Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet i pausen

Morten Karlsen savner killer instinct fra sit hold og vil passe godt på tilbagevendte Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, et mål, et mål scoret og fem mål indkasseret.

Det er facit for Morten Karlsen og Lyngby Boldklub i Superligaen hidtil, efter at De Kongeblå søndag aften tabte på hjemmebane til Brøndby IF.

Lyngby var ellers godt med i store dele af kampen, men ifølge cheftræneren manglede særligt en ting.

– Vi mangler killer instinct. Det kan man se i dag. Jeg synes, vi har tilløb til chancer, og hvis du sammenligner med Brøndby, har de tre afslutninger og to mål i indledningen. Vi skal bruge lidt flere skud, siger Morten Karlsen til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:

– Når du investerer så meget energi, vil du også gerne have belønning på et tidspunkt. Det giver vi ikke os selv. Så er det svært at grave lidt mere ekstra energi op. Skarphed i begge felter er, hvad der afgør det i dag.

Samtidig erkender Lyngby-bossen også, at truppen måske er lidt tynd, når midtbanespillere som Mathias Hebo Rasmussen og Marcel Rømer er ukampdygtige.

– Selvfølgelig kan jeg se de kvaliteter, der er i holdet, men man kan også se, at når kampene skrider frem, er vi måske lidt tyndere i øjeblikket – specielt med Marcel og Hebo ude. Det er jo præmissen, og så må vi løse det, fortæller han.

Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet
I forsvaret er Andreas Bjelland klar og i startopstillingen, men i søndagens kamp fik han kun første halvleg på banen.

I pausen blev han nemlig afløst af Magnus Jensen.

– Han (Andreas Bjelland, red.) har slidt lidt med anklen i løbet af ugen, og så er det taktisk. Vi har også en god spiller i Magnus Jensen, som tripper for at komme tilbage, og som skal spilles ind på holdet hurtigste muligt, siger Morten Karlsen og tilføjer, at Magnus Jensen ellers er klar til at spille fuld tid rent fysisk:

– Han er klar fysisk, men der er også skarphed og så videre. Og så er min største bekymring, om han går i stykker igen, og det vil jeg for alt i verden undgå.

Lyngby Boldklub møder i næste runde FC Nordsjælland.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner