– Dét er den store forskel på Meling og Sørensen

Discovery-ekspert har store forventninger til FC Københavns seneste forstærkning.



De har ledt efter en venstre back længe, og mandag kunne FC København endelig melde ud, at jagten er forbi. 

Her kunne de danske mestre nemlig præsentere Birger Meling som ny FCK-spiller, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der er tale om en markant forstærking for “løverne”.

Ifølge Bischoff er der ingen tvivl om, at FC København nu er dækket rigtig godt ind på venstre back-positionen. 

– Ja, for de har to gode. Christian Sørensen er også startet denne sæson godt. Der, hvor den helt store forskel mellem Birger Meling og Christian Sørensen er, det er i forhold til defensiv kvalitet, og så er det i forhold til fart. Der har Birger Meling meget mere. Han har også noget internationalt niveau og erfaring, som Christian Sørensen mangler, siger Mikkel Bischoff.  

– Det er rigtigt godt at have ham her Birger Meling til de allerstørste kampe. Han har et niveau over Christian Sørensen, og så har du stadig Christian Sørensen til de andre kampe, så du slipper for at skulle bruge Diks og Jelert ovre i venstre side. 

Mikkel Bischoff har set Birger Meling i aktion flere gange, hvor nordmanden har imponeret eksperten. 

– Jeg har set ham flere gange for det norske landshold. Han er hurtig, han er god til retningsskift og han er god til at positionere sig. Han er ikke specielt stor, og på den måde fylder han ikke så meget i luften, men han er bare god én-mod-én defensivt, siger Mikkel Bischoff. 

Den 28-årige Birger Meling kommer til FC København efter tre år i fransk fodbold, hvor forsvarsspilleren har tørnet ud for Nimes og Rennes. Derudover har Birger Meling spillet 37 landskampe for Norge. 

Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Birger Meling i afspilleren over artiklen. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Paraguay – Australien

Kap Verde – Saudi-Arabien

De er enige med Mathias Jensen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Egypten – Iran

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb