Den danske pokalvinder skovler millioner ind

Vinderen af pokalfinalen er sikret endnu flere millioner end først antaget.



Der er æren og et trofæ på spil, når SønderjyskE og Randers FC tørner sammen i pokalfinalen kristi himmelfartsdag. Men der er i høj grad også millioner på højkant. Også flere end først antaget.

Det skriver Ekstra Bladet.

Vinderen af pokalturneringen indtræder i næste sæson i playoff-runden til Europa League og er dermed kun to kampe fra at kvalificere sig til den næstfineste klubturnering. Skulle det mislykkes, kan den danske pokalvinder glæde sig over, at det alligevel bliver til et europæisk gruppespil – nemlig i Conference League. Og det er her, at der er en del flere millioner at hente end først antaget.

Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen, har tidligere estimeret, at et Conference League-gruppespil kaster cirka 20 millioner kroner af sig, men beløbet kan være dobbelt så højt.

Det vurderer Daniel Rommedahl, der bærer titlen Director of Football Operations and International Affairs i FC København. Han er samtidig medlem af bestyrelsen i klubsammensætningen ECA.

– Nu er beløbene ikke offentliggjort endnu, men for en dansk klub kommer et gruppespil i Europa Conference League til at ligge mellem 30 og 45 mio. kr. Og det er bare pengene fra UEFA. Nogle har forsøgt at tale Europa Conference League ned og kaldt det en Mickey Mouse-turnering. Som dansk klub ville det være arrogant, hvis ikke man syntes, at det var meget gode penge at få ind, siger Daniel Rommedahl til Ekstra Bladet.

Hverken Randers FC eller SønderjyskE har tidligere været kvalificeret til et europæisk gruppespil. SønderjyskE var snublende nær i 2016, men blev i de døende minutter slået ud af Sparta Prag. 

Pokalfinalen spilles 13. maj klokken 15.00 på Ceres Park i Aarhus. Morten Krogh skal dømme finalen. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Arne Slot fyret af Liverpool

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De er færdige i 1. division

Mæhle kan hentes for spotpris

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Forlader AGF – her er hans nye klub