I en alder af 16 år og med blot ni Superliga-kampe på cv’et røg Jeppe Kjær fra AC Horsens til Ajax i sommeren 2020.
Samme forår blev han Superligaens yngste målscorer, hvilket er blevet overgået af Roony Bardghji siden, og brillerede med flotte afleveringer og teknisk formåen på et meget højt niveau.
Efter skiftet til Ajax er formkurven dog stagneret, og nu udløber kontrakten med den hollandske storklub til sommer. Lige nu er han tilbage i AC Horsens, og hvad han laver der, kan klubbens sportschef Niels Erik Søndergaard fortælle til Tipsbladet.
– Hans forældre bor i byen og han har fået lov at tage hjem på en ferie nu her. Så har han fået lov til at gå og holde sig lidt igang. Han har lavet en aftale med en af vores akademitrænere, hvor han så i formiddag trænede med, siger sportsdirektøren, der kalder besøget for en ren og skær “vennetjeneste”.
Med Jeppe Kjærs baggrund som AC Horsens-spiller og et halvt år tilbage af aftalen med Ajax, så er det svært ikke at spekulere i et skifte hjem til Superliga-klubben, hvor den 18-årige tekniker fik sit gennembrud.
– Indtil videre har han kontrakt med Ajax indtil sommer, og så kan vi ikke gå ud og kommentere på, hvad vi har af ønsker og intentioner. Hvis det skulle blive aktuelt, så tager vi det med klubben og med ham, siger Niels Erik Søndergaard til Tipsbladet.
Jeppe Kjær har blot fået to indskifter for Jong Ajax i denne sæson, hvor han også har optrådt tre gange på U21-holdets Youth League-mandskab. I AC Horsens scorede han et mål og leverede tre assists i 11 kampe.
I afspilleren ovenfor kan du se Jeppe Kjærs scoringe, der dengang gjorde ham til Superligaens yngste målscorer nogensinde.
LIVE
VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning
OPTAKT
Haiti – Skotland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT
