Brøndby tog søndag aften en kæmpe skalp, da man på hjemmebane vandt 2-0 over de forsvarende mestre FC Midtjylland.
Kampens dommer, Jacob Karlsen, var dog manden i fokus, hvis man lige visker den dobbelte målscorer Mileta Rajovic væk.
I første halvleg faldt Aral Simsir til jorden efter en duel med Jordi Vanlerberghe, og senere blev Denil Castillo ramt i hovedet af Jacob Rasmussens arm. Dommer Jacob Karlsens fløjte forblev dog tavs, og efterfølgende har han til Viaplay sat ord på, hvorfor han ikke fløjtede for straffespark i de to situationer samt til sidst i kampen, hvor bolden hoppede op på Pedro Bravos arm.
Se situationerne i videoen her:
I forhold til Aral Simsir siger han følgende:
– I kampen ser jeg Midtjylland-spilleren tage et træk. Jeg ser også Brøndby-spilleren stikke benet ud. Jeg medgiver også, at vi er i en gråzone af et potentielt straffespark her, men jeg skønner i kampen, at Midtjylland-spilleren allerede har et lavt tyngdepunkt i situationen og allerede er på vej ned, inden kontakten opstår, hvorfor jeg ikke synes, det berettiger til et straffespark.
Han slår ligeledes fast, at han ikke mener, at Aral Simsir filmer, selv om han siger, at han har et lavt tyngdepunkt og allerede er på vej ned inden kontakten med Jordi Vanlerberghe.
I forhold til situationen med Castillo mener han, at FCM-spilleren selv løber ind i armen på Jacob Rasmussen.
– Vi har en Midtjylland-spiller, der bliver ramt i hovedet af en arm. Vi har kamp om bolden: En Brøndby-spiller, der går op for at heade til den og lykkes med det, og det er også mit skøn, at Midtjylland-spilleren har samme intention.
– Som konsekvens af det er der en positionskamp, hvor Brøndby-spilleren har nogle brede arme, hvilket er en vis form for risiko. Men jeg ser ikke nogen bevægelse i de arme, så han er bare oppe og tage en positionskamp. Derudover bliver selve kontakten skabt – i forhold til mit skøn – i lige så høj grad af Midtjylland-spilleren, som løber ind i armene.
Han hopper ind i armen?
– Ja, han vil helt naturligt også gerne nå den bold, og det har jeg stor forståelse for. Men Brøndby-spilleren har taget en position med armene, som jeg medgiver er en smule brede. Men jeg ser ikke en bevægelse i armene, lyder vurderingen fra Jacob Karlsen.

I anden halvleg følte en masse af hjemmeholdets fans sig til gengæld snydt for et straffespark ved stillingen 2-0 til Brøndby. Her ramte bolden Pedro Bravo på armen, og det store spørgsmål var, om han var inde eller ude af feltet, da det skete.
Også den situation hører til en gråzone, indrømmer Jacob Karlsen, og så siger han, at det ikke var muligt for VAR at vurdere, om bolden var inde eller udenfor feltet.
– VAR tjekkede selvfølgelig situationen igennem. Men her kan VAR simpelthen ikke komme frem til, om der er kontakt med bolden inde eller udenfor feltet, hvorfor de heller ikke kigger nærmere på, om der potentielt er en strafbarhed.
– For mig i kampen har vi en bold, der passerer gennem feltet, rammer jorden og hopper op på armen på Midtjylland-spilleren, som jeg skønner starter, medgiver jeg, i en bred position, men han forsøger trods alt at trække armen til sig og undvige den kontakt, der sker mellem hånd og bold efterfølgende.
– Efter at have set billederne igen, synes jeg også, det er en situation, der klart er i en gråzone. Jeg kan se elementer, der går begge veje, men kan helt klart stadig se en Midtjylland-spiller, der forsøger at trække armene til sig og undvige den kontakt, der helt tydeligt opstår mellem bold og hånd efterfølgende.
Se hele interviewet med Jacob Karlsen i afspilleren over artiklen.

Holder fast
Dagen derpå har Tipsbladet været i kontakt med Jacob Karlsen, som holder fast i sin forklaring. Konklusionen har ikke ændret sig.
Tipsbladet spørger blandt andet, hvorfor han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen i tilfældene med Aral Simsir og Denil Castillo.
– VAR tjekker begge situationer igennem og tjekker, om de synes, der er sket en klar og åbenlys fejl. Det finder de ikke grundlag for, at der er, hvorfor jeg ikke bliver kaldt ud i de to situationer, siger han, inden fokus drejes mod hånd-situationen med Bravo, hvor det manglende billedmateriale også er årsagen til, at han ikke skulle ud og tjekke situationen på monitoren.
– Helt lavpraktisk prøver de at stoppe situationen i det øjeblik, bolden rører hånden. Der kan de overskue alle billederne på en gang. Der er ikke noget billede der, ud fra det materiale, der er tilgængeligt, der vil kunne konkludere entydigt, om det er indenfor eller udenfor.
– I og med der ikke er et billede, der kan fastslå det, begynder vi heller ikke at vurdere på selve strafbarheden, for det vil aldrig kunne ændre noget, fordi de ikke kan fortælle, om det er indenfor eller udenfor, fortæller Karlsen.
FC Midtjylland tabte 0-2 og led dermed sæsonens første nederlag i Superligaen.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
I chok over Manchester United
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Medier revser Real Madrid-træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
‘Det er tæt på uforklarligt’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det