Der har I et giftigt våben, Brøndby!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF.



LYNGBY STADION (Tipsbladet). 

Brøndby IF tog en sejr på 2-0 over Lyngby Boldklub søndag aften takket være to tidlige mål af henholdsvis Mathias Kvistgaarden og Clement Bischoff.

Her zoomer Tipsbladet ind på de to Superliga-klubber. 

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det var ikke mange kongeblå, som imponerede i stor stil mod Brøndby IF søndag aften, men den unge højre back Tobias Storm viste dog nogle fine takter. Der er store forventninger til ham i Lyngby, og han fightede og fightede, mens han også kom frem til en stor chance sent i første halvleg. Der er ingen tvivl om, at 20-årige Tobias Storm er et stort talent.  

Brøndby IF
Kan man blive kampens bedste efter kun 23 minutter på banen? Det kan man godt, hvis man i de 23 minutter leverer, som Mathias Kvistgaarden gjorde søndag aften på Lyngby Stadion. Den hurtige Brøndby-angriber både scorede og assisterede, og han var dermed ganske kampafgørende for de blå-gule.

Også tilbagevendte Daniel Wass leverede en fornem præstation på midtbanen, ligesom venstre wingback Clement Bischoff scorede. 

Kampens værste
Det har ikke været nogen sjov aften for Lyngby Boldklubs forsvar, og særligt i kampens første halve time havde de deres hyr med Brøndbys angribere. Andreas Bjelland så blandt andet ikke for godt ud ved åbningsmålet. Og han blev også udskiftet i pausen, hvor cheftræner Morten Karlsen sendte Magnus Jensen på banen i et formodet forsøg på at styrke defensiven.

Kampens detalje
I sidste sæson var der ofte snak om samspillet mellem Daniel Wass og Nicolai Vallys. Så hvad gør Wass, mens Vallys i øjeblikket er ude? Jo, han finder da en ny offensiv makker!

To gange inden for kampens første 20 minutter fandt Wass nemlig Mathias Kvistgaarden med velplacerede lange afleveringer, og begge gange resulterede det i mål. Den første sendte Kvistgaarden selv i mål på fornem vis, mens han ved den anden leverede oplægget til Clement Bischoffs mål.

Wass’ overblik og sparketeknik kombineret med angribernes fart er et voldsomt giftigt våben for Brøndby. Nu skal Jesper Sørensen og co. bare håbe, at Kvistgaarden, der udgik midt i første halvleg, ikke skal sidde ude længe… 






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Liverpool præsenterer succestræner

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Benhård kritik af Danmark

Dansker vil væk fra RB Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kasper Hjulmand fyret

Vildt transferrygte skydes ned

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig