Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet i pausen

Morten Karlsen savner killer instinct fra sit hold og vil passe godt på tilbagevendte Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, et mål, et mål scoret og fem mål indkasseret.

Det er facit for Morten Karlsen og Lyngby Boldklub i Superligaen hidtil, efter at De Kongeblå søndag aften tabte på hjemmebane til Brøndby IF.

Lyngby var ellers godt med i store dele af kampen, men ifølge cheftræneren manglede særligt en ting.

– Vi mangler killer instinct. Det kan man se i dag. Jeg synes, vi har tilløb til chancer, og hvis du sammenligner med Brøndby, har de tre afslutninger og to mål i indledningen. Vi skal bruge lidt flere skud, siger Morten Karlsen til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:

– Når du investerer så meget energi, vil du også gerne have belønning på et tidspunkt. Det giver vi ikke os selv. Så er det svært at grave lidt mere ekstra energi op. Skarphed i begge felter er, hvad der afgør det i dag.

Samtidig erkender Lyngby-bossen også, at truppen måske er lidt tynd, når midtbanespillere som Mathias Hebo Rasmussen og Marcel Rømer er ukampdygtige.

– Selvfølgelig kan jeg se de kvaliteter, der er i holdet, men man kan også se, at når kampene skrider frem, er vi måske lidt tyndere i øjeblikket – specielt med Marcel og Hebo ude. Det er jo præmissen, og så må vi løse det, fortæller han.

Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet
I forsvaret er Andreas Bjelland klar og i startopstillingen, men i søndagens kamp fik han kun første halvleg på banen.

I pausen blev han nemlig afløst af Magnus Jensen.

– Han (Andreas Bjelland, red.) har slidt lidt med anklen i løbet af ugen, og så er det taktisk. Vi har også en god spiller i Magnus Jensen, som tripper for at komme tilbage, og som skal spilles ind på holdet hurtigste muligt, siger Morten Karlsen og tilføjer, at Magnus Jensen ellers er klar til at spille fuld tid rent fysisk:

– Han er klar fysisk, men der er også skarphed og så videre. Og så er min største bekymring, om han går i stykker igen, og det vil jeg for alt i verden undgå.

Lyngby Boldklub møder i næste runde FC Nordsjælland.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”