FC København er på angriberjagt, og Tipsbladet kunne tidligere på dagen afsløre, at man er tæt på at købe German Onugkha i Vejle.
Dermed kan sidste sæsons Superliga-topscorer være på vej til hovedstaden, der står og mangler en dygtig nier, efter man solgte topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad sidste uge.
Og German Onugkha er en dygtig nier – ingen tvivl om det. Det siger hans mange mål for Vejle alt om, men hvor godt har han præsteret i Superligaen sammenlignet med eksempelvis Orri Oskarsson, hvis sko han potentielt skal udfylde?
Det har Tipsbladet undersøgt ved hjælp af tal fra OPTA, og de fortæller om en dygtig angriber – ingen tvivl om det.
Siden starten af sidste sæson til nu scorer Onugkha 0,55 mål pr 90 minutter i Superligaen. Her har Oskarsson bedre tal, men bemækelsesværdigt er det, at Onugkha overgår sin expected goals. Ligeledes har Onugkha en glimrende evne til at ramme målet på sine afslutninger.
Til gengæld viser tallene også tydeligt, at Onugkha er en mand, der afslutter angrebene, og næsten aldrig har næstsidste fod på dem. Således præsterer han “kun” 0,04 expected assists pr 90 minutter, hvilket ikke er i nærheden af Oskarssons tal.
Onugkha har overordnet set ikke lige så gode tal som Oskarsson, men her er man nødt til at have med i betragtningen, at han spiller for Vejle, der ikke er i nærheden af at tilspille sig ligeså mange scoringsmuligheder som FC København. Hans force er i afslutningsspillet, og lige netop den styrke må FCK håbe, at de kan udnytte.
Siden starten af sidste sæson er det kun Patrick Mortensen, der har scoret flere gange end de 18 mål, Onugkha har scoret. I samme periode er det kun Mohamed Elyounoussi, der har haft flere skudforsøg.
Til gengæld er German Onugkha den spiller, der har har haft flest skud indenfor målrammen med 50 af slagsen.
Går skiftet til FCK igennem, så skal det tal nok stige markant yderligere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER