– Derfor har FCK brug for Zanka!

– Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar, skriver FC København-fan Tobias Lawaetz fra Tipsbladets Fanklubben her.



TBF_Primary_RGB_250x257Det her transfervindue fortsætter med at være helt vildt. Mere end 10 spillere har forladt klubben, og snart er mere end 10 også kommet til. I hvert fald efter onsdagens store breaking fra Tipsbladet om, at Mathias Zanka er tæt på (endnu) et comeback i den hvide trøje.

Jeg må indrømme, at jeg næsten ikke kunne være i mig selv over nyheden. Udsigten til Zanka som general i bagkæden, samt Delaney og Falk på midtbanen bør gøre de fleste FCK-fans bløde i knæene.

Zanka og Delaney var to af de første spillere, jeg havde bag på min FCK-trøje. Tænk, at jeg her mange år efter, kan få det igen, imens de forhåbentlig stadig er en klasse over resten af ligaen.

Man må dog også notere sig, de bekymringer, der åbenlyst spørger i relation til transferen. Er han for gammel? Bliver det en ny Corner-case?

Måske. Men det er også en spiller, der lige har været til EM for Danmark, og har spillet kampe i premier league sidste sæson. Dertil er det en spiller, der kender klubben som ingen andre, og har det ikke netop en værdi, i en helt ny bagkæde, og i så kaotisk et transfervindue?

Artiklen fortsætter efter billedet…

Zanka i FCK i 2021. Foto: Alamy

Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar. Jeg har store forhåbninger til Garananga og Gabriel, men efter at have set Garananga spille, og med Kevin Diks på vej ud, så er Zanka åbenlyst den leder, bagkæden har brug for.

Kritikere ville sikkert spørge, om vi så bare altid skal hente vores gamle helte hjem, når det hele ramler? Selvfølgelig ikke.

Men det ville da være underligt ikke at udnytte netop de kvaliteter som vores gamle helte har, når man iagttager et fodboldhold, der i sidste sæson var blottet for lederegenskaber og styrmænd. En gang imellem giver det mening, ligesom det ville give mening at hente Robert Skov, skulle nogle udløse Elyounussis frikøbsklausul.

Så mens jeg finder den gamle Zanka-trøje frem, kan man jo kun drømme om, at Andreas Cornelius formår at holde sig skadesfri bare en enkelt kamp eller to, så man kunne se Corner, Zanka og Delaney spille en kamp sammen igen i den hvide trøje. Jeg tror, jeg ville implodere af glæde fra Sektionen!





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Skotland henter første VM-sejr i 36 år