Jysk Park (Tipsbladet): For to år siden blev Aske Andresen den yngste målmand til nogensinde at spille i Superligaen. Siden da er den talentfulde U20-landsholdsspiller blevet en fast del af Silkeborg IF's førsteholdstrup, hvor han er nummer to i målmandshierarkiet bag Nicolai Larsen.
Alligevel oplevede Aske Andresen i weekenden noget i U19-ligaen, som han aldrig har prøvet før. Den to meter høje målmand scorede nemlig i de døende minutter af udekampen mod Lyngby, der endte 2-2.
– Vi er bagud 2-1, da vi får hjørnespark i det 91. minut. Så kigger jeg ud på vores træner, Kim Leth Andersen, og spørger: 'Skal jeg med op?', hvorefter han nikker til mig. Sebastian Biller sender et fint indlæg ind. Jeg får samtidig skubbet mine modstandere væk, og ender med at hoppe højest på den, siger en glad Aske Andresen, der altså stangede kuglen i nettet, til Tipsbladet.
– Det er ikke første gang, at jeg er med oppe, men det er første gang, jeg rammer målet. Det er første gang nogensinde, at jeg har scoret et mål, så jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv.
Desværre for Silkeborg IFs U19-hold skal der i U19-ligaen sparkes straffesparkskonkurrence, når en kamp ender uafgjort, og den tabte Silkeborg efterfølgende.
Drømmer om at slå Nicolai Larsen af
I maj forlængede Silkeborg IF kontrakten med Aske Andresen med hele fem år, så den løber frem til 2029. Der er ingen tvivl om, at klubben har store ambitioner på vegne af den 19-årige keeper, der efterfølgende droppede ud af gymnasiet på eget initiativ.
Vejen til spilletid blev samtidig kortere denne sommer, da Silkeborg IF solgte den tidligere andenmålmand Jacob Pryts til IK Start.
– Jeg håber selvfølgelig snarest muligt, at jeg kommer til at stå for førsteholdet igen, men jeg arbejder hårdt for, at det snart kommer til at ske. Vi har et sundt konkurrance-miljø, og han er etter lige nu (Nicolai Larsen, red.). Det handler for mig om at kæmpe videre, men jeg håber altid på at spille.
Udsigterne til spilletid i denne sæson er ikke gode for den unge målmand, der også måtte se Nicolai Larsen vogte buret i Silkeborg IFs første pokalkamp i sæsonen, hvor Kent Nielsen måske kunne have overvejet at se bort fra sin normale førstemålmand. Det betyder dog ikke, at Aske Andresen har mistet modet til fremtiden i Silkeborg.
– Der er ikke en specifik plan for, hvornår jeg skal tage over. Det er ikke sådan, at det er italesat, at 'fra denne sommer tager du over'. Det kommer, når jeg bliver klar til det, og klubben føler sig sikker på, at jeg kan være førstemålmand, men det kommer nok en dag.
Aske Andresen har indtil nu spillet 22 kampe for de danske ungdomslandshold.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Det har hjemsøgt Højbjerg
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’