– Det er et groft karaktermord!

Viaplay-ekspert Peter Sørensen kalder Lyngbys kommunikation for at karaktermord af Magne Hoseth.



– Det kom bag på os, at han var så ekstremt introvert, som han var.

Sådan sagde Lyngby-direktør Andreas Byder blandt andet til Viaplay, da han søndag forklarede over for Viaplay, hvorfor man har valgt at fyre træner Magne Hoseth efter kun 50 dage.

Lyngby-ledelsen har generelt været utroligt ærlige omkring hele forløbet, og man tager selv skylden for det store dårlige stykke arbejde, man har udført, da Freyr Alexanderssons erstatning skulle findes. 

Men kan man godt være for ærlig? 

Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der i programmet Onside kalder Lyngbys kommunikation for et karaktermord af Magne Hoseth. 

– Jeg er først og fremmest helt enig med Andreas Byder i, at det er et amatøragtig stykke arbejde, de har lavet i den her rekruttering, når de kan tage så meget fejl.

– Dernæst synes jeg, at det ærligt talt er skændigt at karaktermyrde en træner, som man har taget ind, og som har taget sin familie men ned for at gøre et længerevarende stykke arbejde for en klub.

– De udstiller ham på alverdens leder og kanter – ikke mindst her, hvor de siger, han var utydelig og ekstremt introvert, siger Peter Sørensen i en alvorlig tone. 

Den tidligere Silkeborg- og AGF-træner mener, at karaktermordet gør det meget sværere for Magne Hoseth at finde jobs fremover. 

– Hvis man ikke ved, hvad et karaktermord betyder, så betyder det, at man piller alle de elementer ud af en træner, som er helt afgørende for, at han kan lede en gruppe som f.eks. en flok fodboldspillere.

– Yderligere siger de, at det ikke kun er staben, der ikke kan arbejde med ham. Det er også spillerne, og at der til sidst ikke var nogen udvej.

– Det er godt nok groft. Det er også groft, når man er opmærksom på, at han kun er ét år gammel i jobbet som cheftræner. I Klaksvik, som er et hold, der kan vinde uden træner. Så jeg ved ikke, hvad de skal bruge de referencer til.

– Jeg synes ikke, at det tjener nogen vel, at man sender en træner ud af sin klub, der har været et mega fejlcast begået af en selv, med en markant forringet mulighed for at få jobs igen, siger Peter Sørensen i Onside. 

Lyngby tabte søndag 2-4 til Hvidovre efter en forfærdelig anden halvleg. 





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne færdig for i år

Peger på mulig gave til FCK

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement