FREDERIKSBERG (Tipsbladet): German Onugkha har ikke haft held i sprøjten i FC København hidtil. Sommerindkøbet har spillet fem kampe for “løverne” uden at komme på tavlen, og i de seneste kampe har han måttet varme bænken.
Noget af en omvæltning for sidste sæsons topscorer i Superligaen.
German Onugkha kæmper videre og ser frem til at få chancer. Det fastslår han over for Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag formiddag.
– For at være ærlig er der ikke noget, der er ændret. Jeg arbejder hårdt og forsøger at tilpasse mig og gribe mine chancer. Jeg har det godt, og holdet præsterer godt. Vi arbejder stadig på at lære hinanden at kende. Jeg har det godt, siger han om situationen og tilføjer: .
– Sådan er det nogle gange i fodbold. Lige nu er det en hård periode for mig, men jeg skal bare være fokuseret i alt, jeg foretager mig. Jeg er kold og lader mig ikke rive med følelsesmæssigt. Jeg er bare fokuseret.
Har den hårde tid haft en indflydelse på din selvtillid?
– Det synes jeg ikke. Intet har ændret sig. Der er mange kampe forude, og jeg skal bare arbejde hårdt og vise træneren (Jacob Neestrup, red.), at jeg er klar og kan hjælpe holdet.
Hvad har træneren sagt til dig om at få mere spilletid?
– Nogle gange taler vi, og han forklarer. Han er træneren, og jeg skal respektere hans beslutninger og vente på mine chancer. Hvis han vælger nogle andre, skal jeg acceptere det.
German Onugkha føler dog stadig, at han er den bedste FC København-angriber på træningsbanen.
– Ja, jeg føler, jeg er den bedste angriber, når vi træner. Vi har mange gode angribere – Cornelius, Claesson, Matsson – men jeg er overbevist om, at når man selv tror, man er den bedste, bliver man bedre.
Hvad får dig til at sige, at du er den bedste?
– Det er på grund af mine afslutninger, mine instinkter, jeg er god med begge fødder og med hovedet. Jeg har alt det, en angriber har brug for, lød det fra German Onugkha.
German Onugkha, 28 år, scorede i sidste sæson 15 mål i Superligaen for Vejle Boldklub og blev topscorer. I denne sæson er det blevet til tre mål i ligaen, men alle var for Vejle Boldklub, før han skiftede til FC København.
Torsdag aften skal FCK i aktion mod Istanbul Basaksehir.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER