– Den ene dag kan man være skurk, den næste helt

Brøndby-profilen Morten Frendrup blev udvist i sidste sæson mod AGF, og det kunne have kostet mesterskabet for de blå-gule. Men de vandt alligevel i Århus og nappede også mesterskabet, og kampen har den unge midtbanespiller lært meget af.



Han begik først et frispark til et gult kort, og senere i første halvleg kom Morten Frendrup igen for sent og begik et nyt frispark til gult kort.

Da Brøndby IF i næstsidste runde af Superligaen i sidste sæson mødte AGF, var man 10 mand i lidt under en time, men alligevel formåede man at vinde opgøret på et par Mikael Uhre-kasser, og siden blev Brøndby IF også dansk mester for første gang i 16 år, da man vandt over FCN hjemme i sidste runde.

Men for Morten Frendrup var oplevelsen i Århus ikke positiv, da han følte, han havde solgt sit hold i guldkampen.

Efterfølgende tog det også noget tid at komme tilbage på sporet for U21-landsholdsspilleren.

– Jeg har erkendt, at jeg havde en lille nedtur. Det er klart, at man bliver stærkere mentalt, og der er mange ting, jeg ikke tager så tungt længere omkring mit eget spil, hvis jeg ikke lykkes og så videre, så på den måde har jeg fået meget mere ballast og hår på brystet. Og især det her med, hvor hurtigt det kan gå op og ned, det har jeg virkelig lært. Den ene dag kan man være totalt skurk og den anden dag helt, siger midtbanespilleren i et interview med Discovery.

Helt blev han tidligere i dette efterår, hvor han scorede sit første Superliga-mål mod ærkerivalerne FC København, som Brøndby IF slog med 2-1.






Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

En sort plet på hans eftermæle

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker



LIVE

TransferLIVE: FCK forlænger med talent

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!