pokalfinalen kristi himmelfartsdag. Men der er i høj grad også millioner på højkant. Også flere end først antaget.

Det skriver Ekstra Bladet.

Vinderen af pokalturneringen indtræder i næste sæson i playoff-runden til Europa League og er dermed kun to kampe fra at kvalificere sig til den næstfineste klubturnering. Skulle det mislykkes, kan den danske pokalvinder glæde sig over, at det alligevel bliver til et europæisk gruppespil – nemlig i Conference League. Og det er her, at der er en del flere millioner at hente end først antaget.

Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen, har tidligere estimeret, at et Conference League-gruppespil kaster cirka 20 millioner kroner af sig, men beløbet kan være dobbelt så højt.

Det vurderer Daniel Rommedahl, der bærer titlen Director of Football Operations and International Affairs i FC København. Han er samtidig medlem af bestyrelsen i klubsammensætningen ECA.

– Nu er beløbene ikke offentliggjort endnu, men for en dansk klub kommer et gruppespil i Europa Conference League til at ligge mellem 30 og 45 mio. kr. Og det er bare pengene fra UEFA. Nogle har forsøgt at tale Europa Conference League ned og kaldt det en Mickey Mouse-turnering. Som dansk klub ville det være arrogant, hvis ikke man syntes, at det var meget gode penge at få ind, siger Daniel Rommedahl til Ekstra Bladet.

Hverken Randers FC eller SønderjyskE har tidligere været kvalificeret til et europæisk gruppespil. SønderjyskE var snublende nær i 2016, men blev i de døende minutter slået ud af Sparta Prag. 

Pokalfinalen spilles 13. maj klokken 15.00 på Ceres Park i Aarhus. Morten Krogh skal dømme finalen. 





Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb




LIVE

Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen