Der er mere guld i Tippeligaen

Det glippede med Anthony Ujah, men FC København og Brøndby skal måske alligevel se mod Norge, når de leder efter offensiv forstærkning.



Det lykkedes ikke for FC København eller Brøndby at slå klørene i Lillestrøms nigerianske guldæg Anthony Ujah, men hvis de stadig leder, skal de bare kigge godt 50 kilometer mod syd, hvor den 23-årige offensivspiller Celso Borges løber rundt.

Borges’ kontrakt med Tippeliga-klubben Frederikstad udløber til vinter, men nordmændene er klar til at sælge nu, hvis det rigtige bud kommer. Og Celso Borges er ikke helt afvisende overfor at tage til Danmark.

– Jeg har venner i København, der har et godt indtryk af ligaen, og et skifte dertil lyder som et godt step. Det kunne godt være interessant at komme til Danmark. Jeg har gjort det klart, at jeg ikke forlænger med Frederikstad, og de har indvilget i at sælge mig henover sommeren, siger Celso Borges til tipsbladet.dk og sportschef i Frederikstad bekræfter:

– Vi vil ikke stå i vejen for Celso, hvis der kommer et bud, der er stort nok. Det går ikke, at de kommer med små millionbeløb, for så sælger vi ikke. Han er en vigtig spiller for os, og vi ved, at der er mange klubber, der følger ham og kommer for at se ham. Lige nu foreligger der ikke konkrete bud fra hverken Danmark eller andre steder, men hvis en klub i Superligaen skal have en klassespiller, så får de det, hvis de køber Celso, understreger Joacim Jonsson.

Prisen på Celso Borges vil sandsynligvis være noget lavere end det, FCK og Brøndby bød for Anthony Ujah. I vintervinduet afviste Frederikstad, ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger, bud på 1,2 millioner euro (godt ni millioner kroner) fra Rosenborg og Vålerenga. Og her et halvt år senere kan Frederikstads prissætning af Borges være faldet en smule. Det håber i hvert fald Celso Borges’ agent.

– Frederikstad ønsker selvfølgelig et stort beløb for Celso, og de vil forhandle hårdt for at få en god pris, men vi håber, at de er til at snakke med, for det er i alles interesse, at han kommer afsted. Vi ved, at der er mange klubber, der er interesserede i Celso, men der er ikke noget konkret endnu. Skal han blive i Skandinavien skal det være i én af de største klubber som Rosenborg, FC København eller Brøndby, men det vigtigste er, at han kommer et sted hen, hvor de spiller mere med bolden, og hvor stilen passer bedre til ham, siger agenten Javier Cordon til tipsbladet.dk.

Celso Borges kom til Frederikstad i 2009 fra Deportivo Saprissa og har siden udviklet sig til at være en decideret nøglespiller for den norske klub. Borges kan både spille midtbane og angriber og var med på Costa Ricas landshold, der for nylig røg ud af Gold Cups kvartfinaler.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Mexico kommer med markant melding om VM

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Deler nyt om fremtiden

– Der får David at vide, at han er fyret

Bayern tromler sig videre

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Chido Obi nomineret til pris

‘Tottenham er i overhængende fare’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer David Nielsen

Jonas Schwartz lander nyt job

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Skal han på landsholdet, Riemer?

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace