Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet i pausen

Morten Karlsen savner killer instinct fra sit hold og vil passe godt på tilbagevendte Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, et mål, et mål scoret og fem mål indkasseret.

Det er facit for Morten Karlsen og Lyngby Boldklub i Superligaen hidtil, efter at De Kongeblå søndag aften tabte på hjemmebane til Brøndby IF.

Lyngby var ellers godt med i store dele af kampen, men ifølge cheftræneren manglede særligt en ting.

– Vi mangler killer instinct. Det kan man se i dag. Jeg synes, vi har tilløb til chancer, og hvis du sammenligner med Brøndby, har de tre afslutninger og to mål i indledningen. Vi skal bruge lidt flere skud, siger Morten Karlsen til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:

– Når du investerer så meget energi, vil du også gerne have belønning på et tidspunkt. Det giver vi ikke os selv. Så er det svært at grave lidt mere ekstra energi op. Skarphed i begge felter er, hvad der afgør det i dag.

Samtidig erkender Lyngby-bossen også, at truppen måske er lidt tynd, når midtbanespillere som Mathias Hebo Rasmussen og Marcel Rømer er ukampdygtige.

– Selvfølgelig kan jeg se de kvaliteter, der er i holdet, men man kan også se, at når kampene skrider frem, er vi måske lidt tyndere i øjeblikket – specielt med Marcel og Hebo ude. Det er jo præmissen, og så må vi løse det, fortæller han.

Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet
I forsvaret er Andreas Bjelland klar og i startopstillingen, men i søndagens kamp fik han kun første halvleg på banen.

I pausen blev han nemlig afløst af Magnus Jensen.

– Han (Andreas Bjelland, red.) har slidt lidt med anklen i løbet af ugen, og så er det taktisk. Vi har også en god spiller i Magnus Jensen, som tripper for at komme tilbage, og som skal spilles ind på holdet hurtigste muligt, siger Morten Karlsen og tilføjer, at Magnus Jensen ellers er klar til at spille fuld tid rent fysisk:

– Han er klar fysisk, men der er også skarphed og så videre. Og så er min største bekymring, om han går i stykker igen, og det vil jeg for alt i verden undgå.

Lyngby Boldklub møder i næste runde FC Nordsjælland.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej