Derfor vil de købe Superliga-profilen Villadsen

Oliver Villadsen er meget tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til FC Nürnberg, men hvorfor har den tyske klub sat kløerne i ham? Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Christian Biechele om klubbens tanker.



Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen. 

Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag aften, er danskeren nemlig meget tæt på at skifte FC Nordsjælland ud med FC Nürnberg. 

Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.

Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren? 

– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet. 

Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.

– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.

– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.

Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.

– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.

Artiklen fortsætter under billedet.

2WYM2P6_1

Foto: Alamy

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.

– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.

– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.

I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.

– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.

– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.

Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.

– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet. 

Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland. 

FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Manchester United – Aston Villa

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

FCK-boss melder klar målsætning ud

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Brøndby i transfer-kovending?

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League