– Det er ærgerligt for Oscar Schwartau

Oscar Schwartau stod klar til at blive skiftet ind sidst i kampen mod VB, men straffesparksscoringen ændrede situationen, fortæller Jesper Sørensen.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Det lignede kortvarigt, at Vejle Boldklub ville chokere fodbold-Danmark og tage sejren på Brøndby Stadion søndag. Med en scoring af Oliver Provstgaard ti minutter før tid satte VB kurset mod tre point.

Sådan endte det ikke. På et straffespark kort efter udlignede Brøndby IF på et straffespark, som Daniel Wass satte ind.

Og mens det var godt for de blå-gule, betød det også, at Oscar Schwartaus planlagte indskiftning i stedet for Rasmus Lauritsen blev droppet. Han stod ellers helt klar til at komme ind, men scoringen ændrede planerne.

Det fortæller Jesper Sørensen, cheftræner for Brøndby IF, i mixed zone efter kampen.

– Rasmus (Lauritsen) er brølstærk på dødbolde, og der er trods alt forskel på at vinde og tabe, og vi kunne få vores egne dødbolde. Det var sådan set det.

– Det var ærgerligt for Oscar, for han har brug for at komme på banen, og han er ikke kommet det endnu (i 2024, red.), så det var synd, siger Brøndby-træneren.

Jesper Sørensen ærgrede sig desuden også over, at Brøndby IF ikke fik udnyttet sine mange chancer i kampen.

– Vi havde nogle muligheder, som vi ikke fik taget. Og når man spiller mod et godt organiseret og disciplineret hold, som Vejle er, skal man udnytte sine chancer. Det er vigtigt at komme foran, så man ikke skal jagte, og det gjorde vi ikke. Vi formåede ikke at tage vores muligheder i dag, siger han og tilføjer om præstationen:

– Jeg synes, vi manglede noget tempo i vores spil, som kunne have sat et lidt større tryk. Når vi skulle bryde igennem, manglede vi nogle gange den sidste timing – ikke sådan at vi ikke formåede at bryde igennem, men jeg synes, at der var lidt løshed i første halvleg, hvor vi kunne have sat lidt bedre bolde sammen og lidt bedre tryk på.

Med det uafgjorte resultat på Brøndby Stadion er Brøndby IF nummer to i Superligaen, et point efter FC Midtjylland.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

FCK-direktør får job i West Ham

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde