Det er akkurat det samme som VHS

Offensivspilleren skiftede denne sommer oprykkerne fra AaB ud med pokalmestrene fra Silkeborg.



Younes Bakiz har fået en glimrende start på sin tilværelse i Silkeborg efter skiftet fra AaB.

Seks kampe har affødt fire mål og tre oplæg fra spilleren, der ellers startede sæsonen på skadeslisten. Og det er ikke tilfældigt, at man i Silkeborg IF havde et godt øje til en spiller som Younes Bakiz.

– Vi har i mange år prøvet at finde de her kreative spillere som Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Magnus Mattsson, som er spillere, der tidligere har været gode for Silkeborg, udtaler Kent Nielsen til Tipsbladet

Bakiz har allerede fundet melodien i Søhøjlandet, hvor han især spiller rigtig godt sammen med Tonni Adamsen. Dette er ikke tilfældigt, hvis man spørger Kent Nielsen. Spillerne tænker nemlig i de samme baner.

– For at de kan være rigtig gode, så skal de have nogle af de samme typer, som forstår fodbold på samme måde. Og det kan du se, når Tonni bliver spillet op af Younes, så kan de bare forstå, at hvor de hver især løber hen, og det er en intern forståelse, som man ikke kan træne, det er deres fodboldforståelse, som de så har til fælles.

– Da vi havde VHS, lavede de mange mål og assist til hinanden, det er akkurat det samme, vi ser nu mellem Younes og Tonni.

Det er især kreativiten, som Bakiz har bidraget med i Silkeborg, som kæmpede med at vinde fodboldkampe i foråret, hvor man tabte mere, end man vandt. Det har man indtil videre fået ændret i denne sæson, hvor SIF lige nu indtager førstepladsen i Superligaen.

– Younes har først og fremmest noget kreativt i sit spil. Kreativ betyder, at man har nogle overraskelser i sit spil, sine pasninger eller sine løbe. Og den del har han, hvilket er noget, man skal kunne for at være SIF-spiller, specielt som 10’er.

– Han er dygtig en mod en, hvor han kan afdrible en spiller og gøre noget smart. Så han har noget X-factor på det individuelle plan. Til stor ros for ham, så har han også været utroligt effektiv, og det er ikke forbudt at være det.

Younes Bakiz kan følge op på sin gode sæsonstart på søndag, når Silkeborg IF skal en tur til Vejle.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’