FC København har haft en vild sommer på transfermarkedet. Klubben har brugt store summer på at hente spillere som Rodrigo Huescas, Gabriel Pereira og Munashe Garananaga ind for at styrke defensiven, imens at man skød Christian Sørensen, Elias Jelert og Denis Vavro afsted fra den defensiv, man havde i sidste sæson.
Derfor valgte klubben at beholde forsvars-stjernen Kevin Diks, selvom at man modtog store bud på hollænderen, der har den force, at han kan dække alle pladserne i FCKs bagkæde. Beslutningen er ikke fortaget udfra et økonomisk perspektiv, men rettere et sportsligt, da Kevin Diks har kontraktudløb med FC København om et år.
– Vi valgte at gå en anden vej med Kevin, hvis vi kigger kun på komponenten økonomi og Kevin Diks, så er det den mest tåbelige beslutning, man overhovedet kan tage, udtaler FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i et interview med Copenhagen Sundays
– Udfra et sportsligt perspektiv, så er det noget andet, men det er bare ikke så enkelt.
Kevin Diks har siden sit skifte fra Fiorentina til FC København været en stor forsvarsprofil for klubben, som han siden har repræsenteret 138 gange. Tipsbladet kunne tidligere på sommeren afsløre, at den italienske Serie A-klub Como, havde budt på Kevin Diks, men FC København valgte at beholde Diks, selvom man havde muligheden for at sælge ham.
– Det har også været tæt på, at vi gik en anden vej med Kevin, men når vi kigger på helheden, (så var fokus på det sportslige, red).
Kevin Diks har personligt fået en god start på sæsonen, hvor han har nettet tre gange fra straffesparkspletten for FC København.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER