Khouma Babacar har længe været fuldstændig ude af holdet i FC København, og han har endda været fraværende på træningsbanen.
Derfor var det en smule overraskende, da der tirsdag pludselig begyndte at florere billeder af den tidligere Serie A-angriber til FC Københavns træning.
Det er dog ikke sådan, at FCK's tilhængere pludselig skal forvente at se Khouma Babacar tørne ud for de danske mestre igen. Det er kun for at holde ham fit, betoner Neestrup, som stadig vil sende ham videre.
– Planen er det samme for "Baba". Han og jeg er indstillet på, at han skal finde et nyt sted og spille, men for at vi skal kunne give ham nogle fair betingelser at komme videre på, deltager han i træningen.
– Der er ingen bad vibes, men situationen er den samme. Han er ikke skadet, og det er den bedste måde at holde ham fit på, siger Neestrup til Tipsbladet efter onsdagens testkamp mod Silkeborg.
Han vil ikke høre tale om, at Babacar pludselig er inde i FCK-varmen igen, og det handler ifølge ham ikke om, at nogle er ude i kulden.
– Det handler ikke om at snakke om varme og kulde. I elitesport bliver man valgt til og fra. Mukairu kommer heller ikke på banen i dag, men det er ikke fordi, han er ude i kulden. Det er de valg, der skal træffes, og jeg har det bedre med at være ærlig over for spillerne så tidligt som muligt end at give dem nogle falske forhåbninger. Så der er intet drama i noget af det, betoner han.
Khouma Babacars seneste FCK-kamp var den 12. august sidste år. Han har aldrig spillet en kamp under Jacob Neestrup.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp