Det her transfervindue fortsætter med at være helt vildt. Mere end 10 spillere har forladt klubben, og snart er mere end 10 også kommet til. I hvert fald efter onsdagens store breaking fra Tipsbladet om, at Mathias Zanka er tæt på (endnu) et comeback i den hvide trøje.
Jeg må indrømme, at jeg næsten ikke kunne være i mig selv over nyheden. Udsigten til Zanka som general i bagkæden, samt Delaney og Falk på midtbanen bør gøre de fleste FCK-fans bløde i knæene.
Zanka og Delaney var to af de første spillere, jeg havde bag på min FCK-trøje. Tænk, at jeg her mange år efter, kan få det igen, imens de forhåbentlig stadig er en klasse over resten af ligaen.
Man må dog også notere sig, de bekymringer, der åbenlyst spørger i relation til transferen. Er han for gammel? Bliver det en ny Corner-case?
Måske. Men det er også en spiller, der lige har været til EM for Danmark, og har spillet kampe i premier league sidste sæson. Dertil er det en spiller, der kender klubben som ingen andre, og har det ikke netop en værdi, i en helt ny bagkæde, og i så kaotisk et transfervindue?
Artiklen fortsætter efter billedet…
Det er jo tydeligt, at der mangler ledelse i vores midterforsvar. Jeg har store forhåbninger til Garananga og Gabriel, men efter at have set Garananga spille, og med Kevin Diks på vej ud, så er Zanka åbenlyst den leder, bagkæden har brug for.
Kritikere ville sikkert spørge, om vi så bare altid skal hente vores gamle helte hjem, når det hele ramler? Selvfølgelig ikke.
Men det ville da være underligt ikke at udnytte netop de kvaliteter som vores gamle helte har, når man iagttager et fodboldhold, der i sidste sæson var blottet for lederegenskaber og styrmænd. En gang imellem giver det mening, ligesom det ville give mening at hente Robert Skov, skulle nogle udløse Elyounussis frikøbsklausul.
Så mens jeg finder den gamle Zanka-trøje frem, kan man jo kun drømme om, at Andreas Cornelius formår at holde sig skadesfri bare en enkelt kamp eller to, så man kunne se Corner, Zanka og Delaney spille en kamp sammen igen i den hvide trøje. Jeg tror, jeg ville implodere af glæde fra Sektionen!
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT