FC København er på angriberjagt, og Tipsbladet kunne tidligere på dagen afsløre, at man er tæt på at købe German Onugkha i Vejle.
Dermed kan sidste sæsons Superliga-topscorer være på vej til hovedstaden, der står og mangler en dygtig nier, efter man solgte topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad sidste uge.
Og German Onugkha er en dygtig nier – ingen tvivl om det. Det siger hans mange mål for Vejle alt om, men hvor godt har han præsteret i Superligaen sammenlignet med eksempelvis Orri Oskarsson, hvis sko han potentielt skal udfylde?
Det har Tipsbladet undersøgt ved hjælp af tal fra OPTA, og de fortæller om en dygtig angriber – ingen tvivl om det.
Siden starten af sidste sæson til nu scorer Onugkha 0,55 mål pr 90 minutter i Superligaen. Her har Oskarsson bedre tal, men bemækelsesværdigt er det, at Onugkha overgår sin expected goals. Ligeledes har Onugkha en glimrende evne til at ramme målet på sine afslutninger.
Til gengæld viser tallene også tydeligt, at Onugkha er en mand, der afslutter angrebene, og næsten aldrig har næstsidste fod på dem. Således præsterer han “kun” 0,04 expected assists pr 90 minutter, hvilket ikke er i nærheden af Oskarssons tal.
Onugkha har overordnet set ikke lige så gode tal som Oskarsson, men her er man nødt til at have med i betragtningen, at han spiller for Vejle, der ikke er i nærheden af at tilspille sig ligeså mange scoringsmuligheder som FC København. Hans force er i afslutningsspillet, og lige netop den styrke må FCK håbe, at de kan udnytte.
Siden starten af sidste sæson er det kun Patrick Mortensen, der har scoret flere gange end de 18 mål, Onugkha har scoret. I samme periode er det kun Mohamed Elyounoussi, der har haft flere skudforsøg.
Til gengæld er German Onugkha den spiller, der har har haft flest skud indenfor målrammen med 50 af slagsen.
Går skiftet til FCK igennem, så skal det tal nok stige markant yderligere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT