– Dét er den store forskel på Meling og Sørensen

Discovery-ekspert har store forventninger til FC Københavns seneste forstærkning.



De har ledt efter en venstre back længe, og mandag kunne FC København endelig melde ud, at jagten er forbi. 

Her kunne de danske mestre nemlig præsentere Birger Meling som ny FCK-spiller, og ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er der er tale om en markant forstærking for “løverne”.

Ifølge Bischoff er der ingen tvivl om, at FC København nu er dækket rigtig godt ind på venstre back-positionen. 

– Ja, for de har to gode. Christian Sørensen er også startet denne sæson godt. Der, hvor den helt store forskel mellem Birger Meling og Christian Sørensen er, det er i forhold til defensiv kvalitet, og så er det i forhold til fart. Der har Birger Meling meget mere. Han har også noget internationalt niveau og erfaring, som Christian Sørensen mangler, siger Mikkel Bischoff.  

– Det er rigtigt godt at have ham her Birger Meling til de allerstørste kampe. Han har et niveau over Christian Sørensen, og så har du stadig Christian Sørensen til de andre kampe, så du slipper for at skulle bruge Diks og Jelert ovre i venstre side. 

Mikkel Bischoff har set Birger Meling i aktion flere gange, hvor nordmanden har imponeret eksperten. 

– Jeg har set ham flere gange for det norske landshold. Han er hurtig, han er god til retningsskift og han er god til at positionere sig. Han er ikke specielt stor, og på den måde fylder han ikke så meget i luften, men han er bare god én-mod-én defensivt, siger Mikkel Bischoff. 

Den 28-årige Birger Meling kommer til FC København efter tre år i fransk fodbold, hvor forsvarsspilleren har tørnet ud for Nimes og Rennes. Derudover har Birger Meling spillet 37 landskampe for Norge. 

Se hele Mikkel Bischoffs analyse af Birger Meling i afspilleren over artiklen. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen