Younes Bakiz har fået en glimrende start på sin tilværelse i Silkeborg efter skiftet fra AaB.
Seks kampe har affødt fire mål og tre oplæg fra spilleren, der ellers startede sæsonen på skadeslisten. Og det er ikke tilfældigt, at man i Silkeborg IF havde et godt øje til en spiller som Younes Bakiz.
– Vi har i mange år prøvet at finde de her kreative spillere som Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Magnus Mattsson, som er spillere, der tidligere har været gode for Silkeborg, udtaler Kent Nielsen til Tipsbladet
Bakiz har allerede fundet melodien i Søhøjlandet, hvor han især spiller rigtig godt sammen med Tonni Adamsen. Dette er ikke tilfældigt, hvis man spørger Kent Nielsen. Spillerne tænker nemlig i de samme baner.
– For at de kan være rigtig gode, så skal de have nogle af de samme typer, som forstår fodbold på samme måde. Og det kan du se, når Tonni bliver spillet op af Younes, så kan de bare forstå, at hvor de hver især løber hen, og det er en intern forståelse, som man ikke kan træne, det er deres fodboldforståelse, som de så har til fælles.
– Da vi havde VHS, lavede de mange mål og assist til hinanden, det er akkurat det samme, vi ser nu mellem Younes og Tonni.
Det er især kreativiten, som Bakiz har bidraget med i Silkeborg, som kæmpede med at vinde fodboldkampe i foråret, hvor man tabte mere, end man vandt. Det har man indtil videre fået ændret i denne sæson, hvor SIF lige nu indtager førstepladsen i Superligaen.
– Younes har først og fremmest noget kreativt i sit spil. Kreativ betyder, at man har nogle overraskelser i sit spil, sine pasninger eller sine løbe. Og den del har han, hvilket er noget, man skal kunne for at være SIF-spiller, specielt som 10’er.
– Han er dygtig en mod en, hvor han kan afdrible en spiller og gøre noget smart. Så han har noget X-factor på det individuelle plan. Til stor ros for ham, så har han også været utroligt effektiv, og det er ikke forbudt at være det.
Younes Bakiz kan følge op på sin gode sæsonstart på søndag, når Silkeborg IF skal en tur til Vejle.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN