Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.
Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.
I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.
– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.
– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.
– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.
Gravesen med hård kritik
Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.
– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.
– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.
Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet.
Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?
0 Votes
LIVE
LIVE: Dommerekspert forstår det ikke
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Her spiller Lasse Schöne i dag
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!