Den danske pokalvinder skovler millioner ind

Vinderen af pokalfinalen er sikret endnu flere millioner end først antaget.



Der er æren og et trofæ på spil, når SønderjyskE og Randers FC tørner sammen i pokalfinalen kristi himmelfartsdag. Men der er i høj grad også millioner på højkant. Også flere end først antaget.

Det skriver Ekstra Bladet.

Vinderen af pokalturneringen indtræder i næste sæson i playoff-runden til Europa League og er dermed kun to kampe fra at kvalificere sig til den næstfineste klubturnering. Skulle det mislykkes, kan den danske pokalvinder glæde sig over, at det alligevel bliver til et europæisk gruppespil – nemlig i Conference League. Og det er her, at der er en del flere millioner at hente end først antaget.

Peter Ebbesen, der er turneringschef i Divisionsforeningen, har tidligere estimeret, at et Conference League-gruppespil kaster cirka 20 millioner kroner af sig, men beløbet kan være dobbelt så højt.

Det vurderer Daniel Rommedahl, der bærer titlen Director of Football Operations and International Affairs i FC København. Han er samtidig medlem af bestyrelsen i klubsammensætningen ECA.

– Nu er beløbene ikke offentliggjort endnu, men for en dansk klub kommer et gruppespil i Europa Conference League til at ligge mellem 30 og 45 mio. kr. Og det er bare pengene fra UEFA. Nogle har forsøgt at tale Europa Conference League ned og kaldt det en Mickey Mouse-turnering. Som dansk klub ville det være arrogant, hvis ikke man syntes, at det var meget gode penge at få ind, siger Daniel Rommedahl til Ekstra Bladet.

Hverken Randers FC eller SønderjyskE har tidligere været kvalificeret til et europæisk gruppespil. SønderjyskE var snublende nær i 2016, men blev i de døende minutter slået ud af Sparta Prag. 

Pokalfinalen spilles 13. maj klokken 15.00 på Ceres Park i Aarhus. Morten Krogh skal dømme finalen. 





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spår rekordtransfer i dette vindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag