– Derfor har FCK brug for Zanka!

– Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar, skriver FC København-fan Tobias Lawaetz fra Tipsbladets Fanklubben her.



TBF_Primary_RGB_250x257Det her transfervindue fortsætter med at være helt vildt. Mere end 10 spillere har forladt klubben, og snart er mere end 10 også kommet til. I hvert fald efter onsdagens store breaking fra Tipsbladet om, at Mathias Zanka er tæt på (endnu) et comeback i den hvide trøje.

Jeg må indrømme, at jeg næsten ikke kunne være i mig selv over nyheden. Udsigten til Zanka som general i bagkæden, samt Delaney og Falk på midtbanen bør gøre de fleste FCK-fans bløde i knæene.

Zanka og Delaney var to af de første spillere, jeg havde bag på min FCK-trøje. Tænk, at jeg her mange år efter, kan få det igen, imens de forhåbentlig stadig er en klasse over resten af ligaen.

Man må dog også notere sig, de bekymringer, der åbenlyst spørger i relation til transferen. Er han for gammel? Bliver det en ny Corner-case?

Måske. Men det er også en spiller, der lige har været til EM for Danmark, og har spillet kampe i premier league sidste sæson. Dertil er det en spiller, der kender klubben som ingen andre, og har det ikke netop en værdi, i en helt ny bagkæde, og i så kaotisk et transfervindue?

Artiklen fortsætter efter billedet…

Zanka i FCK i 2021. Foto: Alamy

Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar. Jeg har store forhåbninger til Garananga og Gabriel, men efter at have set Garananga spille, og med Kevin Diks på vej ud, så er Zanka åbenlyst den leder, bagkæden har brug for.

Kritikere ville sikkert spørge, om vi så bare altid skal hente vores gamle helte hjem, når det hele ramler? Selvfølgelig ikke.

Men det ville da være underligt ikke at udnytte netop de kvaliteter som vores gamle helte har, når man iagttager et fodboldhold, der i sidste sæson var blottet for lederegenskaber og styrmænd. En gang imellem giver det mening, ligesom det ville give mening at hente Robert Skov, skulle nogle udløse Elyounussis frikøbsklausul.

Så mens jeg finder den gamle Zanka-trøje frem, kan man jo kun drømme om, at Andreas Cornelius formår at holde sig skadesfri bare en enkelt kamp eller to, så man kunne se Corner, Zanka og Delaney spille en kamp sammen igen i den hvide trøje. Jeg tror, jeg ville implodere af glæde fra Sektionen!







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Chok i Wolfsburg

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Vi har alle fejlet

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være