– Det er et kæmpe problem for Brøndby

Brøndby giver ikke meget spilletid til klubbens spillere fra Masterclass, og det er et stort problem, vurderer Jesper Thygesen.



To sejre i træk har sendt Brøndby helt op i subtoppen af Superligaen, hvor man lige nu er nummer tre med ni point. 

Selv om spillet på banen og resultaterne er blevet bedre, så er alt ikke fryd og gammen på Vestegnen. 

I sidste uge udtalte Thomas Rasmussen, der er en del af Oscar Schwartaus agentfirma Boutique Transfers & Management, til Ekstra Bladet, at han ikke kan se, hvad klubbens plan for talentet Oscar Schwartau er, og at der overhovedet ikke tænkes på en kontraktforlængelse. 

Netop Brøndbys manglende vilje til at bruge spillere fra klubbens talentsektor, Masterclass, har fyldt en del i denne sæson, og emnet – med udgangspunkt i Oscar Schwartau – blev også taget op i Onside. Her mener Viaplay-ekspert Jesper Thygesen, at den manglende spilletid til klubbens egne talenter er et stort problem.

– Jeg synes, det er sørgerligt, at der ikke er mere Masterclass-tid til de spillere, som har valgt at gå den vej, og som måske har valgt Brøndbys Masterclass frem for nogle af de andre akademier. At der ikke bliver mere spilletid til dem generelt, synes jeg, er et kæmpe problem for Brøndby og lige nu for Schwartau. Det ser ud som om, at han er kommet lidt i klemme, siger Thygesen og fortsætter:

– Det kan godt være, at han (Schwartau, red.) ikke er god nok – det må være det mest sandsynlige, for Jesper Sørensen er kendt for gerne at ville de unge spillere. Så jeg kan ikke se andet end lige nu og her, at Schwartau ikke er dygtig nok, og at han må skynde sig og forbedre sig, vurderer han.

Brøndby har i denne sæson givet 448 Superliga-minutter til klubbens Masterclass-talenter. Det tæller dog kun Mathias Kvistgaarden, som er fast mand, og så Oscar Schwartau, som kom ind mod FC Midtjylland.

Stig Tøfting tager cheftræner Jesper Sørensen i forsvar og siger, at han bruger Schwartau, hvis stortalentet er god nok. Han mener dog, at Schwartaus udvikling har taget en trist retning.

– Jeg ser det som om, at det var en spiller, der var 16 år, da han fik debut og kom ind med et brag. Der kommer selvfølgelig lidt ups and downs i forhold til det på sådan nogle unge spillere. Men det er en trist vej, de er på vej ud af i forhold til den kritik, der nu kommer. Og når man kan læse, at Bayern München, Barcelona, Newcastle og Dortmund var interesserede, så fremmer det jo ikke mulighederne for at ende i sådan en klub.

Tøfting tror nu nok, at Schwartau skal få mere spilletid, men han peger på, at cheftrænerne er pressede på at lave resultater, og det kan gå ud over viljen til at bruge unge spillere.

Se hele diskussionen om Brøndbys brug af egne talenter og Oscar Schwartau i afspilleren over artiklen. 

17-årige Schwartau har spillet 23 kampe for Brøndby.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FC Midtjylland – Viborg FF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson med hård kritik

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’