Brøndby Stadion (Tipsbladet): Det lignede kortvarigt, at Vejle Boldklub ville chokere fodbold-Danmark og tage sejren på Brøndby Stadion søndag. Med en scoring af Oliver Provstgaard ti minutter før tid satte VB kurset mod tre point.
Sådan endte det ikke. På et straffespark kort efter udlignede Brøndby IF på et straffespark, som Daniel Wass satte ind.
Og mens det var godt for de blå-gule, betød det også, at Oscar Schwartaus planlagte indskiftning i stedet for Rasmus Lauritsen blev droppet. Han stod ellers helt klar til at komme ind, men scoringen ændrede planerne.
Det fortæller Jesper Sørensen, cheftræner for Brøndby IF, i mixed zone efter kampen.
– Rasmus (Lauritsen) er brølstærk på dødbolde, og der er trods alt forskel på at vinde og tabe, og vi kunne få vores egne dødbolde. Det var sådan set det.
– Det var ærgerligt for Oscar, for han har brug for at komme på banen, og han er ikke kommet det endnu (i 2024, red.), så det var synd, siger Brøndby-træneren.
Jesper Sørensen ærgrede sig desuden også over, at Brøndby IF ikke fik udnyttet sine mange chancer i kampen.
– Vi havde nogle muligheder, som vi ikke fik taget. Og når man spiller mod et godt organiseret og disciplineret hold, som Vejle er, skal man udnytte sine chancer. Det er vigtigt at komme foran, så man ikke skal jagte, og det gjorde vi ikke. Vi formåede ikke at tage vores muligheder i dag, siger han og tilføjer om præstationen:
– Jeg synes, vi manglede noget tempo i vores spil, som kunne have sat et lidt større tryk. Når vi skulle bryde igennem, manglede vi nogle gange den sidste timing – ikke sådan at vi ikke formåede at bryde igennem, men jeg synes, at der var lidt løshed i første halvleg, hvor vi kunne have sat lidt bedre bolde sammen og lidt bedre tryk på.
Med det uafgjorte resultat på Brøndby Stadion er Brøndby IF nummer to i Superligaen, et point efter FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
INTERVIEW