Storklubber jagter dyrt stortalent i FCM-søgelys

Benfica og Sporting har kig på en forsvarsprofil i FC Midtjyllands søsterklub Mafra, der også er interessant for FCM.



FC Midtjylland fik sidste sommer en fornuftig pose millioner, da Ousmane Diomande blev solgt fra Mafra til storklubben Sporting.

Her har den tidligere U/19-spiller i FC Midtjylland klaret sig fremragende, og nu er Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen, igen ved at line et stort salg op af en profil, man fik fingre i, efter FCM og Mafra begyndte at arbejde sammen.

Der er tale om forsvarsspilleren Ousmane Diao, der ligesom navnebroren i Sporting spiller i midterforsvaret, og er fra Senegal.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en aktiv overvejelse om at købe Ousmane Diao af Mafra, men det kan stor transfer-interesse i midtstopperen forpurre.

For ifølge Tipsbladets oplysninger har de to portugisiske storklubber Benfica og Sporting et særdeles vågent øje på Diao.

Sporting kan såmænd ende med hente Diao som en af afløserne for Diomande, hvis denne bliver solgt, og Benfica vil efter denne sæsons andenplads sætte alt ind på at vende tilbage til førstepladsen i den portugisiske liga i næste sæson med en trup, man egentlig allerede ser som en oplagt vinder, især hvis rivalen Sporting sender et par profiler væk.

Mafra, der altså har samme ejer som FC Midtjylland, skal have smidt et prisskilt på Diao på omkring 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, hvilket er mere, end Mafra fik 'upfront' for Diomande, og hvortil der med garanti vil blive krævet en klækkelig videresalgsklasul.

Skulle Diao ende i FC Midtjylland, hvilket der altså er overvejelser om, skal FC Midtjylland ikke slippe billigt – også i det tilfælde vil der være tale om en stor transfersum, der ville sende Diao op blandt Superligaens absolut dyreste spillere nogensinde.

Her kunne kalkulen så være, at Diao ville blive endnu mere værd i den bedste danske række, end han er i Portugal, uanset at Benfica og Sporting altså har set lyset i stopperen, på trods af at han spiller på ydmyge arenaer i provinsbyer i næstbedste række.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Sønderjyske – FC Midtjylland

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Meldes varm på ung Superliga-profil

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’