Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE