Khouma Babacar har længe været fuldstændig ude af holdet i FC København, og han har endda været fraværende på træningsbanen.
Derfor var det en smule overraskende, da der tirsdag pludselig begyndte at florere billeder af den tidligere Serie A-angriber til FC Københavns træning.
Det er dog ikke sådan, at FCK's tilhængere pludselig skal forvente at se Khouma Babacar tørne ud for de danske mestre igen. Det er kun for at holde ham fit, betoner Neestrup, som stadig vil sende ham videre.
– Planen er det samme for "Baba". Han og jeg er indstillet på, at han skal finde et nyt sted og spille, men for at vi skal kunne give ham nogle fair betingelser at komme videre på, deltager han i træningen.
– Der er ingen bad vibes, men situationen er den samme. Han er ikke skadet, og det er den bedste måde at holde ham fit på, siger Neestrup til Tipsbladet efter onsdagens testkamp mod Silkeborg.
Han vil ikke høre tale om, at Babacar pludselig er inde i FCK-varmen igen, og det handler ifølge ham ikke om, at nogle er ude i kulden.
– Det handler ikke om at snakke om varme og kulde. I elitesport bliver man valgt til og fra. Mukairu kommer heller ikke på banen i dag, men det er ikke fordi, han er ude i kulden. Det er de valg, der skal træffes, og jeg har det bedre med at være ærlig over for spillerne så tidligt som muligt end at give dem nogle falske forhåbninger. Så der er intet drama i noget af det, betoner han.
Khouma Babacars seneste FCK-kamp var den 12. august sidste år. Han har aldrig spillet en kamp under Jacob Neestrup.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
AVIS