Det har længe været et tema, at FC København mangler en stabil målscorer, og i optakten til dagens derby har Viaplay bragt et interview med Jacob Neestrup, hvor emnet igen blev vendt.
Her pegede FCK’s cheftræner på, at han godt kan forstå dem, der peger på manglende bredde på nier-positionen, men at han ellers tager disse drøftelser internt med sin sportschef Sune Smith-Nielsen.
I Viaplays studie i Parken blev ekspert Peter Sørensen efterfølgende bedt om at ‘oversætte’ svarene fra Jacob Neestrup.
– Jeg hører en træner, som insisterer på ikke at være uærlig. Det, han får sagt med sine ikke-kommentarer her, det er jo, at han selvfølgelig er ærgerlig over, at han ikke har flere niere til rådighed. Den nier, som de selvfølgelig havde håbet på, og som de havde købt ind i dyre domme, han er jo næsten aldrig til rådighed. Andreas Cornelius er jo ham, de mangler.
– Personificeringen af den her nier-snak og de problemer, de har, i forhold til ikke at have en topscorer og i forhold til ikke at være effektive, det er jo netop, at ham, som de havde investeret en formue i, næsten aldrig spiller.
– Derfor har han været nødt til at gå alle mulige andre veje, nemlig at spille med to midtbanespillere som angribere, at spille med en falsk nier i form af Viktor Claesson og nu her senest med en ung mand i Chiakha, fordi han insisterede på at spille med en nier, fordi det er FCK’s system og FCK’s stil at have en nier inde i feltet til enhver tid. Chiakha er et stort talent, morgendagens stjerne, men han er ikke en stor stjerne i dag. Og det er problemet for FCK, at der simpelthen kommer for få mål ud af det, der burde være ligaens topscorer, lød det fra Peter Sørensen.
Gravesen med hård kritik
Ifølge Thomas Gravesen peger pilen mod FC Københavns sportschef Sune Smith-Nielsen.
– En cheftræner ønsker sig altid de bedste spillere. Som træner er det jo en balancegang mellem at sige for meget, fordi man skal beskytte sine spillere, men samtidig vil man jo gerne have de bedste spillere. Alt ansvar ligger da ved Sune Smith. Han har da fejlet. FC København, flagskibet i Danmark, render og sætter deres lid til en 19-årig gut. Det er for mig en kæmpe fejl af Sune Smith.
– Det er måske også derfor, at han ikke vil stille op til interview i dag omkring hvad løsningen på FC Københavns angrebsproblem er. Det ligger på hans skuldre. Jacob Neestrup siger, at han har dialog med sin sportschef, men at de holder det internt. Men Sune Smith skal da stille sig frem og fortælle, hvor den nye angriber i FC København er, lød det fra ‘Graver’ i Viaplays studie.
Braget mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang kl. 14.00 i Parken. Du kan følge derbyet live på Tipsbladet.
Har Sune Smith-Nielsen begået en kæmpe fejl?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT