– Det er et kæmpe problem for Brøndby

Brøndby giver ikke meget spilletid til klubbens spillere fra Masterclass, og det er et stort problem, vurderer Jesper Thygesen.



To sejre i træk har sendt Brøndby helt op i subtoppen af Superligaen, hvor man lige nu er nummer tre med ni point. 

Selv om spillet på banen og resultaterne er blevet bedre, så er alt ikke fryd og gammen på Vestegnen. 

I sidste uge udtalte Thomas Rasmussen, der er en del af Oscar Schwartaus agentfirma Boutique Transfers & Management, til Ekstra Bladet, at han ikke kan se, hvad klubbens plan for talentet Oscar Schwartau er, og at der overhovedet ikke tænkes på en kontraktforlængelse. 

Netop Brøndbys manglende vilje til at bruge spillere fra klubbens talentsektor, Masterclass, har fyldt en del i denne sæson, og emnet – med udgangspunkt i Oscar Schwartau – blev også taget op i Onside. Her mener Viaplay-ekspert Jesper Thygesen, at den manglende spilletid til klubbens egne talenter er et stort problem.

– Jeg synes, det er sørgerligt, at der ikke er mere Masterclass-tid til de spillere, som har valgt at gå den vej, og som måske har valgt Brøndbys Masterclass frem for nogle af de andre akademier. At der ikke bliver mere spilletid til dem generelt, synes jeg, er et kæmpe problem for Brøndby og lige nu for Schwartau. Det ser ud som om, at han er kommet lidt i klemme, siger Thygesen og fortsætter:

– Det kan godt være, at han (Schwartau, red.) ikke er god nok – det må være det mest sandsynlige, for Jesper Sørensen er kendt for gerne at ville de unge spillere. Så jeg kan ikke se andet end lige nu og her, at Schwartau ikke er dygtig nok, og at han må skynde sig og forbedre sig, vurderer han.

Brøndby har i denne sæson givet 448 Superliga-minutter til klubbens Masterclass-talenter. Det tæller dog kun Mathias Kvistgaarden, som er fast mand, og så Oscar Schwartau, som kom ind mod FC Midtjylland.

Stig Tøfting tager cheftræner Jesper Sørensen i forsvar og siger, at han bruger Schwartau, hvis stortalentet er god nok. Han mener dog, at Schwartaus udvikling har taget en trist retning.

– Jeg ser det som om, at det var en spiller, der var 16 år, da han fik debut og kom ind med et brag. Der kommer selvfølgelig lidt ups and downs i forhold til det på sådan nogle unge spillere. Men det er en trist vej, de er på vej ud af i forhold til den kritik, der nu kommer. Og når man kan læse, at Bayern München, Barcelona, Newcastle og Dortmund var interesserede, så fremmer det jo ikke mulighederne for at ende i sådan en klub.

Tøfting tror nu nok, at Schwartau skal få mere spilletid, men han peger på, at cheftrænerne er pressede på at lave resultater, og det kan gå ud over viljen til at bruge unge spillere.

Se hele diskussionen om Brøndbys brug af egne talenter og Oscar Schwartau i afspilleren over artiklen. 

17-årige Schwartau har spillet 23 kampe for Brøndby.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FCK bød på landsholdsmålmand

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Store spørgsmålstegn inden FCK

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde