‘Der er ikke nogen undskyldninger for sådan én’

Mathias Jørgensen lægger sig fladt ned - han erkender, at han burde have scoret mod FCK.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Han vidste det godt selv. Mathias Jørgensen. At efter kampen var der særligt én situation, som alle journalisterne ville snakke med ham om.

Således også da han troppede op foran Tipsbladets udsendte – det skulle handle om den kæmpe afbrænder, han havde, da han i anden halvleg af 0-0-kampen mod FC København fik alletiders chance for at score. Alene med målmanden, som han endda kom uden om, skød topscoreren fra AaB forbi kassen.

Og så kunne han altså lige så godt tage situationen som det første i interviewet.

– Ja, lad os bare det, siger Mathias Jørgensen trods sin store skuffelse med et smil og fortsætter så:

– Det var irriterende, at det ikke skete, for jeg synes, at alt inden den er lige præcis, hvordan vi ville straffe dem – ved at ligge og løbe på sidste linje og spille rigtig gode bolde med timing på bagkæden. Jeg var alene med målmanden. Alt var rigtigt lige indtil afslutningen, og der er ingen tvivl om, at den skulle være sparket ind, men det blev den ikke, siger tilføjer Mathias Jørgensen.

Forinden havde AaBs cheftræner, Menno van Dam, sagt noget om, at der godt kunne være en knold eller lignende, der forhindrede Mathias Jørgensen i at score, men den undskyldning brugte den altid ærlige Mathias Jørgensen ikke, om end han kunne se det sjove i episoden.  

– Det kan godt være, at jeg skal hjem og se på den og se, om jeg ikke kan zoome ind på den knold. Ej, der er ikke nogen undskyldninger for sådan én. Den skal bare sparkes ind, og det blev den ikke. Som angriber scorer man nogle gange, og nogle gange brænder man, og desværre var det det negative i dag, men mon ikke det nok skal komme ind igen. 

0-0 mod Superligaens tophold må siges at være godt for et hold som AaB, der kæmper mod nedrykning, og det var også dét, som Mathias Jørgensen hæftede sig ved – uagtet sin store afbrænder.

– Jeg er rigtig stolt af vores præstation. Det var tredje kamp på syv dage, og vi har haft lidt en tendens til at lave lidt personlige fejl, der er blevet straffet på os, men i dag viste vi mod og et godt udtryk, og det gør mig rigtig stolt. Vi viser, at vi godt kan, og det skal blive en standard, at vi godt kan spille med mod så dygtig en mesterskabskandidat som FCK.

Mathias Jørgensen har lavet syv kasser i Superligaen – flest af alle i AaB.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Kedelig returkamp i Kosova

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Spændende transfermelding om Maxsø

England – Argentina

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’