FCK-boss: ‘Det er den mest tåbelige beslutning’

Der var stor interesse for Kevin Diks i det netop overstået transfervindue, men FC København valgte at beholde forsvarspilleren, selvom det økonomisk var en tåbelig beslutning.



FC København har haft en vild sommer på transfermarkedet. Klubben har brugt store summer på at hente spillere som Rodrigo Huescas, Gabriel Pereira og Munashe Garananaga ind for at styrke defensiven, imens at man skød Christian Sørensen, Elias Jelert og Denis Vavro afsted fra den defensiv, man havde i sidste sæson.

Derfor valgte klubben at beholde forsvars-stjernen Kevin Diks, selvom at man modtog store bud på hollænderen, der har den force, at han kan dække alle pladserne i FCKs bagkæde. Beslutningen er ikke fortaget udfra et økonomisk perspektiv, men rettere et sportsligt, da Kevin Diks har kontraktudløb med FC København om et år.

– Vi valgte at gå en anden vej med Kevin, hvis vi kigger kun på komponenten økonomi og Kevin Diks, så er det den mest tåbelige beslutning, man overhovedet kan tage, udtaler FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i et interview med Copenhagen Sundays

– Udfra et sportsligt perspektiv, så er det noget andet, men det er bare ikke så enkelt.

Kevin Diks har siden sit skifte fra Fiorentina til FC København været en stor forsvarsprofil for klubben, som han siden har repræsenteret 138 gange. Tipsbladet kunne tidligere på sommeren afsløre, at den italienske Serie A-klub Como, havde budt på Kevin Diks, men FC København valgte at beholde Diks, selvom man havde muligheden for at sælge ham.

– Det har også været tæt på, at vi gik en anden vej med Kevin, men når vi kigger på helheden, (så var fokus på det sportslige, red).

Kevin Diks har personligt fået en god start på sæsonen, hvor han har nettet tre gange fra straffesparkspletten for FC København.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby