LYNGBY STADION (Tipsbladet): Sejren og målene er udeblevet, men spillemæssigt peger pilen opad for Lyngby Boldklub efter de to første kampe i forårssæsonen.
Den manglende sejr nagede dog Magnus Jensen, da Lyngby-krumtappen efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Vi er ærgerlige over, at vi ikke vinder. Jeg synes, at vi nærmer os et eller andet, men så er det lige med at få den over stregen, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at de manglende mål selvfølgelig er en kilde til frustration:
– Jeg tror ikke, at jeg har spillet på noget hold, hvor det ikke har været det sværeste at lave mål. Det er bare fucking svært. Men det er noget, vi øver os på, og vi er bevidste om det. Og det ligger også lige på den anden side, synes jeg.
I har en rigtig god defensiv statistik og I holder igen nullet. Er det som forsvarsspiller frustrerende at se den manglende skarphed offensivt?
– Nej, det synes jeg ikke. Fodbold er heldigvis en holdsport, og vi har også nogle angribere, der løber røven ud af bukserne. Så de laver også et stort stykke arbejde for, at vi holder nullet. Jeg synes, at vi i mange kampe ikke har været gode nok til at sætte dem op. Jeg synes, at vi er kommet tættere på nu, lød det fra Magnus Jensen, der derfor heller ikke gik og bandede over angribernes misbrugte chancer:
– Næh, sådan er det faktisk ikke. Hvis jeg havde tænkt sådan, så havde jeg gået til tennis!
Har du også følelsen af, at I spiller markant bedre nu end i efteråret?
– 100 procent. Jeg tror, at alle, der ser vores kampe, og alle, der er involveret, kan mærke, at vi spiller på et helt andet niveau nu, både fysisk og teknisk, lød det fra Magnus Jensen, der understregede, at troen på overlevelse er mere end intakt:
– Den er større end nogensinde før. Det må jeg bare sige. Når man forbedrer sig på det niveau og med den stigning, som vi gør, så er det sgu svært at pessimist.
En tåget affære
Fredagens opgør på Lyngby Stadion var præget af en voldsom tåge, der gav en del udfordringer for både spillere, dommere og tilskuere.
– Jeg kunne ikke se en skid i de første 45 minutter! Altså, det var svært at se noget, men vi spiller efter det. Der er sgu heller ingen grund til at aflyse, bare fordi der er tåge, så det var fint nok, lød det fra Magnus Jensen.
Hvordan indretter man sig som spiller efter de forhold?
– Man er bare lige lidt mere opmærksom. Jeg vil sige, at som angriber er det en kæmpe fordel, at forsvarsspillerne ikke kan se noget. Men det tror jeg ikke, at Randers-angriberne havde fået at vide, så det var fint nok, lød det afslutningsvist med et glimt i øjet fra Lyngbys defensive bolværk, der havde godt styr på Randers-angriberne i hele opgøret.
Lyngbys næste kamp er mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT