Younes Bakiz har fået en glimrende start på sin tilværelse i Silkeborg efter skiftet fra AaB.
Seks kampe har affødt fire mål og tre oplæg fra spilleren, der ellers startede sæsonen på skadeslisten. Og det er ikke tilfældigt, at man i Silkeborg IF havde et godt øje til en spiller som Younes Bakiz.
– Vi har i mange år prøvet at finde de her kreative spillere som Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Magnus Mattsson, som er spillere, der tidligere har været gode for Silkeborg, udtaler Kent Nielsen til Tipsbladet
Bakiz har allerede fundet melodien i Søhøjlandet, hvor han især spiller rigtig godt sammen med Tonni Adamsen. Dette er ikke tilfældigt, hvis man spørger Kent Nielsen. Spillerne tænker nemlig i de samme baner.
– For at de kan være rigtig gode, så skal de have nogle af de samme typer, som forstår fodbold på samme måde. Og det kan du se, når Tonni bliver spillet op af Younes, så kan de bare forstå, at hvor de hver især løber hen, og det er en intern forståelse, som man ikke kan træne, det er deres fodboldforståelse, som de så har til fælles.
– Da vi havde VHS, lavede de mange mål og assist til hinanden, det er akkurat det samme, vi ser nu mellem Younes og Tonni.
Det er især kreativiten, som Bakiz har bidraget med i Silkeborg, som kæmpede med at vinde fodboldkampe i foråret, hvor man tabte mere, end man vandt. Det har man indtil videre fået ændret i denne sæson, hvor SIF lige nu indtager førstepladsen i Superligaen.
– Younes har først og fremmest noget kreativt i sit spil. Kreativ betyder, at man har nogle overraskelser i sit spil, sine pasninger eller sine løbe. Og den del har han, hvilket er noget, man skal kunne for at være SIF-spiller, specielt som 10’er.
– Han er dygtig en mod en, hvor han kan afdrible en spiller og gøre noget smart. Så han har noget X-factor på det individuelle plan. Til stor ros for ham, så har han også været utroligt effektiv, og det er ikke forbudt at være det.
Younes Bakiz kan følge op på sin gode sæsonstart på søndag, når Silkeborg IF skal en tur til Vejle.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa