Brøndby Stadion (Tipsbladet): Det lignede kortvarigt, at Vejle Boldklub ville chokere fodbold-Danmark og tage sejren på Brøndby Stadion søndag. Med en scoring af Oliver Provstgaard ti minutter før tid satte VB kurset mod tre point.
Sådan endte det ikke. På et straffespark kort efter udlignede Brøndby IF på et straffespark, som Daniel Wass satte ind.
Og mens det var godt for de blå-gule, betød det også, at Oscar Schwartaus planlagte indskiftning i stedet for Rasmus Lauritsen blev droppet. Han stod ellers helt klar til at komme ind, men scoringen ændrede planerne.
Det fortæller Jesper Sørensen, cheftræner for Brøndby IF, i mixed zone efter kampen.
– Rasmus (Lauritsen) er brølstærk på dødbolde, og der er trods alt forskel på at vinde og tabe, og vi kunne få vores egne dødbolde. Det var sådan set det.
– Det var ærgerligt for Oscar, for han har brug for at komme på banen, og han er ikke kommet det endnu (i 2024, red.), så det var synd, siger Brøndby-træneren.
Jesper Sørensen ærgrede sig desuden også over, at Brøndby IF ikke fik udnyttet sine mange chancer i kampen.
– Vi havde nogle muligheder, som vi ikke fik taget. Og når man spiller mod et godt organiseret og disciplineret hold, som Vejle er, skal man udnytte sine chancer. Det er vigtigt at komme foran, så man ikke skal jagte, og det gjorde vi ikke. Vi formåede ikke at tage vores muligheder i dag, siger han og tilføjer om præstationen:
– Jeg synes, vi manglede noget tempo i vores spil, som kunne have sat et lidt større tryk. Når vi skulle bryde igennem, manglede vi nogle gange den sidste timing – ikke sådan at vi ikke formåede at bryde igennem, men jeg synes, at der var lidt løshed i første halvleg, hvor vi kunne have sat lidt bedre bolde sammen og lidt bedre tryk på.
Med det uafgjorte resultat på Brøndby Stadion er Brøndby IF nummer to i Superligaen, et point efter FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’