‘Der er ikke nogen undskyldninger for sådan én’

Mathias Jørgensen lægger sig fladt ned - han erkender, at han burde have scoret mod FCK.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Han vidste det godt selv. Mathias Jørgensen. At efter kampen var der særligt én situation, som alle journalisterne ville snakke med ham om.

Således også da han troppede op foran Tipsbladets udsendte – det skulle handle om den kæmpe afbrænder, han havde, da han i anden halvleg af 0-0-kampen mod FC København fik alletiders chance for at score. Alene med målmanden, som han endda kom uden om, skød topscoreren fra AaB forbi kassen.

Og så kunne han altså lige så godt tage situationen som det første i interviewet.

– Ja, lad os bare det, siger Mathias Jørgensen trods sin store skuffelse med et smil og fortsætter så:

– Det var irriterende, at det ikke skete, for jeg synes, at alt inden den er lige præcis, hvordan vi ville straffe dem – ved at ligge og løbe på sidste linje og spille rigtig gode bolde med timing på bagkæden. Jeg var alene med målmanden. Alt var rigtigt lige indtil afslutningen, og der er ingen tvivl om, at den skulle være sparket ind, men det blev den ikke, siger tilføjer Mathias Jørgensen.

Forinden havde AaBs cheftræner, Menno van Dam, sagt noget om, at der godt kunne være en knold eller lignende, der forhindrede Mathias Jørgensen i at score, men den undskyldning brugte den altid ærlige Mathias Jørgensen ikke, om end han kunne se det sjove i episoden.  

– Det kan godt være, at jeg skal hjem og se på den og se, om jeg ikke kan zoome ind på den knold. Ej, der er ikke nogen undskyldninger for sådan én. Den skal bare sparkes ind, og det blev den ikke. Som angriber scorer man nogle gange, og nogle gange brænder man, og desværre var det det negative i dag, men mon ikke det nok skal komme ind igen. 

0-0 mod Superligaens tophold må siges at være godt for et hold som AaB, der kæmper mod nedrykning, og det var også dét, som Mathias Jørgensen hæftede sig ved – uagtet sin store afbrænder.

– Jeg er rigtig stolt af vores præstation. Det var tredje kamp på syv dage, og vi har haft lidt en tendens til at lave lidt personlige fejl, der er blevet straffet på os, men i dag viste vi mod og et godt udtryk, og det gør mig rigtig stolt. Vi viser, at vi godt kan, og det skal blive en standard, at vi godt kan spille med mod så dygtig en mesterskabskandidat som FCK.

Mathias Jørgensen har lavet syv kasser i Superligaen – flest af alle i AaB.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner