Der har I et giftigt våben, Brøndby!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og Brøndby IF.



LYNGBY STADION (Tipsbladet). 

Brøndby IF tog en sejr på 2-0 over Lyngby Boldklub søndag aften takket være to tidlige mål af henholdsvis Mathias Kvistgaarden og Clement Bischoff.

Her zoomer Tipsbladet ind på de to Superliga-klubber. 

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det var ikke mange kongeblå, som imponerede i stor stil mod Brøndby IF søndag aften, men den unge højre back Tobias Storm viste dog nogle fine takter. Der er store forventninger til ham i Lyngby, og han fightede og fightede, mens han også kom frem til en stor chance sent i første halvleg. Der er ingen tvivl om, at 20-årige Tobias Storm er et stort talent.  

Brøndby IF
Kan man blive kampens bedste efter kun 23 minutter på banen? Det kan man godt, hvis man i de 23 minutter leverer, som Mathias Kvistgaarden gjorde søndag aften på Lyngby Stadion. Den hurtige Brøndby-angriber både scorede og assisterede, og han var dermed ganske kampafgørende for de blå-gule.

Også tilbagevendte Daniel Wass leverede en fornem præstation på midtbanen, ligesom venstre wingback Clement Bischoff scorede. 

Kampens værste
Det har ikke været nogen sjov aften for Lyngby Boldklubs forsvar, og særligt i kampens første halve time havde de deres hyr med Brøndbys angribere. Andreas Bjelland så blandt andet ikke for godt ud ved åbningsmålet. Og han blev også udskiftet i pausen, hvor cheftræner Morten Karlsen sendte Magnus Jensen på banen i et formodet forsøg på at styrke defensiven.

Kampens detalje
I sidste sæson var der ofte snak om samspillet mellem Daniel Wass og Nicolai Vallys. Så hvad gør Wass, mens Vallys i øjeblikket er ude? Jo, han finder da en ny offensiv makker!

To gange inden for kampens første 20 minutter fandt Wass nemlig Mathias Kvistgaarden med velplacerede lange afleveringer, og begge gange resulterede det i mål. Den første sendte Kvistgaarden selv i mål på fornem vis, mens han ved den anden leverede oplægget til Clement Bischoffs mål.

Wass’ overblik og sparketeknik kombineret med angribernes fart er et voldsomt giftigt våben for Brøndby. Nu skal Jesper Sørensen og co. bare håbe, at Kvistgaarden, der udgik midt i første halvleg, ikke skal sidde ude længe… 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs