– Det er en kæmpe fejl af Sune Smith

Thomas Gravesen kommer med hård kritik af Sune Smith-Nielsen forud for dagens derby i Parken.



Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.

Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.

I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.

– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.

– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.

– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.

Gravesen med hård kritik

Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.

– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.

– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.

Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet

Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?

  • Ja, FCK mangler bredde i angrebet
  • Nej, det har han ikke
  • Ved ikke
  • Ja, FCK mangler bredde i angrebet
  • Nej, det har han ikke
  • Ved ikke

0 Votes







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder Mads Hermansen

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

AGF – Viborg FF

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Brøndby IF – Sønderjyske

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’