LYNGBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, et mål, et mål scoret og fem mål indkasseret.
Det er facit for Morten Karlsen og Lyngby Boldklub i Superligaen hidtil, efter at De Kongeblå søndag aften tabte på hjemmebane til Brøndby IF.
Lyngby var ellers godt med i store dele af kampen, men ifølge cheftræneren manglede særligt en ting.
– Vi mangler killer instinct. Det kan man se i dag. Jeg synes, vi har tilløb til chancer, og hvis du sammenligner med Brøndby, har de tre afslutninger og to mål i indledningen. Vi skal bruge lidt flere skud, siger Morten Karlsen til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:
– Når du investerer så meget energi, vil du også gerne have belønning på et tidspunkt. Det giver vi ikke os selv. Så er det svært at grave lidt mere ekstra energi op. Skarphed i begge felter er, hvad der afgør det i dag.
Samtidig erkender Lyngby-bossen også, at truppen måske er lidt tynd, når midtbanespillere som Mathias Hebo Rasmussen og Marcel Rømer er ukampdygtige.
– Selvfølgelig kan jeg se de kvaliteter, der er i holdet, men man kan også se, at når kampene skrider frem, er vi måske lidt tyndere i øjeblikket – specielt med Marcel og Hebo ude. Det er jo præmissen, og så må vi løse det, fortæller han.
Derfor blev Andreas Bjelland udskiftet
I forsvaret er Andreas Bjelland klar og i startopstillingen, men i søndagens kamp fik han kun første halvleg på banen.
I pausen blev han nemlig afløst af Magnus Jensen.
– Han (Andreas Bjelland, red.) har slidt lidt med anklen i løbet af ugen, og så er det taktisk. Vi har også en god spiller i Magnus Jensen, som tripper for at komme tilbage, og som skal spilles ind på holdet hurtigste muligt, siger Morten Karlsen og tilføjer, at Magnus Jensen ellers er klar til at spille fuld tid rent fysisk:
– Han er klar fysisk, men der er også skarphed og så videre. Og så er min største bekymring, om han går i stykker igen, og det vil jeg for alt i verden undgå.
Lyngby Boldklub møder i næste runde FC Nordsjælland.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
OPTAKT