Derfor vil de købe Superliga-profilen Villadsen

Oliver Villadsen er meget tæt på at skifte fra FC Nordsjælland til FC Nürnberg, men hvorfor har den tyske klub sat kløerne i ham? Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Christian Biechele om klubbens tanker.



Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen. 

Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag aften, er danskeren nemlig meget tæt på at skifte FC Nordsjælland ud med FC Nürnberg. 

Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.

Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren? 

– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet. 

Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.

– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.

– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.

Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.

– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.

Artiklen fortsætter under billedet.

2WYM2P6_1

Foto: Alamy

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.

– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.

– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.

I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.

– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.

– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.

Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.

– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet. 

Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland. 

FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brian Riemer giver råd til storklub

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

– Det skriger til himlen i Brøndby!

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Til tider virkede han modløs og opgivende

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

AGF-fans hjælper med snerydning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Peger på særligt problem for Superligaen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Rådvild i Rom

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar