Helt vildt: Dansk målmand scorede i sidste sekund

Det er ikke ofte, at man ser en målmand score et mål, men det gjorde Aske Andresen i weekenden for Silkeborg IF's U19-hold.



Jysk Park (Tipsbladet): For to år siden blev Aske Andresen den yngste målmand til nogensinde at spille i Superligaen. Siden da er den talentfulde U20-landsholdsspiller blevet en fast del af Silkeborg IF's førsteholdstrup, hvor han er nummer to i målmandshierarkiet bag Nicolai Larsen.

Alligevel oplevede Aske Andresen i weekenden noget i U19-ligaen, som han aldrig har prøvet før. Den to meter høje målmand scorede nemlig i de døende minutter af udekampen mod Lyngby, der endte 2-2.

– Vi er bagud 2-1, da vi får hjørnespark i det 91. minut. Så kigger jeg ud på vores træner, Kim Leth Andersen, og spørger: 'Skal jeg med op?', hvorefter han nikker til mig. Sebastian Biller sender et fint indlæg ind. Jeg får samtidig skubbet mine modstandere væk, og ender med at hoppe højest på den, siger en glad Aske Andresen, der altså stangede kuglen i nettet, til Tipsbladet.

– Det er ikke første gang, at jeg er med oppe, men det er første gang, jeg rammer målet. Det er første gang nogensinde, at jeg har scoret et mål, så jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv.

Desværre for Silkeborg IFs U19-hold skal der i U19-ligaen sparkes straffesparkskonkurrence, når en kamp ender uafgjort, og den tabte Silkeborg efterfølgende.

Drømmer om at slå Nicolai Larsen af
I maj forlængede Silkeborg IF kontrakten med Aske Andresen med hele fem år, så den løber frem til 2029. Der er ingen tvivl om, at klubben har store ambitioner på vegne af den 19-årige keeper, der efterfølgende droppede ud af gymnasiet på eget initiativ.

Vejen til spilletid blev samtidig kortere denne sommer, da Silkeborg IF solgte den tidligere andenmålmand Jacob Pryts til IK Start.

– Jeg håber selvfølgelig snarest muligt, at jeg kommer til at stå for førsteholdet igen, men jeg arbejder hårdt for, at det snart kommer til at ske. Vi har et sundt konkurrance-miljø, og han er etter lige nu (Nicolai Larsen, red.). Det handler for mig om at kæmpe videre, men jeg håber altid på at spille.

Udsigterne til spilletid i denne sæson er ikke gode for den unge målmand, der også måtte se Nicolai Larsen vogte buret i Silkeborg IFs første pokalkamp i sæsonen, hvor Kent Nielsen måske kunne have overvejet at se bort fra sin normale førstemålmand. Det betyder dog ikke, at Aske Andresen har mistet modet til fremtiden i Silkeborg.

– Der er ikke en specifik plan for, hvornår jeg skal tage over. Det er ikke sådan, at det er italesat, at 'fra denne sommer tager du over'. Det kommer, når jeg bliver klar til det, og klubben føler sig sikker på, at jeg kan være førstemålmand, men det kommer nok en dag.

Aske Andresen har indtil nu spillet 22 kampe for de danske ungdomslandshold.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Braithwaite del af stor transferplan