Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.
Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.
– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.
Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.
– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:
– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.
For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.
Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.
– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.
Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.
Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
Klart ønske fra Ruben Amorim
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Benhård transfermelding
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Supercomputer: Værste nogensinde!
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika