Helt vildt: Dansk målmand scorede i sidste sekund

Det er ikke ofte, at man ser en målmand score et mål, men det gjorde Aske Andresen i weekenden for Silkeborg IF's U19-hold.



Jysk Park (Tipsbladet): For to år siden blev Aske Andresen den yngste målmand til nogensinde at spille i Superligaen. Siden da er den talentfulde U20-landsholdsspiller blevet en fast del af Silkeborg IF's førsteholdstrup, hvor han er nummer to i målmandshierarkiet bag Nicolai Larsen.

Alligevel oplevede Aske Andresen i weekenden noget i U19-ligaen, som han aldrig har prøvet før. Den to meter høje målmand scorede nemlig i de døende minutter af udekampen mod Lyngby, der endte 2-2.

– Vi er bagud 2-1, da vi får hjørnespark i det 91. minut. Så kigger jeg ud på vores træner, Kim Leth Andersen, og spørger: 'Skal jeg med op?', hvorefter han nikker til mig. Sebastian Biller sender et fint indlæg ind. Jeg får samtidig skubbet mine modstandere væk, og ender med at hoppe højest på den, siger en glad Aske Andresen, der altså stangede kuglen i nettet, til Tipsbladet.

– Det er ikke første gang, at jeg er med oppe, men det er første gang, jeg rammer målet. Det er første gang nogensinde, at jeg har scoret et mål, så jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv.

Desværre for Silkeborg IFs U19-hold skal der i U19-ligaen sparkes straffesparkskonkurrence, når en kamp ender uafgjort, og den tabte Silkeborg efterfølgende.

Drømmer om at slå Nicolai Larsen af
I maj forlængede Silkeborg IF kontrakten med Aske Andresen med hele fem år, så den løber frem til 2029. Der er ingen tvivl om, at klubben har store ambitioner på vegne af den 19-årige keeper, der efterfølgende droppede ud af gymnasiet på eget initiativ.

Vejen til spilletid blev samtidig kortere denne sommer, da Silkeborg IF solgte den tidligere andenmålmand Jacob Pryts til IK Start.

– Jeg håber selvfølgelig snarest muligt, at jeg kommer til at stå for førsteholdet igen, men jeg arbejder hårdt for, at det snart kommer til at ske. Vi har et sundt konkurrance-miljø, og han er etter lige nu (Nicolai Larsen, red.). Det handler for mig om at kæmpe videre, men jeg håber altid på at spille.

Udsigterne til spilletid i denne sæson er ikke gode for den unge målmand, der også måtte se Nicolai Larsen vogte buret i Silkeborg IFs første pokalkamp i sæsonen, hvor Kent Nielsen måske kunne have overvejet at se bort fra sin normale førstemålmand. Det betyder dog ikke, at Aske Andresen har mistet modet til fremtiden i Silkeborg.

– Der er ikke en specifik plan for, hvornår jeg skal tage over. Det er ikke sådan, at det er italesat, at 'fra denne sommer tager du over'. Det kommer, når jeg bliver klar til det, og klubben føler sig sikker på, at jeg kan være førstemålmand, men det kommer nok en dag.

Aske Andresen har indtil nu spillet 22 kampe for de danske ungdomslandshold.







LIVE

LIVE: Så er den på plads

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

AGF – Viborg FF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose