FCK-boss: ‘Det er den mest tåbelige beslutning’

Der var stor interesse for Kevin Diks i det netop overstået transfervindue, men FC København valgte at beholde forsvarspilleren, selvom det økonomisk var en tåbelig beslutning.



FC København har haft en vild sommer på transfermarkedet. Klubben har brugt store summer på at hente spillere som Rodrigo Huescas, Gabriel Pereira og Munashe Garananaga ind for at styrke defensiven, imens at man skød Christian Sørensen, Elias Jelert og Denis Vavro afsted fra den defensiv, man havde i sidste sæson.

Derfor valgte klubben at beholde forsvars-stjernen Kevin Diks, selvom at man modtog store bud på hollænderen, der har den force, at han kan dække alle pladserne i FCKs bagkæde. Beslutningen er ikke fortaget udfra et økonomisk perspektiv, men rettere et sportsligt, da Kevin Diks har kontraktudløb med FC København om et år.

– Vi valgte at gå en anden vej med Kevin, hvis vi kigger kun på komponenten økonomi og Kevin Diks, så er det den mest tåbelige beslutning, man overhovedet kan tage, udtaler FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i et interview med Copenhagen Sundays

– Udfra et sportsligt perspektiv, så er det noget andet, men det er bare ikke så enkelt.

Kevin Diks har siden sit skifte fra Fiorentina til FC København været en stor forsvarsprofil for klubben, som han siden har repræsenteret 138 gange. Tipsbladet kunne tidligere på sommeren afsløre, at den italienske Serie A-klub Como, havde budt på Kevin Diks, men FC København valgte at beholde Diks, selvom man havde muligheden for at sælge ham.

– Det har også været tæt på, at vi gik en anden vej med Kevin, men når vi kigger på helheden, (så var fokus på det sportslige, red).

Kevin Diks har personligt fået en god start på sæsonen, hvor han har nettet tre gange fra straffesparkspletten for FC København.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’