Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
– Han vinder Ballon d’Or!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Øjner europæisk trofæ
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER