Det er akkurat det samme som VHS

Offensivspilleren skiftede denne sommer oprykkerne fra AaB ud med pokalmestrene fra Silkeborg.



Younes Bakiz har fået en glimrende start på sin tilværelse i Silkeborg efter skiftet fra AaB.

Seks kampe har affødt fire mål og tre oplæg fra spilleren, der ellers startede sæsonen på skadeslisten. Og det er ikke tilfældigt, at man i Silkeborg IF havde et godt øje til en spiller som Younes Bakiz.

– Vi har i mange år prøvet at finde de her kreative spillere som Nicolai Vallys, Sebastian Jørgensen og Magnus Mattsson, som er spillere, der tidligere har været gode for Silkeborg, udtaler Kent Nielsen til Tipsbladet

Bakiz har allerede fundet melodien i Søhøjlandet, hvor han især spiller rigtig godt sammen med Tonni Adamsen. Dette er ikke tilfældigt, hvis man spørger Kent Nielsen. Spillerne tænker nemlig i de samme baner.

– For at de kan være rigtig gode, så skal de have nogle af de samme typer, som forstår fodbold på samme måde. Og det kan du se, når Tonni bliver spillet op af Younes, så kan de bare forstå, at hvor de hver især løber hen, og det er en intern forståelse, som man ikke kan træne, det er deres fodboldforståelse, som de så har til fælles.

– Da vi havde VHS, lavede de mange mål og assist til hinanden, det er akkurat det samme, vi ser nu mellem Younes og Tonni.

Det er især kreativiten, som Bakiz har bidraget med i Silkeborg, som kæmpede med at vinde fodboldkampe i foråret, hvor man tabte mere, end man vandt. Det har man indtil videre fået ændret i denne sæson, hvor SIF lige nu indtager førstepladsen i Superligaen.

– Younes har først og fremmest noget kreativt i sit spil. Kreativ betyder, at man har nogle overraskelser i sit spil, sine pasninger eller sine løbe. Og den del har han, hvilket er noget, man skal kunne for at være SIF-spiller, specielt som 10’er.

– Han er dygtig en mod en, hvor han kan afdrible en spiller og gøre noget smart. Så han har noget X-factor på det individuelle plan. Til stor ros for ham, så har han også været utroligt effektiv, og det er ikke forbudt at være det.

Younes Bakiz kan følge op på sin gode sæsonstart på søndag, når Silkeborg IF skal en tur til Vejle.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afslører: Storklub missede Højlund