Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.
Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.
I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.
– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.
– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.
– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.
Gravesen med hård kritik
Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.
– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.
– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.
Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet.
Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?
0 Votes
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Arne Slot dybt frustreret
Dansk træner storroses
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER