Derfor vinder FCK over FCM: Tre gode grunde

Få her et bud på, hvad der kan sende FC København mod sejr i søndagens storkamp mod FC Midtjylland i Herning.



FC København har gjort rent bord i Superligaens tre første forårsrunder med sejre uden at lukke mål ind. Læg dertil en vild kamp i Eindhoven torsdag aften, hvor det blev til 4-4 i det første Europa-møde med storklubben PSV.

Det betyder, at FC København i klubbens fire første kampe har hamret i alt 11 mål i kassen og sat streg under, at offensiven er klar til guldkampen.

Søndag gælder det så en af de helt store mesterskabskampe på udebane mod FC Midtjylland, der i de seneste år i den grad har haft krammet på københavnerne med ni sejre i træk.

Men hvorfor skulle FC København ikke kunne fortsætte den stærke start på forårssæsonen og banke midtjyderne tilbage med i alt seks point?

Troels Bager Thøgersen har tre grund klar til, hvorfor FC København kan vinde i Herning søndag.

– I efteråret havde man svært ved at vinde kampene og svært ved at løsne op for specielt de dygtigere modstandere. De vandt fire af de seneste 10 Superliga-kampe i efteråret. Nu er FCK kommet fra land med tre Superliga-sejre, og selv om spillet fortsat kan hakke og spillerne ikke helt kender hinanden nu – så er der så meget offensiv firepower, at det her FCK-hold kan vinde mod FC Midtjylland. Det kan komme alle steder fra

– Og så bliver FC Midtjyllands gode statistik mod FCK nævnt igen og igen, hvilket jeg godt forstå. Men isoleret set er der mange FCK-spillerne, der ikke har den bagage med 5-6 år, hvor man har haft det svært mod FC Midtjylland. Flere spillere er forholdsvis nye, så det betyder mindre.

Selv om FC Københavns defensiv torsdag aften lukkede fire mål ind mod PSV og i flere situationer ikke virkede helt skarpe, så fremhæver Troels Bager Thøgersen alligevel FCK-forsvaret som et våben til storkampen søndag.

– FC København defensiven kan for mig at se frustrere et FC Midtjylland-hold, der har spillet ustabilt. FCK-defensiven bliver testet søndag, men jeg kan se tegningen til, at FCK-defensiven kan tæmme FCM-offensiven, siger han.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst – men læs også optakten til FCM – FCK her og får et bud på resultatet.





Tror på overraskelse i startopstilling




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Fælder bekymrende dom efter chok



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Spændende OB-nyhed

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-profil skadet

Topscorer kritiserer Silkeborg

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler