Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Han vidste det godt selv. Mathias Jørgensen. At efter kampen var der særligt én situation, som alle journalisterne ville snakke med ham om.
Således også da han troppede op foran Tipsbladets udsendte – det skulle handle om den kæmpe afbrænder, han havde, da han i anden halvleg af 0-0-kampen mod FC København fik alletiders chance for at score. Alene med målmanden, som han endda kom uden om, skød topscoreren fra AaB forbi kassen.
Og så kunne han altså lige så godt tage situationen som det første i interviewet.
– Ja, lad os bare det, siger Mathias Jørgensen trods sin store skuffelse med et smil og fortsætter så:
– Det var irriterende, at det ikke skete, for jeg synes, at alt inden den er lige præcis, hvordan vi ville straffe dem – ved at ligge og løbe på sidste linje og spille rigtig gode bolde med timing på bagkæden. Jeg var alene med målmanden. Alt var rigtigt lige indtil afslutningen, og der er ingen tvivl om, at den skulle være sparket ind, men det blev den ikke, siger tilføjer Mathias Jørgensen.
Forinden havde AaBs cheftræner, Menno van Dam, sagt noget om, at der godt kunne være en knold eller lignende, der forhindrede Mathias Jørgensen i at score, men den undskyldning brugte den altid ærlige Mathias Jørgensen ikke, om end han kunne se det sjove i episoden.
– Det kan godt være, at jeg skal hjem og se på den og se, om jeg ikke kan zoome ind på den knold. Ej, der er ikke nogen undskyldninger for sådan én. Den skal bare sparkes ind, og det blev den ikke. Som angriber scorer man nogle gange, og nogle gange brænder man, og desværre var det det negative i dag, men mon ikke det nok skal komme ind igen.
0-0 mod Superligaens tophold må siges at være godt for et hold som AaB, der kæmper mod nedrykning, og det var også dét, som Mathias Jørgensen hæftede sig ved – uagtet sin store afbrænder.
– Jeg er rigtig stolt af vores præstation. Det var tredje kamp på syv dage, og vi har haft lidt en tendens til at lave lidt personlige fejl, der er blevet straffet på os, men i dag viste vi mod og et godt udtryk, og det gør mig rigtig stolt. Vi viser, at vi godt kan, og det skal blive en standard, at vi godt kan spille med mod så dygtig en mesterskabskandidat som FCK.
Mathias Jørgensen har lavet syv kasser i Superligaen – flest af alle i AaB.
Liverpool ydmyget
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?