Storklubber jagter dyrt stortalent i FCM-søgelys

Benfica og Sporting har kig på en forsvarsprofil i FC Midtjyllands søsterklub Mafra, der også er interessant for FCM.



FC Midtjylland fik sidste sommer en fornuftig pose millioner, da Ousmane Diomande blev solgt fra Mafra til storklubben Sporting.

Her har den tidligere U/19-spiller i FC Midtjylland klaret sig fremragende, og nu er Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen, igen ved at line et stort salg op af en profil, man fik fingre i, efter FCM og Mafra begyndte at arbejde sammen.

Der er tale om forsvarsspilleren Ousmane Diao, der ligesom navnebroren i Sporting spiller i midterforsvaret, og er fra Senegal.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en aktiv overvejelse om at købe Ousmane Diao af Mafra, men det kan stor transfer-interesse i midtstopperen forpurre.

For ifølge Tipsbladets oplysninger har de to portugisiske storklubber Benfica og Sporting et særdeles vågent øje på Diao.

Sporting kan såmænd ende med hente Diao som en af afløserne for Diomande, hvis denne bliver solgt, og Benfica vil efter denne sæsons andenplads sætte alt ind på at vende tilbage til førstepladsen i den portugisiske liga i næste sæson med en trup, man egentlig allerede ser som en oplagt vinder, især hvis rivalen Sporting sender et par profiler væk.

Mafra, der altså har samme ejer som FC Midtjylland, skal have smidt et prisskilt på Diao på omkring 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, hvilket er mere, end Mafra fik 'upfront' for Diomande, og hvortil der med garanti vil blive krævet en klækkelig videresalgsklasul.

Skulle Diao ende i FC Midtjylland, hvilket der altså er overvejelser om, skal FC Midtjylland ikke slippe billigt – også i det tilfælde vil der være tale om en stor transfersum, der ville sende Diao op blandt Superligaens absolut dyreste spillere nogensinde.

Her kunne kalkulen så være, at Diao ville blive endnu mere værd i den bedste danske række, end han er i Portugal, uanset at Benfica og Sporting altså har set lyset i stopperen, på trods af at han spiller på ydmyge arenaer i provinsbyer i næstbedste række.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

FC Fredericia – OB

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bayern München laver vildt comeback

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller