RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Det er tæt i toppen af Superligaen, og for FC Nordsjælland er der en del scenarier i spil inden den sidste kamp i 2024, som spilles mod FC København mandag aften.
Med en sejr i Parken kan FC Nordsjælland potentielt holde jul ét point fra førstepladsen, mens Farum-klubben med uafgjort eller nederlag til gengæld risikerer at glide helt ud af top seks, hvis Silkeborg får point mod AGF i aften.
Det bliver tårevædet. Selvfølgelig gør det det.
Jens Fønsskov OlsenCheftræner, FC Nordsjælland
For cheftræner Jens Olsen handler det primært om at få sluttet året godt af i opgøret mod FC København, som ifølge FC Nordsjællands cheftræner måske har fået lidt for meget kritik i efteråret.
– Det er rigtigt, at der ikke er langt fra det ene til det andet. Det er selvfølgelig en vigtig kamp for os, både i forhold til at skrabe nogle flere point sammen, men også i forhold til at få sluttet af på en rigtig god måde. Det er jo altid det sidste, man har oplevet, som man går hjem med, og vi vil selvfølgelig gerne gå hjem med en god oplevelse. Selvfølgelig med en god præstation på banen, men selvfølgelig også med ét eller tre point, alt afhængig af hvor dygtige vi nu er imod FCK, som jo er et super kompetent hold.
– Der er rigtigt mange, der har været efter FCK. Man kan vel drage nogle paralleller med, at de har været igennem noget af det samme som os. De har skullet integrere en masse nye spillere, og samtidig har de skullet håndtere rigtigt mange kampe. Det er selvfølgelig nogle dygtige spillere, de får ind, som skal kunne præstere fra dag ét, hvor vi har skullet udvikle lidt og bygge et hold.
– Men de har måske skullet gøre lidt det samme, ud fra nogle andre parametre end os. Og alt andet lige må vi sige, at det er dem, der fører tabellen. Og det gør de fordi de har været det bedste hold og individuelt har høj, høj klasse på alle positioner, lyder det fra Jens Olsen efter fredagens træning i FC Nordsjælland.
Hvis man tager et kig på helårsstillingen i Superligaen, så ligger FC Nordsjælland helt i top sammen med FC Midtjylland, med et pointsnit på 1,84 per kamp inden mandagens opgør i Parken.
– 2024 har været et rigtigt godt år for FC Nordsjælland på mange parametre. Mange store kampe og mange store oplevelser. At vi stort set har det samme pointsnit som FCK og Midtjylland, det synes vi selvfølgelig er flot. Det er dér, vi selvfølgelig allerhelst vil være, lyder det fra Jens Olsen.

Afskedskamp
Mandagens kamp i Parken bliver en speciel kamp for gæsterne, der skal sige farvel til to profiler i form af Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen, der begge fortsætter karrieren i San Diego FC.
– Det bliver tårevædet. Selvfølgelig gør det det, siger Jens Olsen med et smil og fortsætter:
– Jeg ved, at de har lidt kriller i maven og synes selvfølgelig, at det er særligt, og det synes jeg selvfølgelig også. De har været en stor del af den her gruppe og den her klub, og er kommet ind i hjerterne på alle mand, både hos dem i administrationsbygningen, i staben og blandt holdkammmeraterne. De har gjort deres bedste hver evig eneste dage og har været nogle perfekte rollemodeller for de unge drenge, som vi jo har haft rigtigt mange af.
– På hver deres måde har de også bidraget med nogle super gode præstationer, så de kommer selvfølgelig til at efterlade nogle huller, og det bliver spændende at se, hvem der kommer til at fylde dem ud.
2024 har været et rigtigt godt år for FC Nordsjælland på mange parametre.
Jens Fønsskov OlsenCheftræner, FC Nordsjælland
Er du fortrøstningsfuld i forhold til, at deres afgang ikke kommer til at påvirke jeres kvalitet i forårssæsonen?
– Ja, det bliver bare på en anden måde. Jeg bliver jo nødt til at sige, at vi har prøvet det før. Der var otte mand, der forlod os i sommer, og det er, alt andet lige, gået meget godt alligevel.
– Jeg synes, at det er gået rigtig, rigtig godt. Det er måske også gået bedre end vi lige umiddelbart havde troet, både i forhold til kvaliteten på banen og i forhold til det antal point, vi har fået. Jeg synes, at det har været lidt mere end godkendt.
Er det stabiliteten, der har manglet lidt, hvis man skal pege på noget?
– Ja, det kan man vel godt hæfte på, hvis det er det, man vil, men jeg må jo også sige, at vi har jo næsten lige så mange point som de andre, så de må også have manglet noget stabilitet. Det må vi jo så alle sammen, så på den måde synes jeg jo egentlig ikke, at vi har skilt os så meget ud.
– Der, hvor vi måske har skilt os lidt ud i forhold til dem omkring os, det er, at vi har lukket for mange mål ind (FC Nordsjælland har en målscore på 29-26, red.). Hvilket nok også er meget naturligt, i og med at vi har skiftet hele bagkæden. Det er kun Kian, der er tilbage, og han har været væk i nogle kampe. Jeppe har været væk i nogle kampe. Og det er vel det sted på banen, man er allermest sårbar, når man skal spille med nye spillere, i forhold til relationerne, lyder det afslutningsvist fra Jens Olsen.
Det er mandag klokken 19.00, at FC København og FC Nordsjælland mødes i årets sidste Superliga-kamp.
Opgøret vises på TV 2 Sport X og TV 2 Play.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER