Få dage før transfervinduets lukning hentede AGF den offensive midtbanespiller Mikkel Duelund hjem til dansk fodbold, men i første omgang kun for en kort overgang. Som “De Hviie” selv formulerede det, har de “skrevet kontrakt med ham frem til udgangen af sæsonen”.
Efterfølgende opstod noget forvirring. Var der tale om en lejeaftale, siden aftalen var så kort, og siden hans aftale med Dynamo Kiev udløber i sommeren 2024?
Men nej, det er der ikke, fastslår Stig Inge Bjørnebye, der er sportschef i AGF.
– Han er ikke lejet. Han er en fri spiller, og derfor kunne vi hente ham, siger han til Tipsbladet og uddyber:
– Hans kontrakt blev sidste sommer suspenderet i et år, så han teknisk set er en fri spiller i dette år (2022/23-sæsonen, red.). Det år, de fjernede fra kontrakten på grund af suspenderingen, har de så tilføjet kontrakten med Dynamo Kiev, så han har kontrakt i 2023/24-sæsonen med dem.
Fordi Duelunds kontrakt med Dynamo Kiev altså genoptages til næste sæson, kunne AGF altså ikke skrive en længerevarende aftale med ham nu uden først at købe ham fri.
Suspenderingen af kontrakten for 2022/23-sæsonen blev muliggjort for alle spillere i russiske og ukrainske klubber af FIFA i sommer, efter at Rusland begyndte at invadere Ukraine i foråret.
Til gengæld skal Duelund altså – som det ser ud lige nu – tilbage til Dynamo Kiev til sommer. I og med at der stadig er krig i Ukraine, er det imidlertid uvist, hvad der kommer til at ske med spillere som Duelund, der er på kontrakt i Rusland eller Ukraine. Der skal FIFA afgøre, om spillerne skal tilbage, om muligheden for at suspendere sin kontrakt skal forlænges, om spillerne skal kunne ophæve helt, eller om der skal noget helt fjerde til.
Uanset hvad, glæder Stig Inge Bjørnebye sig over at have sikret sig Mikkel Duelund for resten af sæsonen.
– Han havde en ekstremt stor motivation for at komme tilbage og spille for AGF og også en sult for at opnå en af sine drømme ved at spille for klubben. Det, kombineret med at han var tilgængelig, gjorde det til en nem beslutning at hente ham.
– Det er også en spiller, vi har prøvet at tiltrække før, men det har ikke været muligt før nu. Og forhåbentlig bliver det en længerevarende aftale, siger AGF-bossen.
Mikkel Duelund, 25 år, kan få debut for AGF, når “De Hviie” indleder foråret mod AaB fredag den 17. februar. Han kan spille sin første kamp på Ceres Park ugen efter, når AGF tager imod Silkeborg IF.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
