– Det er bare fucking svært!

Det er svært at være pessimist, når præstationerne er så meget i fremgang, lød det efter 0-0-kampen mod Randers fra Lyngbys Magnus Jensen.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Sejren og målene er udeblevet, men spillemæssigt peger pilen opad for Lyngby Boldklub efter de to første kampe i forårssæsonen.

Den manglende sejr nagede dog Magnus Jensen, da Lyngby-krumtappen efter fredagens 0-0-kamp mod Randers FC mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Vi er ærgerlige over, at vi ikke vinder. Jeg synes, at vi nærmer os et eller andet, men så er det lige med at få den over stregen, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at de manglende mål selvfølgelig er en kilde til frustration:

– Jeg tror ikke, at jeg har spillet på noget hold, hvor det ikke har været det sværeste at lave mål. Det er bare fucking svært. Men det er noget, vi øver os på, og vi er bevidste om det. Og det ligger også lige på den anden side, synes jeg.

I har en rigtig god defensiv statistik og I holder igen nullet. Er det som forsvarsspiller frustrerende at se den manglende skarphed offensivt?

– Nej, det synes jeg ikke. Fodbold er heldigvis en holdsport, og vi har også nogle angribere, der løber røven ud af bukserne. Så de laver også et stort stykke arbejde for, at vi holder nullet. Jeg synes, at vi i mange kampe ikke har været gode nok til at sætte dem op. Jeg synes, at vi er kommet tættere på nu, lød det fra Magnus Jensen, der derfor heller ikke gik og bandede over angribernes misbrugte chancer:

– Næh, sådan er det faktisk ikke. Hvis jeg havde tænkt sådan, så havde jeg gået til tennis! 

Har du også følelsen af, at I spiller markant bedre nu end i efteråret?

– 100 procent. Jeg tror, at alle, der ser vores kampe, og alle, der er involveret, kan mærke, at vi spiller på et helt andet niveau nu, både fysisk og teknisk, lød det fra Magnus Jensen, der understregede, at troen på overlevelse er mere end intakt:

– Den er større end nogensinde før. Det må jeg bare sige. Når man forbedrer sig på det niveau og med den stigning, som vi gør, så er det sgu svært at pessimist. 

En tåget affære
Fredagens opgør på Lyngby Stadion var præget af en voldsom tåge, der gav en del udfordringer for både spillere, dommere og tilskuere.

– Jeg kunne ikke se en skid i de første 45 minutter! Altså, det var svært at se noget, men vi spiller efter det. Der er sgu heller ingen grund til at aflyse, bare fordi der er tåge, så det var fint nok, lød det fra Magnus Jensen.

Hvordan indretter man sig som spiller efter de forhold?

– Man er bare lige lidt mere opmærksom. Jeg vil sige, at som angriber er det en kæmpe fordel, at forsvarsspillerne ikke kan se noget. Men det tror jeg ikke, at Randers-angriberne havde fået at vide, så det var fint nok, lød det afslutningsvist med et glimt i øjet fra Lyngbys defensive bolværk, der havde godt styr på Randers-angriberne i hele opgøret.

Lyngbys næste kamp er mandag den 3. marts, hvor der venter en udekamp på Brøndby Stadion.







Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Officielt: Sønderjyske sælger profil



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Endelig er der godt nyt

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Chok: Dortmund ude af Champions League

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’