Det her transfervindue fortsætter med at være helt vildt. Mere end 10 spillere har forladt klubben, og snart er mere end 10 også kommet til. I hvert fald efter onsdagens store breaking fra Tipsbladet om, at Mathias Zanka er tæt på (endnu) et comeback i den hvide trøje.
Jeg må indrømme, at jeg næsten ikke kunne være i mig selv over nyheden. Udsigten til Zanka som general i bagkæden, samt Delaney og Falk på midtbanen bør gøre de fleste FCK-fans bløde i knæene.
Zanka og Delaney var to af de første spillere, jeg havde bag på min FCK-trøje. Tænk, at jeg her mange år efter, kan få det igen, imens de forhåbentlig stadig er en klasse over resten af ligaen.
Man må dog også notere sig, de bekymringer, der åbenlyst spørger i relation til transferen. Er han for gammel? Bliver det en ny Corner-case?
Måske. Men det er også en spiller, der lige har været til EM for Danmark, og har spillet kampe i premier league sidste sæson. Dertil er det en spiller, der kender klubben som ingen andre, og har det ikke netop en værdi, i en helt ny bagkæde, og i så kaotisk et transfervindue?
Artiklen fortsætter efter billedet…
Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar. Jeg har store forhåbninger til Garananga og Gabriel, men efter at have set Garananga spille, og med Kevin Diks på vej ud, så er Zanka åbenlyst den leder, bagkæden har brug for.
Kritikere ville sikkert spørge, om vi så bare altid skal hente vores gamle helte hjem, når det hele ramler? Selvfølgelig ikke.
Men det ville da være underligt ikke at udnytte netop de kvaliteter som vores gamle helte har, når man iagttager et fodboldhold, der i sidste sæson var blottet for lederegenskaber og styrmænd. En gang imellem giver det mening, ligesom det ville give mening at hente Robert Skov, skulle nogle udløse Elyounussis frikøbsklausul.
Så mens jeg finder den gamle Zanka-trøje frem, kan man jo kun drømme om, at Andreas Cornelius formår at holde sig skadesfri bare en enkelt kamp eller to, så man kunne se Corner, Zanka og Delaney spille en kamp sammen igen i den hvide trøje. Jeg tror, jeg ville implodere af glæde fra Sektionen!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Tauson er færdig i Brisbane
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Afsløring: Daramy vil væk fra Reims – åben for FCK
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
