AGF-FC Nordsjælland 1-0 (0-0)
1-0 Gift Link (90+3)
Kampens bedste:
Den elektriker, der i sidste sekund fik liv i lyset på stadion, så vi slap for en aflysning, er naturligvis Man-Of-The-Match.
AGF
For AGF's fodboldhold gav Gift Links den fuld gas, ligesom han gjorde i det første opgør i Farum for små to uger siden.
Links var i pokalfinalen hjemme i Sydafrika, som han vandt med Cape Town City, og som han sagde Tipsbladet op til kampen i Farum, var det en drøm at komme i finalen med AGF.
Det kommer han nu efter en særdeles energisk indsats, hvor han både skabte chancer, toppedes med FCN-spillere og blev symbolet på den energi, AGF kom med efter en bekymrende jævn århusiansk kamp samme sted fire døgn forinden mod FC Midtjylland.
Han fik også med nød og næppe presset Andreas Schjelderup til at skubbe bolden på stolpen i stedet for i mål, da FCN for en sjælden gangs skyld nedbrød AgF's forsvar med 20 minutter igen.
Og så, i tillægstiden, bragede han bolden i kassen, da FCN kastede alt frem og blottede sig for kontraer.
På den måde kan Gift Links i sidste ende have tjent mindst 50 millioner kroner til AGF, hvis de skulle vise sig at komme i et europæisk gruppespil – i år giver pokalen en billet til Europa League-kvalifikationen i stedet for Conference League.
FC Nordsjælland
Andreas Schjelderup har været god i 2024, og han forsøgte ihærdigt igen, denne gang dog uden at bryde AGF's kompakte defensiv ned.
Kampens værste:
Det lignede en lille svinestreg, da Christian Rasmussen tacklede og nedlagde Mats Knoester ude over sidelinjen. Den fik forståeligt nok AGF'erne op i det røde felt og størstedelen af stadion til at efterlyse et rødt kort i stedet for det gile, den ellers dygtige FCN-spiller fik.
Kampens detalje:
Nærmest hele stadion stod op de første 25 minutter af kampen. Lettelsen og glæden over, at noget så simpelt og samtidig kompliceret som fire lysmaster fungerede igen, satte sig tilsyneladende i Århus, selv om spillet i sig selv ikke var specielt ophidsende i de 25 minutter eller for den sags skyld hele 1. Division.
Der er intet som en lille krise, større, hvis man spørger samtlige AGF-ansatte og elektrikere på stadion, der kan give lidt ekstra sammenhold.
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
– Det har man nok aldrig set før
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
Her er alle VM-puljerne
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her er Danmarks VM-gruppe
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
MEDIE
Jonas Wind er i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Her er alle VM-grupperne
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER