LYNGBY STADION (Tipsbladet): Sejren og målene er udeblevet, men spillemæssigt peger pilen opad for Lyngby Boldklub efter de to første kampe i forårssæsonen.
Den manglende sejr nagede dog Magnus Jensen, da Lyngby-krumtappen efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Vi er ærgerlige over, at vi ikke vinder. Jeg synes, at vi nærmer os et eller andet, men så er det lige med at få den over stregen, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at de manglende mål selvfølgelig er en kilde til frustration:
– Jeg tror ikke, at jeg har spillet på noget hold, hvor det ikke har været det sværeste at lave mål. Det er bare fucking svært. Men det er noget, vi øver os på, og vi er bevidste om det. Og det ligger også lige på den anden side, synes jeg.
I har en rigtig god defensiv statistik og I holder igen nullet. Er det som forsvarsspiller frustrerende at se den manglende skarphed offensivt?
– Nej, det synes jeg ikke. Fodbold er heldigvis en holdsport, og vi har også nogle angribere, der løber røven ud af bukserne. Så de laver også et stort stykke arbejde for, at vi holder nullet. Jeg synes, at vi i mange kampe ikke har været gode nok til at sætte dem op. Jeg synes, at vi er kommet tættere på nu, lød det fra Magnus Jensen, der derfor heller ikke gik og bandede over angribernes misbrugte chancer:
– Næh, sådan er det faktisk ikke. Hvis jeg havde tænkt sådan, så havde jeg gået til tennis!
Har du også følelsen af, at I spiller markant bedre nu end i efteråret?
– 100 procent. Jeg tror, at alle, der ser vores kampe, og alle, der er involveret, kan mærke, at vi spiller på et helt andet niveau nu, både fysisk og teknisk, lød det fra Magnus Jensen, der understregede, at troen på overlevelse er mere end intakt:
– Den er større end nogensinde før. Det må jeg bare sige. Når man forbedrer sig på det niveau og med den stigning, som vi gør, så er det sgu svært at pessimist.
En tåget affære
Fredagens opgør på Lyngby Stadion var præget af en voldsom tåge, der gav en del udfordringer for både spillere, dommere og tilskuere.
– Jeg kunne ikke se en skid i de første 45 minutter! Altså, det var svært at se noget, men vi spiller efter det. Der er sgu heller ingen grund til at aflyse, bare fordi der er tåge, så det var fint nok, lød det fra Magnus Jensen.
Hvordan indretter man sig som spiller efter de forhold?
– Man er bare lige lidt mere opmærksom. Jeg vil sige, at som angriber er det en kæmpe fordel, at forsvarsspillerne ikke kan se noget. Men det tror jeg ikke, at Randers-angriberne havde fået at vide, så det var fint nok, lød det afslutningsvist med et glimt i øjet fra Lyngbys defensive bolværk, der havde godt styr på Randers-angriberne i hele opgøret.
Lyngbys næste kamp er mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER