Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.
Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.
I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.
– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.
– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.
– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.
Gravesen med hård kritik
Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.
– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.
– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.
Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet.
Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?
0 Votes
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW