– Der var for meget fokus på det i FCK

Ståle Solbakken mener, at FC Københavns fokus på spillersalg var en af grundene til hans fyring i klubben.



Langt størstedelen af klubber i Danmark og de øvrige skandinaviske lande har et erklæret mål om at udvikle unge spillere og efterfølgende sælge disse spillere til større adresser for store millionbeløb.

Det har eksempelvis FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland også gjort meget af i de seneste år, men ifølge førstnævntes tidligere træner Ståle Solbakken kan det også blive et for stort fokus i klubbene.

I hvert fald mener den tidligere FC København-træner, at der kom for meget fokus på spillersalg i hans sidste periode i klubben.

– Der var for meget fokus på det i FCK, efter min smag. Spillersalg var en af ​​grundene til, at jeg blev fyret af den nye ejer der. Jeg synes, at den forretningsmodel, vi havde i slutningen af ​​min tid der, var udløbet, fortæller Ståle Solbakken til Nettavisen og uddyber:

– De krævede, at de solgte for over 100 millioner kroner netto om året, og samtidig skulle vi vinde ligaen og komme langt i Europa. For mig holdt det ikke helt. Det var ikke realistisk at kombinere. Fokusset på salg blev alt for stort.

Ståle Solbakken blev fyret i FC København i efteråret 2020.

De beløb, spillerne bliver solgt for, bliver også større og større. I sommer blev både Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland og Mohamed Daramy fra FC København solgt for beløb, der nærmede sig eller oversteg 100 millioner kroner.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

El Clásico kan afgøre det hele

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem