LYNGBY STADION (Tipsbladet).
Brøndby IF tog en sejr på 2-0 over Lyngby Boldklub søndag aften takket være to tidlige mål af henholdsvis Mathias Kvistgaarden og Clement Bischoff.
Her zoomer Tipsbladet ind på de to Superliga-klubber.
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det var ikke mange kongeblå, som imponerede i stor stil mod Brøndby IF søndag aften, men den unge højre back Tobias Storm viste dog nogle fine takter. Der er store forventninger til ham i Lyngby, og han fightede og fightede, mens han også kom frem til en stor chance sent i første halvleg. Der er ingen tvivl om, at 20-årige Tobias Storm er et stort talent.
Brøndby IF
Kan man blive kampens bedste efter kun 23 minutter på banen? Det kan man godt, hvis man i de 23 minutter leverer, som Mathias Kvistgaarden gjorde søndag aften på Lyngby Stadion. Den hurtige Brøndby-angriber både scorede og assisterede, og han var dermed ganske kampafgørende for de blå-gule.
Også tilbagevendte Daniel Wass leverede en fornem præstation på midtbanen, ligesom venstre wingback Clement Bischoff scorede.
Kampens værste
Det har ikke været nogen sjov aften for Lyngby Boldklubs forsvar, og særligt i kampens første halve time havde de deres hyr med Brøndbys angribere. Andreas Bjelland så blandt andet ikke for godt ud ved åbningsmålet. Og han blev også udskiftet i pausen, hvor cheftræner Morten Karlsen sendte Magnus Jensen på banen i et formodet forsøg på at styrke defensiven.
Kampens detalje
I sidste sæson var der ofte snak om samspillet mellem Daniel Wass og Nicolai Vallys. Så hvad gør Wass, mens Vallys i øjeblikket er ude? Jo, han finder da en ny offensiv makker!
To gange inden for kampens første 20 minutter fandt Wass nemlig Mathias Kvistgaarden med velplacerede lange afleveringer, og begge gange resulterede det i mål. Den første sendte Kvistgaarden selv i mål på fornem vis, mens han ved den anden leverede oplægget til Clement Bischoffs mål.
Wass’ overblik og sparketeknik kombineret med angribernes fart er et voldsomt giftigt våben for Brøndby. Nu skal Jesper Sørensen og co. bare håbe, at Kvistgaarden, der udgik midt i første halvleg, ikke skal sidde ude længe…
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet