Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER