– Det er bare fucking svært!

Det er svært at være pessimist, når præstationerne er så meget i fremgang, lød det efter 0-0-kampen mod Randers fra Lyngbys Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Sejren og målene er udeblevet, men spillemæssigt peger pilen opad for Lyngby Boldklub efter de to første kampe i forårssæsonen.

Den manglende sejr nagede dog Magnus Jensen, da Lyngby-krumtappen efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Vi er ærgerlige over, at vi ikke vinder. Jeg synes, at vi nærmer os et eller andet, men så er det lige med at få den over stregen, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at de manglende mål selvfølgelig er en kilde til frustration:

– Jeg tror ikke, at jeg har spillet på noget hold, hvor det ikke har været det sværeste at lave mål. Det er bare fucking svært. Men det er noget, vi øver os på, og vi er bevidste om det. Og det ligger også lige på den anden side, synes jeg.

I har en rigtig god defensiv statistik og I holder igen nullet. Er det som forsvarsspiller frustrerende at se den manglende skarphed offensivt?

– Nej, det synes jeg ikke. Fodbold er heldigvis en holdsport, og vi har også nogle angribere, der løber røven ud af bukserne. Så de laver også et stort stykke arbejde for, at vi holder nullet. Jeg synes, at vi i mange kampe ikke har været gode nok til at sætte dem op. Jeg synes, at vi er kommet tættere på nu, lød det fra Magnus Jensen, der derfor heller ikke gik og bandede over angribernes misbrugte chancer:

– Næh, sådan er det faktisk ikke. Hvis jeg havde tænkt sådan, så havde jeg gået til tennis! 

Har du også følelsen af, at I spiller markant bedre nu end i efteråret?

– 100 procent. Jeg tror, at alle, der ser vores kampe, og alle, der er involveret, kan mærke, at vi spiller på et helt andet niveau nu, både fysisk og teknisk, lød det fra Magnus Jensen, der understregede, at troen på overlevelse er mere end intakt:

– Den er større end nogensinde før. Det må jeg bare sige. Når man forbedrer sig på det niveau og med den stigning, som vi gør, så er det sgu svært at pessimist. 

En tåget affære
Fredagens opgør på Lyngby Stadion var præget af en voldsom tåge, der gav en del udfordringer for både spillere, dommere og tilskuere.

– Jeg kunne ikke se en skid i de første 45 minutter! Altså, det var svært at se noget, men vi spiller efter det. Der er sgu heller ingen grund til at aflyse, bare fordi der er tåge, så det var fint nok, lød det fra Magnus Jensen.

Hvordan indretter man sig som spiller efter de forhold?

– Man er bare lige lidt mere opmærksom. Jeg vil sige, at som angriber er det en kæmpe fordel, at forsvarsspillerne ikke kan se noget. Men det tror jeg ikke, at Randers-angriberne havde fået at vide, så det var fint nok, lød det afslutningsvist med et glimt i øjet fra Lyngbys defensive bolværk, der havde godt styr på Randers-angriberne i hele opgøret.

Lyngbys næste kamp er mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.







LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Officielt: FC København sælger stjerne

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Køb, køb, køb!

‘Det vil være en stor ting i FCK’