Få dage før transfervinduets lukning hentede AGF den offensive midtbanespiller Mikkel Duelund hjem til dansk fodbold, men i første omgang kun for en kort overgang. Som “De Hviie” selv formulerede det, har de “skrevet kontrakt med ham frem til udgangen af sæsonen”.
Efterfølgende opstod noget forvirring. Var der tale om en lejeaftale, siden aftalen var så kort, og siden hans aftale med Dynamo Kiev udløber i sommeren 2024?
Men nej, det er der ikke, fastslår Stig Inge Bjørnebye, der er sportschef i AGF.
– Han er ikke lejet. Han er en fri spiller, og derfor kunne vi hente ham, siger han til Tipsbladet og uddyber:
– Hans kontrakt blev sidste sommer suspenderet i et år, så han teknisk set er en fri spiller i dette år (2022/23-sæsonen, red.). Det år, de fjernede fra kontrakten på grund af suspenderingen, har de så tilføjet kontrakten med Dynamo Kiev, så han har kontrakt i 2023/24-sæsonen med dem.
Fordi Duelunds kontrakt med Dynamo Kiev altså genoptages til næste sæson, kunne AGF altså ikke skrive en længerevarende aftale med ham nu uden først at købe ham fri.
Suspenderingen af kontrakten for 2022/23-sæsonen blev muliggjort for alle spillere i russiske og ukrainske klubber af FIFA i sommer, efter at Rusland begyndte at invadere Ukraine i foråret.
Til gengæld skal Duelund altså – som det ser ud lige nu – tilbage til Dynamo Kiev til sommer. I og med at der stadig er krig i Ukraine, er det imidlertid uvist, hvad der kommer til at ske med spillere som Duelund, der er på kontrakt i Rusland eller Ukraine. Der skal FIFA afgøre, om spillerne skal tilbage, om muligheden for at suspendere sin kontrakt skal forlænges, om spillerne skal kunne ophæve helt, eller om der skal noget helt fjerde til.
Uanset hvad, glæder Stig Inge Bjørnebye sig over at have sikret sig Mikkel Duelund for resten af sæsonen.
– Han havde en ekstremt stor motivation for at komme tilbage og spille for AGF og også en sult for at opnå en af sine drømme ved at spille for klubben. Det, kombineret med at han var tilgængelig, gjorde det til en nem beslutning at hente ham.
– Det er også en spiller, vi har prøvet at tiltrække før, men det har ikke været muligt før nu. Og forhåbentlig bliver det en længerevarende aftale, siger AGF-bossen.
Mikkel Duelund, 25 år, kan få debut for AGF, når “De Hviie” indleder foråret mod AaB fredag den 17. februar. Han kan spille sin første kamp på Ceres Park ugen efter, når AGF tager imod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
