Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’