– Den ene dag kan man være skurk, den næste helt

Brøndby-profilen Morten Frendrup blev udvist i sidste sæson mod AGF, og det kunne have kostet mesterskabet for de blå-gule. Men de vandt alligevel i Århus og nappede også mesterskabet, og kampen har den unge midtbanespiller lært meget af.



Han begik først et frispark til et gult kort, og senere i første halvleg kom Morten Frendrup igen for sent og begik et nyt frispark til gult kort.

Da Brøndby IF i næstsidste runde af Superligaen i sidste sæson mødte AGF, var man 10 mand i lidt under en time, men alligevel formåede man at vinde opgøret på et par Mikael Uhre-kasser, og siden blev Brøndby IF også dansk mester for første gang i 16 år, da man vandt over FCN hjemme i sidste runde.

Men for Morten Frendrup var oplevelsen i Århus ikke positiv, da han følte, han havde solgt sit hold i guldkampen.

Efterfølgende tog det også noget tid at komme tilbage på sporet for U21-landsholdsspilleren.

– Jeg har erkendt, at jeg havde en lille nedtur. Det er klart, at man bliver stærkere mentalt, og der er mange ting, jeg ikke tager så tungt længere omkring mit eget spil, hvis jeg ikke lykkes og så videre, så på den måde har jeg fået meget mere ballast og hår på brystet. Og især det her med, hvor hurtigt det kan gå op og ned, det har jeg virkelig lært. Den ene dag kan man være totalt skurk og den anden dag helt, siger midtbanespilleren i et interview med Discovery.

Helt blev han tidligere i dette efterår, hvor han scorede sit første Superliga-mål mod ærkerivalerne FC København, som Brøndby IF slog med 2-1.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Leverkusen – Bayern