FC København har gjort rent bord i Superligaens tre første forårsrunder med sejre uden at lukke mål ind. Læg dertil en vild kamp i Eindhoven torsdag aften, hvor det blev til 4-4 i det første Europa-møde med storklubben PSV.
Det betyder, at FC København i klubbens fire første kampe har hamret i alt 11 mål i kassen og sat streg under, at offensiven er klar til guldkampen.
Søndag gælder det så en af de helt store mesterskabskampe på udebane mod FC Midtjylland, der i de seneste år i den grad har haft krammet på københavnerne med ni sejre i træk.
Men hvorfor skulle FC København ikke kunne fortsætte den stærke start på forårssæsonen og banke midtjyderne tilbage med i alt seks point?
Troels Bager Thøgersen har tre grund klar til, hvorfor FC København kan vinde i Herning søndag.
– I efteråret havde man svært ved at vinde kampene og svært ved at løsne op for specielt de dygtigere modstandere. De vandt fire af de seneste 10 Superliga-kampe i efteråret. Nu er FCK kommet fra land med tre Superliga-sejre, og selv om spillet fortsat kan hakke og spillerne ikke helt kender hinanden nu – så er der så meget offensiv firepower, at det her FCK-hold kan vinde mod FC Midtjylland. Det kan komme alle steder fra
– Og så bliver FC Midtjyllands gode statistik mod FCK nævnt igen og igen, hvilket jeg godt forstå. Men isoleret set er der mange FCK-spillerne, der ikke har den bagage med 5-6 år, hvor man har haft det svært mod FC Midtjylland. Flere spillere er forholdsvis nye, så det betyder mindre.
Selv om FC Københavns defensiv torsdag aften lukkede fire mål ind mod PSV og i flere situationer ikke virkede helt skarpe, så fremhæver Troels Bager Thøgersen alligevel FCK-forsvaret som et våben til storkampen søndag.
– FC København defensiven kan for mig at se frustrere et FC Midtjylland-hold, der har spillet ustabilt. FCK-defensiven bliver testet søndag, men jeg kan se tegningen til, at FCK-defensiven kan tæmme FCM-offensiven, siger han.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst – men læs også optakten til FCM – FCK her og får et bud på resultatet.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
