Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
TOPNYHED
Zanka om fremtiden: ‘Har jeg sagt til min kone’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
Trist melding om Emil Højlund
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE