Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen.
Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.
Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren?
– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet.
Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.
– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.
– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.
Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.
– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.
– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.
– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.
I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.
– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.
– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.
Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.
– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet.
Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER