– Det er en kæmpe fejl af Sune Smith

Thomas Gravesen kommer med hård kritik af Sune Smith-Nielsen forud for dagens derby i Parken.



Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.

Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.

I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.

– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.

– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.

– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.

Gravesen med hård kritik

Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.

– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.

– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.

Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet

Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?

  • Ja, FCK mangler bredde i angrebet
  • Nej, det har han ikke
  • Ved ikke
  • Ja, FCK mangler bredde i angrebet
  • Nej, det har han ikke
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Liverpool – Chelsea

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Frygter Christian Eriksen-problem

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’