Derfor giver Onugkha til FCK god mening

German Onugkha kan blive FC Københavns nye angriber, men hvordan har han præsteret, hvis man sammenligner ham med Orri Oskarsson? Det ser Tipsbladet nærmere på her.



FC København er på angriberjagt, og Tipsbladet kunne tidligere på dagen afsløre, at man er tæt på at købe German Onugkha i Vejle.

Dermed kan sidste sæsons Superliga-topscorer være på vej til hovedstaden, der står og mangler en dygtig nier, efter man solgte topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad sidste uge. 

Og German Onugkha er en dygtig nier – ingen tvivl om det. Det siger hans mange mål for Vejle alt om, men hvor godt har han præsteret i Superligaen sammenlignet med eksempelvis Orri Oskarsson, hvis sko han potentielt skal udfylde? 

Det har Tipsbladet undersøgt ved hjælp af tal fra OPTA, og de fortæller om en dygtig angriber – ingen tvivl om det. 

Siden starten af sidste sæson til nu scorer Onugkha 0,55 mål pr 90 minutter i Superligaen. Her har Oskarsson bedre tal, men bemækelsesværdigt er det, at Onugkha overgår sin expected goals. Ligeledes har Onugkha en glimrende evne til at ramme målet på sine afslutninger. 

Til gengæld viser tallene også tydeligt, at Onugkha er en mand, der afslutter angrebene, og næsten aldrig har næstsidste fod på dem. Således præsterer han “kun” 0,04 expected assists pr 90 minutter, hvilket ikke er i nærheden af Oskarssons tal.

Onugkha har overordnet set ikke lige så gode tal som Oskarsson, men her er man nødt til at have med i betragtningen, at han spiller for Vejle, der ikke er i nærheden af at tilspille sig ligeså mange scoringsmuligheder som FC København. Hans force er i afslutningsspillet, og lige netop den styrke må FCK håbe, at de kan udnytte. 

Siden starten af sidste sæson er det kun Patrick Mortensen, der har scoret flere gange end de 18 mål, Onugkha har scoret. I samme periode er det kun Mohamed Elyounoussi, der har haft flere skudforsøg. 

Til gengæld er German Onugkha den spiller, der har har haft flest skud indenfor målrammen med 50 af slagsen.

Går skiftet til FCK igennem, så skal det tal nok stige markant yderligere.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Australien – Egypten

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth