– Dét er den store forskel på Meling og Sørensen

Discovery-ekspert har store forventninger til FC Københavns seneste forstærkning.



De har ledt efter en venstre back længe, og mandag kunne FC København endelig melde ud, at jagten er forbi. 

Her kunne de danske mestre nemlig præsentere Birger Meling som ny FCK-spiller, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der er tale om en markant forstærking for “løverne”.

Ifølge Bischoff er der ingen tvivl om, at FC København nu er dækket rigtig godt ind på venstre back-positionen. 

– Ja, for de har to gode. Christian Sørensen er også startet denne sæson godt. Der, hvor den helt store forskel mellem Birger Meling og Christian Sørensen er, det er i forhold til defensiv kvalitet, og så er det i forhold til fart. Der har Birger Meling meget mere. Han har også noget internationalt niveau og erfaring, som Christian Sørensen mangler, siger Mikkel Bischoff.  

– Det er rigtigt godt at have ham her Birger Meling til de allerstørste kampe. Han har et niveau over Christian Sørensen, og så har du stadig Christian Sørensen til de andre kampe, så du slipper for at skulle bruge Diks og Jelert ovre i venstre side. 

Mikkel Bischoff har set Birger Meling i aktion flere gange, hvor nordmanden har imponeret eksperten. 

– Jeg har set ham flere gange for det norske landshold. Han er hurtig, han er god til retningsskift og han er god til at positionere sig. Han er ikke specielt stor, og på den måde fylder han ikke så meget i luften, men han er bare god én-mod-én defensivt, siger Mikkel Bischoff. 

Den 28-årige Birger Meling kommer til FC København efter tre år i fransk fodbold, hvor forsvarsspilleren har tørnet ud for Nimes og Rennes. Derudover har Birger Meling spillet 37 landskampe for Norge. 

Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Birger Meling i afspilleren over artiklen. 





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona