To sejre i træk har sendt Brøndby helt op i subtoppen af Superligaen, hvor man lige nu er nummer tre med ni point.
Selv om spillet på banen og resultaterne er blevet bedre, så er alt ikke fryd og gammen på Vestegnen.
I sidste uge udtalte Thomas Rasmussen, der er en del af Oscar Schwartaus agentfirma Boutique Transfers & Management, til Ekstra Bladet, at han ikke kan se, hvad klubbens plan for talentet Oscar Schwartau er, og at der overhovedet ikke tænkes på en kontraktforlængelse.
Netop Brøndbys manglende vilje til at bruge spillere fra klubbens talentsektor, Masterclass, har fyldt en del i denne sæson, og emnet – med udgangspunkt i Oscar Schwartau – blev også taget op i Onside. Her mener Viaplay-ekspert Jesper Thygesen, at den manglende spilletid til klubbens egne talenter er et stort problem.
– Jeg synes, det er sørgerligt, at der ikke er mere Masterclass-tid til de spillere, som har valgt at gå den vej, og som måske har valgt Brøndbys Masterclass frem for nogle af de andre akademier. At der ikke bliver mere spilletid til dem generelt, synes jeg, er et kæmpe problem for Brøndby og lige nu for Schwartau. Det ser ud som om, at han er kommet lidt i klemme, siger Thygesen og fortsætter:
– Det kan godt være, at han (Schwartau, red.) ikke er god nok – det må være det mest sandsynlige, for Jesper Sørensen er kendt for gerne at ville de unge spillere. Så jeg kan ikke se andet end lige nu og her, at Schwartau ikke er dygtig nok, og at han må skynde sig og forbedre sig, vurderer han.
Brøndby har i denne sæson givet 448 Superliga-minutter til klubbens Masterclass-talenter. Det tæller dog kun Mathias Kvistgaarden, som er fast mand, og så Oscar Schwartau, som kom ind mod FC Midtjylland.
Stig Tøfting tager cheftræner Jesper Sørensen i forsvar og siger, at han bruger Schwartau, hvis stortalentet er god nok. Han mener dog, at Schwartaus udvikling har taget en trist retning.
– Jeg ser det som om, at det var en spiller, der var 16 år, da han fik debut og kom ind med et brag. Der kommer selvfølgelig lidt ups and downs i forhold til det på sådan nogle unge spillere. Men det er en trist vej, de er på vej ud af i forhold til den kritik, der nu kommer. Og når man kan læse, at Bayern München, Barcelona, Newcastle og Dortmund var interesserede, så fremmer det jo ikke mulighederne for at ende i sådan en klub.
Tøfting tror nu nok, at Schwartau skal få mere spilletid, men han peger på, at cheftrænerne er pressede på at lave resultater, og det kan gå ud over viljen til at bruge unge spillere.
Se hele diskussionen om Brøndbys brug af egne talenter og Oscar Schwartau i afspilleren over artiklen.
17-årige Schwartau har spillet 23 kampe for Brøndby.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER