De har ledt efter en venstre back længe, og mandag kunne FC København endelig melde ud, at jagten er forbi.
Her kunne de danske mestre nemlig præsentere Birger Meling som ny FCK-spiller, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der er tale om en markant forstærking for “løverne”.
Ifølge Bischoff er der ingen tvivl om, at FC København nu er dækket rigtig godt ind på venstre back-positionen.
– Ja, for de har to gode. Christian Sørensen er også startet denne sæson godt. Der, hvor den helt store forskel mellem Birger Meling og Christian Sørensen er, det er i forhold til defensiv kvalitet, og så er det i forhold til fart. Der har Birger Meling meget mere. Han har også noget internationalt niveau og erfaring, som Christian Sørensen mangler, siger Mikkel Bischoff.
– Det er rigtigt godt at have ham her Birger Meling til de allerstørste kampe. Han har et niveau over Christian Sørensen, og så har du stadig Christian Sørensen til de andre kampe, så du slipper for at skulle bruge Diks og Jelert ovre i venstre side.
Mikkel Bischoff har set Birger Meling i aktion flere gange, hvor nordmanden har imponeret eksperten.
– Jeg har set ham flere gange for det norske landshold. Han er hurtig, han er god til retningsskift og han er god til at positionere sig. Han er ikke specielt stor, og på den måde fylder han ikke så meget i luften, men han er bare god én-mod-én defensivt, siger Mikkel Bischoff.
Den 28-årige Birger Meling kommer til FC København efter tre år i fransk fodbold, hvor forsvarsspilleren har tørnet ud for Nimes og Rennes. Derudover har Birger Meling spillet 37 landskampe for Norge.
Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Birger Meling i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
