– Der var for meget fokus på det i FCK

Ståle Solbakken mener, at FC Københavns fokus på spillersalg var en af grundene til hans fyring i klubben.



Langt størstedelen af klubber i Danmark og de øvrige skandinaviske lande har et erklæret mål om at udvikle unge spillere og efterfølgende sælge disse spillere til større adresser for store millionbeløb.

Det har eksempelvis FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland også gjort meget af i de seneste år, men ifølge førstnævntes tidligere træner Ståle Solbakken kan det også blive et for stort fokus i klubbene.

I hvert fald mener den tidligere FC København-træner, at der kom for meget fokus på spillersalg i hans sidste periode i klubben.

– Der var for meget fokus på det i FCK, efter min smag. Spillersalg var en af ​​grundene til, at jeg blev fyret af den nye ejer der. Jeg synes, at den forretningsmodel, vi havde i slutningen af ​​min tid der, var udløbet, fortæller Ståle Solbakken til Nettavisen og uddyber:

– De krævede, at de solgte for over 100 millioner kroner netto om året, og samtidig skulle vi vinde ligaen og komme langt i Europa. For mig holdt det ikke helt. Det var ikke realistisk at kombinere. Fokusset på salg blev alt for stort.

Ståle Solbakken blev fyret i FC København i efteråret 2020.

De beløb, spillerne bliver solgt for, bliver også større og større. I sommer blev både Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland og Mohamed Daramy fra FC København solgt for beløb, der nærmede sig eller oversteg 100 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

LIVE: DR Congo – Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub