– Det er bare fucking svært!

Det er svært at være pessimist, når præstationerne er så meget i fremgang, lød det efter 0-0-kampen mod Randers fra Lyngbys Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Sejren og målene er udeblevet, men spillemæssigt peger pilen opad for Lyngby Boldklub efter de to første kampe i forårssæsonen.

Den manglende sejr nagede dog Magnus Jensen, da Lyngby-krumtappen efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Vi er ærgerlige over, at vi ikke vinder. Jeg synes, at vi nærmer os et eller andet, men så er det lige med at få den over stregen, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at de manglende mål selvfølgelig er en kilde til frustration:

– Jeg tror ikke, at jeg har spillet på noget hold, hvor det ikke har været det sværeste at lave mål. Det er bare fucking svært. Men det er noget, vi øver os på, og vi er bevidste om det. Og det ligger også lige på den anden side, synes jeg.

I har en rigtig god defensiv statistik og I holder igen nullet. Er det som forsvarsspiller frustrerende at se den manglende skarphed offensivt?

– Nej, det synes jeg ikke. Fodbold er heldigvis en holdsport, og vi har også nogle angribere, der løber røven ud af bukserne. Så de laver også et stort stykke arbejde for, at vi holder nullet. Jeg synes, at vi i mange kampe ikke har været gode nok til at sætte dem op. Jeg synes, at vi er kommet tættere på nu, lød det fra Magnus Jensen, der derfor heller ikke gik og bandede over angribernes misbrugte chancer:

– Næh, sådan er det faktisk ikke. Hvis jeg havde tænkt sådan, så havde jeg gået til tennis! 

Har du også følelsen af, at I spiller markant bedre nu end i efteråret?

– 100 procent. Jeg tror, at alle, der ser vores kampe, og alle, der er involveret, kan mærke, at vi spiller på et helt andet niveau nu, både fysisk og teknisk, lød det fra Magnus Jensen, der understregede, at troen på overlevelse er mere end intakt:

– Den er større end nogensinde før. Det må jeg bare sige. Når man forbedrer sig på det niveau og med den stigning, som vi gør, så er det sgu svært at pessimist. 

En tåget affære
Fredagens opgør på Lyngby Stadion var præget af en voldsom tåge, der gav en del udfordringer for både spillere, dommere og tilskuere.

– Jeg kunne ikke se en skid i de første 45 minutter! Altså, det var svært at se noget, men vi spiller efter det. Der er sgu heller ingen grund til at aflyse, bare fordi der er tåge, så det var fint nok, lød det fra Magnus Jensen.

Hvordan indretter man sig som spiller efter de forhold?

– Man er bare lige lidt mere opmærksom. Jeg vil sige, at som angriber er det en kæmpe fordel, at forsvarsspillerne ikke kan se noget. Men det tror jeg ikke, at Randers-angriberne havde fået at vide, så det var fint nok, lød det afslutningsvist med et glimt i øjet fra Lyngbys defensive bolværk, der havde godt styr på Randers-angriberne i hele opgøret.

Lyngbys næste kamp er mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.







FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Felix Beijmo er færdig i AGF

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

AGF jagter hollandsk talent

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Tiden er ved at rinde ud

Vil hente FC Midtjylland-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop