LYNGBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, et mål, et mål scoret og fem mål indkasseret.
Det er facit for Morten Karlsen og Lyngby Boldklub i Superligaen hidtil, efter at De Kongeblå søndag aften tabte på hjemmebane til Brøndby IF.
Lyngby var ellers godt med i store dele af kampen, men ifølge cheftræneren manglede særligt en ting.
– Vi mangler killer instinct. Det kan man se i dag. Jeg synes, vi har tilløb til chancer, og hvis du sammenligner med Brøndby, har de tre afslutninger og to mål i indledningen. Vi skal bruge lidt flere skud, siger Morten Karlsen til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:
– Når du investerer så meget energi, vil du også gerne have belønning på et tidspunkt. Det giver vi ikke os selv. Så er det svært at grave lidt mere ekstra energi op. Skarphed i begge felter er, hvad der afgør det i dag.
Samtidig erkender Lyngby-bossen også, at truppen måske er lidt tynd, når midtbanespillere som Mathias Hebo Rasmussen og Marcel Rømer er ukampdygtige.
– Selvfølgelig kan jeg se de kvaliteter, der er i holdet, men man kan også se, at når kampene skrider frem, er vi måske lidt tyndere i øjeblikket – specielt med Marcel og Hebo ude. Det er jo præmissen, og så må vi løse det, fortæller han.
Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet
I forsvaret er Andreas Bjelland klar og i startopstillingen, men i søndagens kamp fik han kun første halvleg på banen.
I pausen blev han nemlig afløst af Magnus Jensen.
– Han (Andreas Bjelland, red.) har slidt lidt med anklen i løbet af ugen, og så er det taktisk. Vi har også en god spiller i Magnus Jensen, som tripper for at komme tilbage, og som skal spilles ind på holdet hurtigste muligt, siger Morten Karlsen og tilføjer, at Magnus Jensen ellers er klar til at spille fuld tid rent fysisk:
– Han er klar fysisk, men der er også skarphed og så videre. Og så er min største bekymring, om han går i stykker igen, og det vil jeg for alt i verden undgå.
Lyngby Boldklub møder i næste runde FC Nordsjælland.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’