Derfor fik FCM ikke straffe imod Brøndby

Dommer Jacob Karlsen forklarer, hvorfor han ikke tildelte straffespark i braget mellem Brøndby og FC Midtjylland søndag aften.



Brøndby tog søndag aften en kæmpe skalp, da man på hjemmebane vandt 2-0 over de forsvarende mestre FC Midtjylland.

Kampens dommer, Jacob Karlsen, var dog manden i fokus, hvis man lige visker den dobbelte målscorer Mileta Rajovic væk. 

I første halvleg faldt Aral Simsir til jorden efter en duel med Jordi Vanlerberghe, og senere blev Denil Castillo ramt i hovedet af Jacob Rasmussens arm. Dommer Jacob Karlsens fløjte forblev dog tavs, og efterfølgende har han til Viaplay sat ord på, hvorfor han ikke fløjtede for straffespark i de to situationer samt til sidst i kampen, hvor bolden hoppede op på Pedro Bravos arm.

Se situationerne i videoen her: 

I forhold til Aral Simsir siger han følgende:

– I kampen ser jeg Midtjylland-spilleren tage et træk. Jeg ser også Brøndby-spilleren stikke benet ud. Jeg medgiver også, at vi er i en gråzone af et potentielt straffespark her, men jeg skønner i kampen, at Midtjylland-spilleren allerede har et lavt tyngdepunkt i situationen og allerede er på vej ned, inden kontakten opstår, hvorfor jeg ikke synes, det berettiger til et straffespark. 

Han slår ligeledes fast, at han ikke mener, at Aral Simsir filmer, selv om han siger, at han har et lavt tyngdepunkt og allerede er på vej ned inden kontakten med Jordi Vanlerberghe.

I forhold til situationen med Castillo mener han, at FCM-spilleren selv løber ind i armen på Jacob Rasmussen.

– Vi har en Midtjylland-spiller, der bliver ramt i hovedet af en arm. Vi har kamp om bolden: En Brøndby-spiller, der går op for at heade til den og lykkes med det, og det er også mit skøn, at Midtjylland-spilleren har samme intention. 

– Som konsekvens af det er der en positionskamp, hvor Brøndby-spilleren har nogle brede arme, hvilket er en vis form for risiko. Men jeg ser ikke nogen bevægelse i de arme, så han er bare oppe og tage en positionskamp. Derudover bliver selve kontakten skabt – i forhold til mit skøn – i lige så høj grad af Midtjylland-spilleren, som løber ind i armene. 

Han hopper ind i armen? 

– Ja, han vil helt naturligt også gerne nå den bold, og det har jeg stor forståelse for. Men Brøndby-spilleren har taget en position med armene, som jeg medgiver er en smule brede. Men jeg ser ikke en bevægelse i armene, lyder vurderingen fra Jacob Karlsen.  

277485

Ifølge dommer Jacob Karlsen løb Denil Castillo selv ind i armen på Jacob Rasmussen. Foto: Alamy

I anden halvleg følte en masse af hjemmeholdets fans sig til gengæld snydt for et straffespark ved stillingen 2-0 til Brøndby. Her ramte bolden Pedro Bravo på armen, og det store spørgsmål var, om han var inde eller ude af feltet, da det skete. 

Også den situation hører til en gråzone, indrømmer Jacob Karlsen, og så siger han, at det ikke var muligt for VAR at vurdere, om bolden var inde eller udenfor feltet.

– VAR tjekkede selvfølgelig situationen igennem. Men her kan VAR simpelthen ikke komme frem til, om der er kontakt med bolden inde eller udenfor feltet, hvorfor de heller ikke kigger nærmere på, om der potentielt er en strafbarhed. 

– For mig i kampen har vi en bold, der passerer gennem feltet, rammer jorden og hopper op på armen på Midtjylland-spilleren, som jeg skønner starter, medgiver jeg, i en bred position, men han forsøger trods alt at trække armen til sig og undvige den kontakt, der sker mellem hånd og bold efterfølgende. 

– Efter at have set billederne igen, synes jeg også, det er en situation, der klart er i en gråzone. Jeg kan se elementer, der går begge veje, men kan helt klart stadig se en Midtjylland-spiller, der forsøger at trække armene til sig og undvige den kontakt, der helt tydeligt opstår mellem bold og hånd efterfølgende. 

Se hele interviewet med Jacob Karlsen i afspilleren over artiklen.

277485

Foto: Alamy

Holder fast
Dagen derpå har Tipsbladet været i kontakt med Jacob Karlsen, som holder fast i sin forklaring. Konklusionen har ikke ændret sig.

Tipsbladet spørger blandt andet, hvorfor han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen i tilfældene med Aral Simsir og Denil Castillo.

– VAR tjekker begge situationer igennem og tjekker, om de synes, der er sket en klar og åbenlys fejl. Det finder de ikke grundlag for, at der er, hvorfor jeg ikke bliver kaldt ud i de to situationer, siger han, inden fokus drejes mod hånd-situationen med Bravo, hvor det manglende billedmateriale også er årsagen til, at han ikke skulle ud og tjekke situationen på monitoren.

– Helt lavpraktisk prøver de at stoppe situationen i det øjeblik, bolden rører hånden. Der kan de overskue alle billederne på en gang. Der er ikke noget billede der, ud fra det materiale, der er tilgængeligt, der vil kunne konkludere entydigt, om det er indenfor eller udenfor. 

– I og med der ikke er et billede, der kan fastslå det, begynder vi heller ikke at vurdere på selve strafbarheden, for det vil aldrig kunne ændre noget, fordi de ikke kan fortælle, om det er indenfor eller udenfor, fortæller Karlsen.

FC Midtjylland tabte 0-2 og led dermed sæsonens første nederlag i Superligaen.





I svime over sensationel dansker


Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Stor Brøndby-stjerne skadet

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

To direktører færdige i Superliga-klub

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Landstræner hylder OB-komet

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Fuldstændig svigtet

Rune deler nyt efter mareridt

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Noah Nartey pavestolt af storebror

FC Fredericia – Viborg FF

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Dansk dommer får ros stor ros

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år