AGF-FC Nordsjælland 1-0 (0-0)
1-0 Gift Link (90+3)
Kampens bedste:
Den elektriker, der i sidste sekund fik liv i lyset på stadion, så vi slap for en aflysning, er naturligvis Man-Of-The-Match.
AGF
For AGF's fodboldhold gav Gift Links den fuld gas, ligesom han gjorde i det første opgør i Farum for små to uger siden.
Links var i pokalfinalen hjemme i Sydafrika, som han vandt med Cape Town City, og som han sagde Tipsbladet op til kampen i Farum, var det en drøm at komme i finalen med AGF.
Det kommer han nu efter en særdeles energisk indsats, hvor han både skabte chancer, toppedes med FCN-spillere og blev symbolet på den energi, AGF kom med efter en bekymrende jævn århusiansk kamp samme sted fire døgn forinden mod FC Midtjylland.
Han fik også med nød og næppe presset Andreas Schjelderup til at skubbe bolden på stolpen i stedet for i mål, da FCN for en sjælden gangs skyld nedbrød AgF's forsvar med 20 minutter igen.
Og så, i tillægstiden, bragede han bolden i kassen, da FCN kastede alt frem og blottede sig for kontraer.
På den måde kan Gift Links i sidste ende have tjent mindst 50 millioner kroner til AGF, hvis de skulle vise sig at komme i et europæisk gruppespil – i år giver pokalen en billet til Europa League-kvalifikationen i stedet for Conference League.
FC Nordsjælland
Andreas Schjelderup har været god i 2024, og han forsøgte ihærdigt igen, denne gang dog uden at bryde AGF's kompakte defensiv ned.
Kampens værste:
Det lignede en lille svinestreg, da Christian Rasmussen tacklede og nedlagde Mats Knoester ude over sidelinjen. Den fik forståeligt nok AGF'erne op i det røde felt og størstedelen af stadion til at efterlyse et rødt kort i stedet for det gile, den ellers dygtige FCN-spiller fik.
Kampens detalje:
Nærmest hele stadion stod op de første 25 minutter af kampen. Lettelsen og glæden over, at noget så simpelt og samtidig kompliceret som fire lysmaster fungerede igen, satte sig tilsyneladende i Århus, selv om spillet i sig selv ikke var specielt ophidsende i de 25 minutter eller for den sags skyld hele 1. Division.
Der er intet som en lille krise, større, hvis man spørger samtlige AGF-ansatte og elektrikere på stadion, der kan give lidt ekstra sammenhold.

Farvel og tak, AaB: De kan være færdige i klubben

Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Lineker er færdig på BBC

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby

AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?

Dansk stjerne har fået løbepas til sommer

Efter 0-4: Der er ikke kæmpe niveauforskel

Brøndby fejlede: ‘Sådan tænker vi ikke’

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby

Tidligere Dortmund-stjerne bekræfter FCK-interesse

Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Villarreal dukker FC Barcelona

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’

FCK på guldkurs – knuser Randers

Larsson tændte guldlamper – ser du med, Jon Dahl?

Arsenal sikrer sig andenpladsen

Karlsen udpeger: Her har vi været for dårlige

Hvor har I dog været ringe!

Lyngby ude efter afklapsning: ‘Vi er ikke stolte’

Jess Thorup færdig?

Lyngby rykker ud efter ydmygelse – Vejle overlever

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki

Sådan forløb det, da FCK vandt i Randers

Fattet AaB-træner: Vi er blevet bedre

Stort comeback – PSV er hollandsk mester

Stærkt berørt Helenius: ‘Vi er ikke bedre’

Skandaløs AaB-fiasko: ‘Det er hjerteknusende’

Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

AaB rykker ud af Superligaen

AaB rykker ud af Superligaen efter kollaps

Katastrofe, AaB – hvad tænker I på?

Det var jo som Trott, da han var bedst!

Kæmpe nedrykningsdrama – selvmål i Aalborg!

Sønderjyske – Lyngby

Dansk stjerne var tæt på karrierestop i sommer

Derfor er AaB-spiller vraget

Thomas Frank: Her er hemmeligheden med Damsgaard

Vil bruge 1,6 milliarder kroner på to nye spillere

Katastrofe for dansk klub: Dyrt med fuldtidssetup

Thomas Frank vil savne ham

Dansker fik ikon som chef: ‘Helt vanvittigt’

Riemer: Han fortjener en statue