Storklubber jagter dyrt stortalent i FCM-søgelys

Benfica og Sporting har kig på en forsvarsprofil i FC Midtjyllands søsterklub Mafra, der også er interessant for FCM.



FC Midtjylland fik sidste sommer en fornuftig pose millioner, da Ousmane Diomande blev solgt fra Mafra til storklubben Sporting.

Her har den tidligere U/19-spiller i FC Midtjylland klaret sig fremragende, og nu er Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen, igen ved at line et stort salg op af en profil, man fik fingre i, efter FCM og Mafra begyndte at arbejde sammen.

Der er tale om forsvarsspilleren Ousmane Diao, der ligesom navnebroren i Sporting spiller i midterforsvaret, og er fra Senegal.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en aktiv overvejelse om at købe Ousmane Diao af Mafra, men det kan stor transfer-interesse i midtstopperen forpurre.

For ifølge Tipsbladets oplysninger har de to portugisiske storklubber Benfica og Sporting et særdeles vågent øje på Diao.

Sporting kan såmænd ende med hente Diao som en af afløserne for Diomande, hvis denne bliver solgt, og Benfica vil efter denne sæsons andenplads sætte alt ind på at vende tilbage til førstepladsen i den portugisiske liga i næste sæson med en trup, man egentlig allerede ser som en oplagt vinder, især hvis rivalen Sporting sender et par profiler væk.

Mafra, der altså har samme ejer som FC Midtjylland, skal have smidt et prisskilt på Diao på omkring 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, hvilket er mere, end Mafra fik 'upfront' for Diomande, og hvortil der med garanti vil blive krævet en klækkelig videresalgsklasul.

Skulle Diao ende i FC Midtjylland, hvilket der altså er overvejelser om, skal FC Midtjylland ikke slippe billigt – også i det tilfælde vil der være tale om en stor transfersum, der ville sende Diao op blandt Superligaens absolut dyreste spillere nogensinde.

Her kunne kalkulen så være, at Diao ville blive endnu mere værd i den bedste danske række, end han er i Portugal, uanset at Benfica og Sporting altså har set lyset i stopperen, på trods af at han spiller på ydmyge arenaer i provinsbyer i næstbedste række.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Mexico – Sydkorea

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Ghana – Panama

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Usbekistan – Colombia

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Schweiz – Bosnien-Hercegovina