Det der krævede røv i bukserne, Brøndby!

Tipsbladet stiller skarpt på Superligaens søndagens kamp mellem AaB og Brøndby IF.



AALBORG (Tipsbladet)

AaB-Brøndby IF 0-4 (0-2)

0-1 Mathias Kvistgaarden (33.)
0-2 Filip Bundgaard (36.)
0-3 Filip Bundgaard (56.)
0-4 Mathias Greve (90.)

Kampens bedste:

AaB
I en forrygende kulisse bliver det AaB's fans på Vesttribunen, der løber løber med den i dag.

Sikke en fest, hjemmepublikum skabte, selv om deres helte i den grad var næstbedst og fik at føle, at der er langt op til toppen i Superligaen.

Selv i tillægstiden blev der sunget – der er nogen, der er glade for at være tilbage i Superligaen, og det bør Superligaen også være den modsatte vej.

De nordjyske spillere skal have, de forsøgte sig frem til sidst minut i kampen, pressede højt og jagtede et mål, men man var på alle måder næstbedst i søndagens opgør.

Brøndby IF
Hans kammerat Mads Enggård er ved at blive solgt fra Randers FC til norske Molde i en transfer, der faktisk minder meget om Bundgaards egen fra samme klub til Brøndby IF 1. februar.

Filip Bundgaard gjorde sit til også at have noget at skyde med, næste gang han skal tale med sin makker fra Randers.

To gange viste han flot forståelse at bevæge sig derhen, hvor chancen kan opstå, og fik scoret ved de lejligheder, og det kunne såmænd også være blevet til et hattrick mod et AaB-forsvar, der ikke var i Superliga-topform.
'
Kan Brøndby holde på sidemændene Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki, er der altså spændende muligheder, når også Nicolai Vallys er tilbage i ligningen og startopstillingen.

Kampens værste:

AaB
Det er fornuftig målsætning for spillet, at AaB vil presse, være modige, tage chancer og gå hårdt til modstanderne, så de mister modet.

Det virkede egentlig relativt ofte mod Brøndby, selv om gæsterne var klart bedst.

Men modet og vildskaben fritager ikke AaB fra at forsvare koncentreret, og selv om der bestemt var et stort element af tilfældighed ved ballon-bolden ved 1-0, kan det altså ikke nytte noget, at AaB ikke formåede at forsvare eget mål i den situation og endnu mere et par minutter senere, da Brøndby fik lov at lave to lob i træk, en fri Filip Bundgaard kunne pande i mål.

Set med AaB-briller var det to kagemål, man bare ikke gider indkassere, og som der ikke er råd til mod de klubber, man skal sammenligne sig med i nederste halvdel af tabellen.


Kampens detalje:

Det kræver røv i bukserne at komme hjem fra en tung, tung kamp i Warszawa, hvor man snævert er røget ud af Conference League, hvor der tilsyneladende er lidt kurrer på tråden efterfølgende internt og en masse skældud for fejl og brændte chancer, og så leverer det, Brøndby gjorde i Aalborg.

Der er adskillige kandidater, men her fra tribunen i Aalborg er det ekstra imponerende at følge Brøndbys midtbanegeneral Daniel Wass. Han var god i Polen for tre døgn siden, og igen søndag aften fordelte han bolde, hersede, konstruktivt, med holdkammeraterne og stod selv for nogle skønne afleveringer, herunder et følt lob i opspillet til Brøndbys dræbende 2-0-mål.

Blæs hul i, man ikke kommer til at tjene en eneste krone på ham i et salg – som Jakob Poulsen i sin tid i FC Midtjylland er han en ægte midtbanestyrmand, der gør sit til igen at få Brøndby i en guldkamp.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Xabi Alonso lever med presset

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

I spil til stort job

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Lerager taler ud om FCK-brud

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’