Derfor fik FCM ikke straffe imod Brøndby

Dommer Jacob Karlsen forklarer, hvorfor han ikke tildelte straffespark i braget mellem Brøndby og FC Midtjylland søndag aften.



Brøndby tog søndag aften en kæmpe skalp, da man på hjemmebane vandt 2-0 over de forsvarende mestre FC Midtjylland.

Kampens dommer, Jacob Karlsen, var dog manden i fokus, hvis man lige visker den dobbelte målscorer Mileta Rajovic væk. 

I første halvleg faldt Aral Simsir til jorden efter en duel med Jordi Vanlerberghe, og senere blev Denil Castillo ramt i hovedet af Jacob Rasmussens arm. Dommer Jacob Karlsens fløjte forblev dog tavs, og efterfølgende har han til Viaplay sat ord på, hvorfor han ikke fløjtede for straffespark i de to situationer samt til sidst i kampen, hvor bolden hoppede op på Pedro Bravos arm.

Se situationerne i videoen her: 

I forhold til Aral Simsir siger han følgende:

– I kampen ser jeg Midtjylland-spilleren tage et træk. Jeg ser også Brøndby-spilleren stikke benet ud. Jeg medgiver også, at vi er i en gråzone af et potentielt straffespark her, men jeg skønner i kampen, at Midtjylland-spilleren allerede har et lavt tyngdepunkt i situationen og allerede er på vej ned, inden kontakten opstår, hvorfor jeg ikke synes, det berettiger til et straffespark. 

Han slår ligeledes fast, at han ikke mener, at Aral Simsir filmer, selv om han siger, at han har et lavt tyngdepunkt og allerede er på vej ned inden kontakten med Jordi Vanlerberghe.

I forhold til situationen med Castillo mener han, at FCM-spilleren selv løber ind i armen på Jacob Rasmussen.

– Vi har en Midtjylland-spiller, der bliver ramt i hovedet af en arm. Vi har kamp om bolden: En Brøndby-spiller, der går op for at heade til den og lykkes med det, og det er også mit skøn, at Midtjylland-spilleren har samme intention. 

– Som konsekvens af det er der en positionskamp, hvor Brøndby-spilleren har nogle brede arme, hvilket er en vis form for risiko. Men jeg ser ikke nogen bevægelse i de arme, så han er bare oppe og tage en positionskamp. Derudover bliver selve kontakten skabt – i forhold til mit skøn – i lige så høj grad af Midtjylland-spilleren, som løber ind i armene. 

Han hopper ind i armen? 

– Ja, han vil helt naturligt også gerne nå den bold, og det har jeg stor forståelse for. Men Brøndby-spilleren har taget en position med armene, som jeg medgiver er en smule brede. Men jeg ser ikke en bevægelse i armene, lyder vurderingen fra Jacob Karlsen.  

277485

Ifølge dommer Jacob Karlsen løb Denil Castillo selv ind i armen på Jacob Rasmussen. Foto: Alamy

I anden halvleg følte en masse af hjemmeholdets fans sig til gengæld snydt for et straffespark ved stillingen 2-0 til Brøndby. Her ramte bolden Pedro Bravo på armen, og det store spørgsmål var, om han var inde eller ude af feltet, da det skete. 

Også den situation hører til en gråzone, indrømmer Jacob Karlsen, og så siger han, at det ikke var muligt for VAR at vurdere, om bolden var inde eller udenfor feltet.

– VAR tjekkede selvfølgelig situationen igennem. Men her kan VAR simpelthen ikke komme frem til, om der er kontakt med bolden inde eller udenfor feltet, hvorfor de heller ikke kigger nærmere på, om der potentielt er en strafbarhed. 

– For mig i kampen har vi en bold, der passerer gennem feltet, rammer jorden og hopper op på armen på Midtjylland-spilleren, som jeg skønner starter, medgiver jeg, i en bred position, men han forsøger trods alt at trække armen til sig og undvige den kontakt, der sker mellem hånd og bold efterfølgende. 

– Efter at have set billederne igen, synes jeg også, det er en situation, der klart er i en gråzone. Jeg kan se elementer, der går begge veje, men kan helt klart stadig se en Midtjylland-spiller, der forsøger at trække armene til sig og undvige den kontakt, der helt tydeligt opstår mellem bold og hånd efterfølgende. 

Se hele interviewet med Jacob Karlsen i afspilleren over artiklen.

277485

Foto: Alamy

Holder fast
Dagen derpå har Tipsbladet været i kontakt med Jacob Karlsen, som holder fast i sin forklaring. Konklusionen har ikke ændret sig.

Tipsbladet spørger blandt andet, hvorfor han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen i tilfældene med Aral Simsir og Denil Castillo.

– VAR tjekker begge situationer igennem og tjekker, om de synes, der er sket en klar og åbenlys fejl. Det finder de ikke grundlag for, at der er, hvorfor jeg ikke bliver kaldt ud i de to situationer, siger han, inden fokus drejes mod hånd-situationen med Bravo, hvor det manglende billedmateriale også er årsagen til, at han ikke skulle ud og tjekke situationen på monitoren.

– Helt lavpraktisk prøver de at stoppe situationen i det øjeblik, bolden rører hånden. Der kan de overskue alle billederne på en gang. Der er ikke noget billede der, ud fra det materiale, der er tilgængeligt, der vil kunne konkludere entydigt, om det er indenfor eller udenfor. 

– I og med der ikke er et billede, der kan fastslå det, begynder vi heller ikke at vurdere på selve strafbarheden, for det vil aldrig kunne ændre noget, fordi de ikke kan fortælle, om det er indenfor eller udenfor, fortæller Karlsen.

FC Midtjylland tabte 0-2 og led dermed sæsonens første nederlag i Superligaen.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

‘Sur over Brøndby-transfer’

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Stor skuffelse

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller