– Der var for meget fokus på det i FCK

Ståle Solbakken mener, at FC Københavns fokus på spillersalg var en af grundene til hans fyring i klubben.



Langt størstedelen af klubber i Danmark og de øvrige skandinaviske lande har et erklæret mål om at udvikle unge spillere og efterfølgende sælge disse spillere til større adresser for store millionbeløb.

Det har eksempelvis FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland også gjort meget af i de seneste år, men ifølge førstnævntes tidligere træner Ståle Solbakken kan det også blive et for stort fokus i klubbene.

I hvert fald mener den tidligere FC København-træner, at der kom for meget fokus på spillersalg i hans sidste periode i klubben.

– Der var for meget fokus på det i FCK, efter min smag. Spillersalg var en af ​​grundene til, at jeg blev fyret af den nye ejer der. Jeg synes, at den forretningsmodel, vi havde i slutningen af ​​min tid der, var udløbet, fortæller Ståle Solbakken til Nettavisen og uddyber:

– De krævede, at de solgte for over 100 millioner kroner netto om året, og samtidig skulle vi vinde ligaen og komme langt i Europa. For mig holdt det ikke helt. Det var ikke realistisk at kombinere. Fokusset på salg blev alt for stort.

Ståle Solbakken blev fyret i FC København i efteråret 2020.

De beløb, spillerne bliver solgt for, bliver også større og større. I sommer blev både Kamaldeen Sulemana fra FC Nordsjælland og Mohamed Daramy fra FC København solgt for beløb, der nærmede sig eller oversteg 100 millioner kroner.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

Rangerer AGF over Lech Poznan

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Tjekkiet – Sydafrika



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Klar transfermelding