Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter handel
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
NYHEDER