Det der krævede røv i bukserne, Brøndby!

Tipsbladet stiller skarpt på Superligaens søndagens kamp mellem AaB og Brøndby IF.



AALBORG (Tipsbladet)

AaB-Brøndby IF 0-4 (0-2)

0-1 Mathias Kvistgaarden (33.)
0-2 Filip Bundgaard (36.)
0-3 Filip Bundgaard (56.)
0-4 Mathias Greve (90.)

Kampens bedste:

AaB
I en forrygende kulisse bliver det AaB's fans på Vesttribunen, der løber løber med den i dag.

Sikke en fest, hjemmepublikum skabte, selv om deres helte i den grad var næstbedst og fik at føle, at der er langt op til toppen i Superligaen.

Selv i tillægstiden blev der sunget – der er nogen, der er glade for at være tilbage i Superligaen, og det bør Superligaen også være den modsatte vej.

De nordjyske spillere skal have, de forsøgte sig frem til sidst minut i kampen, pressede højt og jagtede et mål, men man var på alle måder næstbedst i søndagens opgør.

Brøndby IF
Hans kammerat Mads Enggård er ved at blive solgt fra Randers FC til norske Molde i en transfer, der faktisk minder meget om Bundgaards egen fra samme klub til Brøndby IF 1. februar.

Filip Bundgaard gjorde sit til også at have noget at skyde med, næste gang han skal tale med sin makker fra Randers.

To gange viste han flot forståelse at bevæge sig derhen, hvor chancen kan opstå, og fik scoret ved de lejligheder, og det kunne såmænd også være blevet til et hattrick mod et AaB-forsvar, der ikke var i Superliga-topform.
'
Kan Brøndby holde på sidemændene Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki, er der altså spændende muligheder, når også Nicolai Vallys er tilbage i ligningen og startopstillingen.

Kampens værste:

AaB
Det er fornuftig målsætning for spillet, at AaB vil presse, være modige, tage chancer og gå hårdt til modstanderne, så de mister modet.

Det virkede egentlig relativt ofte mod Brøndby, selv om gæsterne var klart bedst.

Men modet og vildskaben fritager ikke AaB fra at forsvare koncentreret, og selv om der bestemt var et stort element af tilfældighed ved ballon-bolden ved 1-0, kan det altså ikke nytte noget, at AaB ikke formåede at forsvare eget mål i den situation og endnu mere et par minutter senere, da Brøndby fik lov at lave to lob i træk, en fri Filip Bundgaard kunne pande i mål.

Set med AaB-briller var det to kagemål, man bare ikke gider indkassere, og som der ikke er råd til mod de klubber, man skal sammenligne sig med i nederste halvdel af tabellen.


Kampens detalje:

Det kræver røv i bukserne at komme hjem fra en tung, tung kamp i Warszawa, hvor man snævert er røget ud af Conference League, hvor der tilsyneladende er lidt kurrer på tråden efterfølgende internt og en masse skældud for fejl og brændte chancer, og så leverer det, Brøndby gjorde i Aalborg.

Der er adskillige kandidater, men her fra tribunen i Aalborg er det ekstra imponerende at følge Brøndbys midtbanegeneral Daniel Wass. Han var god i Polen for tre døgn siden, og igen søndag aften fordelte han bolde, hersede, konstruktivt, med holdkammeraterne og stod selv for nogle skønne afleveringer, herunder et følt lob i opspillet til Brøndbys dræbende 2-0-mål.

Blæs hul i, man ikke kommer til at tjene en eneste krone på ham i et salg – som Jakob Poulsen i sin tid i FC Midtjylland er han en ægte midtbanestyrmand, der gør sit til igen at få Brøndby i en guldkamp.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Vil med til VM

I svime over Pelle Mattsson

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Rasmus Højlund revser konkurrent



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København – FC Fredericia

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Randers FC – Silkeborg IF

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Modtager stor ros fra Højbjerg

Protesterer efter dansk drømmekamp

Topchef får nyt job i FCK

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Afslører vild transfer-historie

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Så blev det officielt

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Barcelona – Rayo Vallecano

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark