– Det er et kæmpe problem for Brøndby

Brøndby giver ikke meget spilletid til klubbens spillere fra Masterclass, og det er et stort problem, vurderer Jesper Thygesen.



To sejre i træk har sendt Brøndby helt op i subtoppen af Superligaen, hvor man lige nu er nummer tre med ni point. 

Selv om spillet på banen og resultaterne er blevet bedre, så er alt ikke fryd og gammen på Vestegnen. 

I sidste uge udtalte Thomas Rasmussen, der er en del af Oscar Schwartaus agentfirma Boutique Transfers & Management, til Ekstra Bladet, at han ikke kan se, hvad klubbens plan for talentet Oscar Schwartau er, og at der overhovedet ikke tænkes på en kontraktforlængelse. 

Netop Brøndbys manglende vilje til at bruge spillere fra klubbens talentsektor, Masterclass, har fyldt en del i denne sæson, og emnet – med udgangspunkt i Oscar Schwartau – blev også taget op i Onside. Her mener Viaplay-ekspert Jesper Thygesen, at den manglende spilletid til klubbens egne talenter er et stort problem.

– Jeg synes, det er sørgerligt, at der ikke er mere Masterclass-tid til de spillere, som har valgt at gå den vej, og som måske har valgt Brøndbys Masterclass frem for nogle af de andre akademier. At der ikke bliver mere spilletid til dem generelt, synes jeg, er et kæmpe problem for Brøndby og lige nu for Schwartau. Det ser ud som om, at han er kommet lidt i klemme, siger Thygesen og fortsætter:

– Det kan godt være, at han (Schwartau, red.) ikke er god nok – det må være det mest sandsynlige, for Jesper Sørensen er kendt for gerne at ville de unge spillere. Så jeg kan ikke se andet end lige nu og her, at Schwartau ikke er dygtig nok, og at han må skynde sig og forbedre sig, vurderer han.

Brøndby har i denne sæson givet 448 Superliga-minutter til klubbens Masterclass-talenter. Det tæller dog kun Mathias Kvistgaarden, som er fast mand, og så Oscar Schwartau, som kom ind mod FC Midtjylland.

Stig Tøfting tager cheftræner Jesper Sørensen i forsvar og siger, at han bruger Schwartau, hvis stortalentet er god nok. Han mener dog, at Schwartaus udvikling har taget en trist retning.

– Jeg ser det som om, at det var en spiller, der var 16 år, da han fik debut og kom ind med et brag. Der kommer selvfølgelig lidt ups and downs i forhold til det på sådan nogle unge spillere. Men det er en trist vej, de er på vej ud af i forhold til den kritik, der nu kommer. Og når man kan læse, at Bayern München, Barcelona, Newcastle og Dortmund var interesserede, så fremmer det jo ikke mulighederne for at ende i sådan en klub.

Tøfting tror nu nok, at Schwartau skal få mere spilletid, men han peger på, at cheftrænerne er pressede på at lave resultater, og det kan gå ud over viljen til at bruge unge spillere.

Se hele diskussionen om Brøndbys brug af egne talenter og Oscar Schwartau i afspilleren over artiklen. 

17-årige Schwartau har spillet 23 kampe for Brøndby.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Narteys krav til ny kontrakt

Bombe – Superliga-klub nævnes

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Mexico kommer med markant melding om VM

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Rigtig glad på fansenes vegne

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Tottenham er i overhængende fare’

I svime over Filip Jørgensen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?