De har ledt efter en venstre back længe, og mandag kunne FC København endelig melde ud, at jagten er forbi.
Her kunne de danske mestre nemlig præsentere Birger Meling som ny FCK-spiller, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der er tale om en markant forstærking for “løverne”.
Ifølge Bischoff er der ingen tvivl om, at FC København nu er dækket rigtig godt ind på venstre back-positionen.
– Ja, for de har to gode. Christian Sørensen er også startet denne sæson godt. Der, hvor den helt store forskel mellem Birger Meling og Christian Sørensen er, det er i forhold til defensiv kvalitet, og så er det i forhold til fart. Der har Birger Meling meget mere. Han har også noget internationalt niveau og erfaring, som Christian Sørensen mangler, siger Mikkel Bischoff.
– Det er rigtigt godt at have ham her Birger Meling til de allerstørste kampe. Han har et niveau over Christian Sørensen, og så har du stadig Christian Sørensen til de andre kampe, så du slipper for at skulle bruge Diks og Jelert ovre i venstre side.
Mikkel Bischoff har set Birger Meling i aktion flere gange, hvor nordmanden har imponeret eksperten.
– Jeg har set ham flere gange for det norske landshold. Han er hurtig, han er god til retningsskift og han er god til at positionere sig. Han er ikke specielt stor, og på den måde fylder han ikke så meget i luften, men han er bare god én-mod-én defensivt, siger Mikkel Bischoff.
Den 28-årige Birger Meling kommer til FC København efter tre år i fransk fodbold, hvor forsvarsspilleren har tørnet ud for Nimes og Rennes. Derudover har Birger Meling spillet 37 landskampe for Norge.
Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Birger Meling i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
