Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen.
Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.
Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren?
– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet.
Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.
– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.
– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.
Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.
– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.
– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.
– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.
I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.
– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.
– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.
Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.
– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet.
Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Froholdt med vild hæder i Portugal
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER