Aalborg Portland Park (Tipsbladet) Han vidste det godt selv. Mathias Jørgensen. At efter kampen var der særligt én situation, som alle journalisterne ville snakke med ham om.
Således også da han troppede op foran Tipsbladets udsendte – det skulle handle om den kæmpe afbrænder, han havde, da han i anden halvleg af 0-0-kampen mod FC København fik alletiders chance for at score. Alene med målmanden, som han endda kom uden om, skød topscoreren fra AaB forbi kassen.
Og så kunne han altså lige så godt tage situationen som det første i interviewet.
– Ja, lad os bare det, siger Mathias Jørgensen trods sin store skuffelse med et smil og fortsætter så:
– Det var irriterende, at det ikke skete, for jeg synes, at alt inden den er lige præcis, hvordan vi ville straffe dem – ved at ligge og løbe på sidste linje og spille rigtig gode bolde med timing på bagkæden. Jeg var alene med målmanden. Alt var rigtigt lige indtil afslutningen, og der er ingen tvivl om, at den skulle være sparket ind, men det blev den ikke, siger tilføjer Mathias Jørgensen.
Forinden havde AaBs cheftræner, Menno van Dam, sagt noget om, at der godt kunne være en knold eller lignende, der forhindrede Mathias Jørgensen i at score, men den undskyldning brugte den altid ærlige Mathias Jørgensen ikke, om end han kunne se det sjove i episoden.
– Det kan godt være, at jeg skal hjem og se på den og se, om jeg ikke kan zoome ind på den knold. Ej, der er ikke nogen undskyldninger for sådan én. Den skal bare sparkes ind, og det blev den ikke. Som angriber scorer man nogle gange, og nogle gange brænder man, og desværre var det det negative i dag, men mon ikke det nok skal komme ind igen.
0-0 mod Superligaens tophold må siges at være godt for et hold som AaB, der kæmper mod nedrykning, og det var også dét, som Mathias Jørgensen hæftede sig ved – uagtet sin store afbrænder.
– Jeg er rigtig stolt af vores præstation. Det var tredje kamp på syv dage, og vi har haft lidt en tendens til at lave lidt personlige fejl, der er blevet straffet på os, men i dag viste vi mod og et godt udtryk, og det gør mig rigtig stolt. Vi viser, at vi godt kan, og det skal blive en standard, at vi godt kan spille med mod så dygtig en mesterskabskandidat som FCK.
Mathias Jørgensen har lavet syv kasser i Superligaen – flest af alle i AaB.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER