Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen.
Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.
Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren?
– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet.
Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.
– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.
– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.
Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.
– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.
– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.
– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.
I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.
– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.
– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.
Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.
– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet.
Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
AVIS