‘Der er ikke nogen undskyldninger for sådan én’

Mathias Jørgensen lægger sig fladt ned - han erkender, at han burde have scoret mod FCK.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Han vidste det godt selv. Mathias Jørgensen. At efter kampen var der særligt én situation, som alle journalisterne ville snakke med ham om.

Således også da han troppede op foran Tipsbladets udsendte – det skulle handle om den kæmpe afbrænder, han havde, da han i anden halvleg af 0-0-kampen mod FC København fik alletiders chance for at score. Alene med målmanden, som han endda kom uden om, skød topscoreren fra AaB forbi kassen.

Og så kunne han altså lige så godt tage situationen som det første i interviewet.

– Ja, lad os bare det, siger Mathias Jørgensen trods sin store skuffelse med et smil og fortsætter så:

– Det var irriterende, at det ikke skete, for jeg synes, at alt inden den er lige præcis, hvordan vi ville straffe dem – ved at ligge og løbe på sidste linje og spille rigtig gode bolde med timing på bagkæden. Jeg var alene med målmanden. Alt var rigtigt lige indtil afslutningen, og der er ingen tvivl om, at den skulle være sparket ind, men det blev den ikke, siger tilføjer Mathias Jørgensen.

Forinden havde AaBs cheftræner, Menno van Dam, sagt noget om, at der godt kunne være en knold eller lignende, der forhindrede Mathias Jørgensen i at score, men den undskyldning brugte den altid ærlige Mathias Jørgensen ikke, om end han kunne se det sjove i episoden.  

– Det kan godt være, at jeg skal hjem og se på den og se, om jeg ikke kan zoome ind på den knold. Ej, der er ikke nogen undskyldninger for sådan én. Den skal bare sparkes ind, og det blev den ikke. Som angriber scorer man nogle gange, og nogle gange brænder man, og desværre var det det negative i dag, men mon ikke det nok skal komme ind igen. 

0-0 mod Superligaens tophold må siges at være godt for et hold som AaB, der kæmper mod nedrykning, og det var også dét, som Mathias Jørgensen hæftede sig ved – uagtet sin store afbrænder.

– Jeg er rigtig stolt af vores præstation. Det var tredje kamp på syv dage, og vi har haft lidt en tendens til at lave lidt personlige fejl, der er blevet straffet på os, men i dag viste vi mod og et godt udtryk, og det gør mig rigtig stolt. Vi viser, at vi godt kan, og det skal blive en standard, at vi godt kan spille med mod så dygtig en mesterskabskandidat som FCK.

Mathias Jørgensen har lavet syv kasser i Superligaen – flest af alle i AaB.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona