Derfor er Mikkel Duelunds aftale i AGF så kort

Mikkel Duelund er ikke lejet, selvom der kun er tale om en halvårig aftale, fastslår AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye.



Få dage før transfervinduets lukning hentede AGF den offensive midtbanespiller Mikkel Duelund hjem til dansk fodbold, men i første omgang kun for en kort overgang. Som “De Hviie” selv formulerede det, har de “skrevet kontrakt med ham frem til udgangen af sæsonen”.

Efterfølgende opstod noget forvirring. Var der tale om en lejeaftale, siden aftalen var så kort, og siden hans aftale med Dynamo Kiev udløber i sommeren 2024? 

Men nej, det er der ikke, fastslår Stig Inge Bjørnebye, der er sportschef i AGF. 

– Han er ikke lejet. Han er en fri spiller, og derfor kunne vi hente ham, siger han til Tipsbladet og uddyber:

– Hans kontrakt blev sidste sommer suspenderet i et år, så han teknisk set er en fri spiller i dette år (2022/23-sæsonen, red.). Det år, de fjernede fra kontrakten på grund af suspenderingen, har de så tilføjet kontrakten med Dynamo Kiev, så han har kontrakt i 2023/24-sæsonen med dem. 

Fordi Duelunds kontrakt med Dynamo Kiev altså genoptages til næste sæson, kunne AGF altså ikke skrive en længerevarende aftale med ham nu uden først at købe ham fri.  

Suspenderingen af kontrakten for 2022/23-sæsonen blev muliggjort for alle spillere i russiske og ukrainske klubber af FIFA i sommer, efter at Rusland begyndte at invadere Ukraine i foråret.

Til gengæld skal Duelund altså – som det ser ud lige nu – tilbage til Dynamo Kiev til sommer. I og med at der stadig er krig i Ukraine, er det imidlertid uvist, hvad der kommer til at ske med spillere som Duelund, der er på kontrakt i Rusland eller Ukraine. Der skal FIFA afgøre, om spillerne skal tilbage, om muligheden for at suspendere sin kontrakt skal forlænges, om spillerne skal kunne ophæve helt, eller om der skal noget helt fjerde til. 

Uanset hvad, glæder Stig Inge Bjørnebye sig over at have sikret sig Mikkel Duelund for resten af sæsonen.   

– Han havde en ekstremt stor motivation for at komme tilbage og spille for AGF og også en sult for at opnå en af sine drømme ved at spille for klubben. Det, kombineret med at han var tilgængelig, gjorde det til en nem beslutning at hente ham.

– Det er også en spiller, vi har prøvet at tiltrække før, men det har ikke været muligt før nu. Og forhåbentlig bliver det en længerevarende aftale, siger AGF-bossen.

Mikkel Duelund, 25 år, kan få debut for AGF, når “De Hviie” indleder foråret mod AaB fredag den 17. februar. Han kan spille sin første kamp på Ceres Park ugen efter, når AGF tager imod Silkeborg IF. 







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Schweiz – Colombia

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb