– Der var for meget fokus på det i FCK

Ståle Solbakken mener, at FC Københavns fokus på spillersalg var en af grundene til hans fyring i klubben.



Langt størstedelen af klubber i Danmark og de øvrige skandinaviske lande har et erklæret mål om at udvikle unge spillere og efterfølgende sælge disse spillere til større adresser for store millionbeløb.

Det har eksempelvis FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland også gjort meget af i de seneste år, men ifølge førstnævntes tidligere træner Ståle Solbakken kan det også blive et for stort fokus i klubbene.

I hvert fald mener den tidligere FC København-træner, at der kom for meget fokus på spillersalg i hans sidste periode i klubben.

– Der var for meget fokus på det i FCK, efter min smag. Spillersalg var en af ​​grundene til, at jeg blev fyret af den nye ejer der. Jeg synes, at den forretningsmodel, vi havde i slutningen af ​​min tid der, var udløbet, fortæller Ståle Solbakken til Nettavisen og uddyber:

– De krævede, at de solgte for over 100 millioner kroner netto om året, og samtidig skulle vi vinde ligaen og komme langt i Europa. For mig holdt det ikke helt. Det var ikke realistisk at kombinere. Fokusset på salg blev alt for stort.

Ståle Solbakken blev fyret i FC København i efteråret 2020.

De beløb, spillerne bliver solgt for, bliver også større og større. I sommer blev både Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland og Mohamed Daramy fra FC København solgt for beløb, der nærmede sig eller oversteg 100 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby med transferscoop?

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende