FREDERIKSBERG (Tipsbladet): German Onugkha har ikke haft held i sprøjten i FC København hidtil. Sommerindkøbet har spillet fem kampe for “løverne” uden at komme på tavlen, og i de seneste kampe har han måttet varme bænken.
Noget af en omvæltning for sidste sæsons topscorer i Superligaen.
German Onugkha kæmper videre og ser frem til at få chancer. Det fastslår han over for Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag formiddag.
– For at være ærlig er der ikke noget, der er ændret. Jeg arbejder hårdt og forsøger at tilpasse mig og gribe mine chancer. Jeg har det godt, og holdet præsterer godt. Vi arbejder stadig på at lære hinanden at kende. Jeg har det godt, siger han om situationen og tilføjer: .
– Sådan er det nogle gange i fodbold. Lige nu er det en hård periode for mig, men jeg skal bare være fokuseret i alt, jeg foretager mig. Jeg er kold og lader mig ikke rive med følelsesmæssigt. Jeg er bare fokuseret.
Har den hårde tid haft en indflydelse på din selvtillid?
– Det synes jeg ikke. Intet har ændret sig. Der er mange kampe forude, og jeg skal bare arbejde hårdt og vise træneren (Jacob Neestrup, red.), at jeg er klar og kan hjælpe holdet.
Hvad har træneren sagt til dig om at få mere spilletid?
– Nogle gange taler vi, og han forklarer. Han er træneren, og jeg skal respektere hans beslutninger og vente på mine chancer. Hvis han vælger nogle andre, skal jeg acceptere det.
German Onugkha føler dog stadig, at han er den bedste FC København-angriber på træningsbanen.
– Ja, jeg føler, jeg er den bedste angriber, når vi træner. Vi har mange gode angribere – Cornelius, Claesson, Matsson – men jeg er overbevist om, at når man selv tror, man er den bedste, bliver man bedre.
Hvad får dig til at sige, at du er den bedste?
– Det er på grund af mine afslutninger, mine instinkter, jeg er god med begge fødder og med hovedet. Jeg har alt det, en angriber har brug for, lød det fra German Onugkha.
German Onugkha, 28 år, scorede i sidste sæson 15 mål i Superligaen for Vejle Boldklub og blev topscorer. I denne sæson er det blevet til tre mål i ligaen, men alle var for Vejle Boldklub, før han skiftede til FC København.
Torsdag aften skal FCK i aktion mod Istanbul Basaksehir.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE