FC København er på angriberjagt, og Tipsbladet kunne tidligere på dagen afsløre, at man er tæt på at købe German Onugkha i Vejle.
Dermed kan sidste sæsons Superliga-topscorer være på vej til hovedstaden, der står og mangler en dygtig nier, efter man solgte topscorer Orri Oskarsson til Real Sociedad sidste uge.
Og German Onugkha er en dygtig nier – ingen tvivl om det. Det siger hans mange mål for Vejle alt om, men hvor godt har han præsteret i Superligaen sammenlignet med eksempelvis Orri Oskarsson, hvis sko han potentielt skal udfylde?
Det har Tipsbladet undersøgt ved hjælp af tal fra OPTA, og de fortæller om en dygtig angriber – ingen tvivl om det.
Siden starten af sidste sæson til nu scorer Onugkha 0,55 mål pr 90 minutter i Superligaen. Her har Oskarsson bedre tal, men bemækelsesværdigt er det, at Onugkha overgår sin expected goals. Ligeledes har Onugkha en glimrende evne til at ramme målet på sine afslutninger.
Til gengæld viser tallene også tydeligt, at Onugkha er en mand, der afslutter angrebene, og næsten aldrig har næstsidste fod på dem. Således præsterer han “kun” 0,04 expected assists pr 90 minutter, hvilket ikke er i nærheden af Oskarssons tal.
Onugkha har overordnet set ikke lige så gode tal som Oskarsson, men her er man nødt til at have med i betragtningen, at han spiller for Vejle, der ikke er i nærheden af at tilspille sig ligeså mange scoringsmuligheder som FC København. Hans force er i afslutningsspillet, og lige netop den styrke må FCK håbe, at de kan udnytte.
Siden starten af sidste sæson er det kun Patrick Mortensen, der har scoret flere gange end de 18 mål, Onugkha har scoret. I samme periode er det kun Mohamed Elyounoussi, der har haft flere skudforsøg.
Til gengæld er German Onugkha den spiller, der har har haft flest skud indenfor målrammen med 50 af slagsen.
Går skiftet til FCK igennem, så skal det tal nok stige markant yderligere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER