Det her transfervindue fortsætter med at være helt vildt. Mere end 10 spillere har forladt klubben, og snart er mere end 10 også kommet til. I hvert fald efter onsdagens store breaking fra Tipsbladet om, at Mathias Zanka er tæt på (endnu) et comeback i den hvide trøje.
Jeg må indrømme, at jeg næsten ikke kunne være i mig selv over nyheden. Udsigten til Zanka som general i bagkæden, samt Delaney og Falk på midtbanen bør gøre de fleste FCK-fans bløde i knæene.
Zanka og Delaney var to af de første spillere, jeg havde bag på min FCK-trøje. Tænk, at jeg her mange år efter, kan få det igen, imens de forhåbentlig stadig er en klasse over resten af ligaen.
Man må dog også notere sig, de bekymringer, der åbenlyst spørger i relation til transferen. Er han for gammel? Bliver det en ny Corner-case?
Måske. Men det er også en spiller, der lige har været til EM for Danmark, og har spillet kampe i premier league sidste sæson. Dertil er det en spiller, der kender klubben som ingen andre, og har det ikke netop en værdi, i en helt ny bagkæde, og i så kaotisk et transfervindue?
Artiklen fortsætter efter billedet…
Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar. Jeg har store forhåbninger til Garananga og Gabriel, men efter at have set Garananga spille, og med Kevin Diks på vej ud, så er Zanka åbenlyst den leder, bagkæden har brug for.
Kritikere ville sikkert spørge, om vi så bare altid skal hente vores gamle helte hjem, når det hele ramler? Selvfølgelig ikke.
Men det ville da være underligt ikke at udnytte netop de kvaliteter som vores gamle helte har, når man iagttager et fodboldhold, der i sidste sæson var blottet for lederegenskaber og styrmænd. En gang imellem giver det mening, ligesom det ville give mening at hente Robert Skov, skulle nogle udløse Elyounussis frikøbsklausul.
Så mens jeg finder den gamle Zanka-trøje frem, kan man jo kun drømme om, at Andreas Cornelius formår at holde sig skadesfri bare en enkelt kamp eller to, så man kunne se Corner, Zanka og Delaney spille en kamp sammen igen i den hvide trøje. Jeg tror, jeg ville implodere af glæde fra Sektionen!
LIVE
TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW