Der tjente energibundtet måske 50 mio til AGF

Tipsbladet sætter fokus på pokal-semifinalen mellem AGF og FC Nordsjælland.



AGF-FC Nordsjælland 1-0 (0-0)

1-0 Gift Link (90+3)

Kampens bedste:
Den elektriker, der i sidste sekund fik liv i lyset på stadion, så vi slap for en aflysning, er naturligvis Man-Of-The-Match.

AGF
For AGF's fodboldhold gav Gift Links den fuld gas, ligesom han gjorde i det første opgør i Farum for små to uger siden.

Links var i pokalfinalen hjemme i Sydafrika, som han vandt med Cape Town City, og som han sagde Tipsbladet op til kampen i Farum, var det en drøm at komme i finalen med AGF.

Det kommer han nu efter en særdeles energisk indsats, hvor han både skabte chancer, toppedes med FCN-spillere og blev symbolet på den energi, AGF kom med efter en bekymrende jævn århusiansk kamp samme sted fire døgn forinden mod FC Midtjylland.

Han fik også med nød og næppe presset Andreas Schjelderup til at skubbe bolden på stolpen i stedet for i mål, da FCN for en sjælden gangs skyld nedbrød AgF's forsvar med 20 minutter igen.

Og så, i tillægstiden, bragede han bolden i kassen, da FCN kastede alt frem og blottede sig for kontraer.

På den måde kan Gift Links i sidste ende have tjent mindst 50 millioner kroner til AGF, hvis de skulle vise sig at komme i et europæisk gruppespil – i år giver pokalen en billet til Europa League-kvalifikationen i stedet for Conference League.

FC Nordsjælland
Andreas Schjelderup har været god i 2024, og han forsøgte ihærdigt igen, denne gang dog uden at bryde AGF's kompakte defensiv ned.

Kampens værste:
Det lignede en lille svinestreg, da Christian Rasmussen tacklede og nedlagde Mats Knoester ude over sidelinjen. Den fik forståeligt nok AGF'erne op i det røde felt og størstedelen af stadion til at efterlyse et rødt kort i stedet for det gile, den ellers dygtige FCN-spiller fik.

Kampens detalje:
Nærmest hele stadion stod op de første 25 minutter af kampen. Lettelsen og glæden over, at noget så simpelt og samtidig kompliceret som fire lysmaster fungerede igen, satte sig tilsyneladende i Århus, selv om spillet i sig selv ikke var specielt ophidsende i de 25 minutter eller for den sags skyld hele 1. Division.

Der er intet som en lille krise, større, hvis man spørger samtlige AGF-ansatte og elektrikere på stadion, der kan give lidt ekstra sammenhold.



Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Ny Liverpool-nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dansk bomber i tårevædet afsked

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-grupperne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?