– Der lå noget guld på gaden, som AGF samlede op

Viaplay-ekspert Peter Sørensen ser positivt på AGF's ansættelse af Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.



Tirsdag morgen landede en kæmpe Superliga-nyhed, da AGF kunne præsentere Carsten V. Jensen som ny fodbolddirektør.

Og ansættelsen af den tidligere Brøndby-chef kommer da også som en overraskelse for Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der selv har en fortid som cheftræner i AGF.

– Ja, jeg synes, at det er en stor nyhed. Der lå noget guld på gaden, tror jeg, som AGF samlede op, efter at “CV” blev smidt ud af Brøndby for et halvt års tid siden (i oktober, red.), lyder det fra Peter Sørensen i Viaplay Sport News.

Ansættelsen af Carsten V. Jensen betyder samtidig, at Stig Inge Bjørnebye ikke får forlænget sin kontrakt, der udløber den 30. april, og det er også en stor nyhed i sig selv, lyder det fra Peter Sørensen, der beskriver Carsten V. Jensen og Stig Inge Bjørnebye som “to store personligheder og to store fodboldmennesker”.

– “CV” har en meget, meget stor indsigt i især dansk fodbold, og han har også et internationalt netværk fra sine ophold i FCK, FC Nordsjælland og senest selvfølgelig i Brøndby. Nu går han så til den tredje-fjerdestørste klub i Danmark, hvor han jo kommer til at sætte et aftryk på truppen hurtigt formentligt, og forhåbentligt for århusianerne. Det er en stærk trup, som bør forstærkes yderligere, hvis AGF skal tage de sidste skridt helt op i top tre, hvor de jo kæmper om at komme til, lyder det fra Peter Sørensen, der ikke er i tvivl om, at Carsten V. Jensen allerede her i januar kommer til at kigge efter forstærkninger til AGF-truppen:

– Ja, det er jeg helt sikker på. Ellers var der jo ingen grund til at ansætte ham her og nu, hvis det ikke var for at agere i det nuværende åbne transfervindue.

For Peter Sørensen bliver en af Carsten V. Jensens opgaver at få mere bredde i truppen, så AGF kan præstere mere kontinuerligt fremadrettet.

Stig Inge Bjørnebye vil have været AGF i fire år til april, og ifølge Peter Sørensen har nordmanden overordnet gjort det godt, omend alt ikke har været positivt.

– Jeg har stor sympati for Stig Inge Bjørnebye. Jeg synes også, at han har gjort et godt stykke arbejde på mange måder. Men jeg synes også, at han har forsømt at forstærke truppen. Det har været mange nye spillere, der er blevet hentet, der faktisk ikke har kunnet gøre en afgørende forskel, selvom vi også godt kan pege på nogle stykker, der også har (gjort en afgørende forskel, red.), lyder det fra Peter Sørensen.

Forud for forårssæsonen ligger AGF nummer fire i Superligaen, fem point efter topholdet FC København.

Du kan se hele klippet med Peter Sørensens analyse af dagens store AGF-nyhed i afspilleren øverst i artiklen.





I svime over Dorgu: ‘En transformation!’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre