To sejre i træk har sendt Brøndby helt op i subtoppen af Superligaen, hvor man lige nu er nummer tre med ni point.
Selv om spillet på banen og resultaterne er blevet bedre, så er alt ikke fryd og gammen på Vestegnen.
I sidste uge udtalte Thomas Rasmussen, der er en del af Oscar Schwartaus agentfirma Boutique Transfers & Management, til Ekstra Bladet, at han ikke kan se, hvad klubbens plan for talentet Oscar Schwartau er, og at der overhovedet ikke tænkes på en kontraktforlængelse.
Netop Brøndbys manglende vilje til at bruge spillere fra klubbens talentsektor, Masterclass, har fyldt en del i denne sæson, og emnet – med udgangspunkt i Oscar Schwartau – blev også taget op i Onside. Her mener Viaplay-ekspert Jesper Thygesen, at den manglende spilletid til klubbens egne talenter er et stort problem.
– Jeg synes, det er sørgerligt, at der ikke er mere Masterclass-tid til de spillere, som har valgt at gå den vej, og som måske har valgt Brøndbys Masterclass frem for nogle af de andre akademier. At der ikke bliver mere spilletid til dem generelt, synes jeg, er et kæmpe problem for Brøndby og lige nu for Schwartau. Det ser ud som om, at han er kommet lidt i klemme, siger Thygesen og fortsætter:
– Det kan godt være, at han (Schwartau, red.) ikke er god nok – det må være det mest sandsynlige, for Jesper Sørensen er kendt for gerne at ville de unge spillere. Så jeg kan ikke se andet end lige nu og her, at Schwartau ikke er dygtig nok, og at han må skynde sig og forbedre sig, vurderer han.
Brøndby har i denne sæson givet 448 Superliga-minutter til klubbens Masterclass-talenter. Det tæller dog kun Mathias Kvistgaarden, som er fast mand, og så Oscar Schwartau, som kom ind mod FC Midtjylland.
Stig Tøfting tager cheftræner Jesper Sørensen i forsvar og siger, at han bruger Schwartau, hvis stortalentet er god nok. Han mener dog, at Schwartaus udvikling har taget en trist retning.
– Jeg ser det som om, at det var en spiller, der var 16 år, da han fik debut og kom ind med et brag. Der kommer selvfølgelig lidt ups and downs i forhold til det på sådan nogle unge spillere. Men det er en trist vej, de er på vej ud af i forhold til den kritik, der nu kommer. Og når man kan læse, at Bayern München, Barcelona, Newcastle og Dortmund var interesserede, så fremmer det jo ikke mulighederne for at ende i sådan en klub.
Tøfting tror nu nok, at Schwartau skal få mere spilletid, men han peger på, at cheftrænerne er pressede på at lave resultater, og det kan gå ud over viljen til at bruge unge spillere.
Se hele diskussionen om Brøndbys brug af egne talenter og Oscar Schwartau i afspilleren over artiklen.
17-årige Schwartau har spillet 23 kampe for Brøndby.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Riemer melder stjerne klar
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg