Derfor giver Onugkha til FCK god mening

German Onugkha kan blive FC Københavns nye angriber, men hvordan har han præsteret, hvis man sammenligner ham med Orri Oskarsson? Det ser Tipsbladet nærmere på her.



FC København er på angriberjagt, og Tipsbladet kunne tidligere på dagen afsløre, at man er tæt på at købe German Onugkha i Vejle.

Dermed kan sidste sæsons Superliga-topscorer være på vej til hovedstaden, der står og mangler en dygtig nier, efter man solgte topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad sidste uge. 

Og German Onugkha er en dygtig nier – ingen tvivl om det. Det siger hans mange mål for Vejle alt om, men hvor godt har han præsteret i Superligaen sammenlignet med eksempelvis Orri Oskarsson, hvis sko han potentielt skal udfylde? 

Det har Tipsbladet undersøgt ved hjælp af tal fra OPTA, og de fortæller om en dygtig angriber – ingen tvivl om det. 

Siden starten af sidste sæson til nu scorer Onugkha 0,55 mål pr 90 minutter i Superligaen. Her har Oskarsson bedre tal, men bemækelsesværdigt er det, at Onugkha overgår sin expected goals. Ligeledes har Onugkha en glimrende evne til at ramme målet på sine afslutninger. 

Til gengæld viser tallene også tydeligt, at Onugkha er en mand, der afslutter angrebene, og næsten aldrig har næstsidste fod på dem. Således præsterer han “kun” 0,04 expected assists pr 90 minutter, hvilket ikke er i nærheden af Oskarssons tal.

Onugkha har overordnet set ikke lige så gode tal som Oskarsson, men her er man nødt til at have med i betragtningen, at han spiller for Vejle, der ikke er i nærheden af at tilspille sig ligeså mange scoringsmuligheder som FC København. Hans force er i afslutningsspillet, og lige netop den styrke må FCK håbe, at de kan udnytte. 

Siden starten af sidste sæson er det kun Patrick Mortensen, der har scoret flere gange end de 18 mål, Onugkha har scoret. I samme periode er det kun Mohamed Elyounoussi, der har haft flere skudforsøg. 

Til gengæld er German Onugkha den spiller, der har har haft flest skud indenfor målrammen med 50 af slagsen.

Går skiftet til FCK igennem, så skal det tal nok stige markant yderligere.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen