Et stort udlandseventyr venter lige om hjørnet for Superliga-profil Oliver Villadsen.
Tyskerne skal hoste op med én million euro (7,5 millioner kroner, red.) for danskeren.
Men hvad venter der Villadsen, og hvorfor vil den tyske klub have danskeren?
– De har brug for noget i højresiden, fordi de har solgt Jan Gyamerah til Kaiserslautern. Derfor har du kun to spillere til højresiden. De har Jannick Hofmann, der er en ung spiller. Den anden er en klublegende i Nürnberg ved navn Enrico Valentini. Han er 35 år gammel, og Nürnberg har sagt, at de ville få én ind, da de har solgt Gyamerah, siger Kicker-journalist Christian Biechele til Tipsbladet.
Hvis man skal have succes i FC Nürnberg som back, skal man tage del i de offensive pligter, mener journalisten, der til dagligt dækker FC Nürnberg fast.
– Valentini er blevet 35 år, og han mangler fart.
– Hofmann har fart, og han har haft en god forberedelse i forhold til sæsonen. Valentini er bare en klublegende, og han har været i klubben, siden han var seks år. Han er vigtig, og de stoler på ham, så han skal spille, hvis Hofmann bliver skadet. Klubben har dog brug for fart, fordi højrebacken i Nürnberg skal også gøre meget offensivt.
Journalisten mener, at 22-årige Villadsen er et rimelig ubeskrevet blad i tysk fodbold, og det kan være en fordel for ham.
– Der vil ikke være store foventninger til Oliver Villadsen, fordi mange har først hørt hans navn for første gang nu. Så for ham er der ikke det store pres.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor gæld
Klubben har det dog hårdt økonomisk, og derfor glæder det journalisten, at klubben ikke har brugt en formue på danskeren.
– Klubben har en del gæld, og den eneste måde, hvorpå at økonomien kan blive bedre, er at komme til Bundesligaen. Fansene drømmer om Bundesligaen, da Miroslav Klose er blevet træner. Det er Kloses blot andet job, og han var jo virkelig god som spiller.
– Det er rigtig godt (at klubben kun betaler én million euro, red.). Det økonomiske i klubben er ikke rigtig godt, men de har lavet store transfers. De lavede blandt andet en stor handel med Can Urzun, og han er blevet solgt for 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.) til Frankfurt.
I Nürnberg kommer danskeren til at blive trænet en stor tysk legende, men mandskabet har ikke for store forhåbninger for sæsonen.
– Ambitionerne er ikke så store. De vil gerne have en sæson uden bekymringer, fordi i de seneste fire år har der været store ambitoner, og man ville gerne tilbage til Bundesligaen.
– Mange spillere har forladt klubben. 15-16 har forladt klubben, og 10-11 spillere er kommet ind. De har et stort talentkuld.
Om FC Nordsjælland-profilen kommer til at få succes i Tyskland, må tiden vise.
– Hvis han er god, og det er et godt match, det er det vigtigste, siger Christian Biechele til Tipsbladet.
Villadsen står lige nu noteret for hele 129 Superliga-kampe for FC Nordsjælland.
FC Nürnberg endte som nummer 12 i 2. Bundesligaen i den seneste sæson.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL