Helt vildt: Dansk målmand scorede i sidste sekund

Det er ikke ofte, at man ser en målmand score et mål, men det gjorde Aske Andresen i weekenden for Silkeborg IF's U19-hold.



Jysk Park (Tipsbladet): For to år siden blev Aske Andresen den yngste målmand til nogensinde at spille i Superligaen. Siden da er den talentfulde U20-landsholdsspiller blevet en fast del af Silkeborg IF's førsteholdstrup, hvor han er nummer to i målmandshierarkiet bag Nicolai Larsen.

Alligevel oplevede Aske Andresen i weekenden noget i U19-ligaen, som han aldrig har prøvet før. Den to meter høje målmand scorede nemlig i de døende minutter af udekampen mod Lyngby, der endte 2-2.

– Vi er bagud 2-1, da vi får hjørnespark i det 91. minut. Så kigger jeg ud på vores træner, Kim Leth Andersen, og spørger: 'Skal jeg med op?', hvorefter han nikker til mig. Sebastian Biller sender et fint indlæg ind. Jeg får samtidig skubbet mine modstandere væk, og ender med at hoppe højest på den, siger en glad Aske Andresen, der altså stangede kuglen i nettet, til Tipsbladet.

– Det er ikke første gang, at jeg er med oppe, men det er første gang, jeg rammer målet. Det er første gang nogensinde, at jeg har scoret et mål, så jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv.

Desværre for Silkeborg IFs U19-hold skal der i U19-ligaen sparkes straffesparkskonkurrence, når en kamp ender uafgjort, og den tabte Silkeborg efterfølgende.

Drømmer om at slå Nicolai Larsen af
I maj forlængede Silkeborg IF kontrakten med Aske Andresen med hele fem år, så den løber frem til 2029. Der er ingen tvivl om, at klubben har store ambitioner på vegne af den 19-årige keeper, der efterfølgende droppede ud af gymnasiet på eget initiativ.

Vejen til spilletid blev samtidig kortere denne sommer, da Silkeborg IF solgte den tidligere andenmålmand Jacob Pryts til IK Start.

– Jeg håber selvfølgelig snarest muligt, at jeg kommer til at stå for førsteholdet igen, men jeg arbejder hårdt for, at det snart kommer til at ske. Vi har et sundt konkurrance-miljø, og han er etter lige nu (Nicolai Larsen, red.). Det handler for mig om at kæmpe videre, men jeg håber altid på at spille.

Udsigterne til spilletid i denne sæson er ikke gode for den unge målmand, der også måtte se Nicolai Larsen vogte buret i Silkeborg IFs første pokalkamp i sæsonen, hvor Kent Nielsen måske kunne have overvejet at se bort fra sin normale førstemålmand. Det betyder dog ikke, at Aske Andresen har mistet modet til fremtiden i Silkeborg.

– Der er ikke en specifik plan for, hvornår jeg skal tage over. Det er ikke sådan, at det er italesat, at 'fra denne sommer tager du over'. Det kommer, når jeg bliver klar til det, og klubben føler sig sikker på, at jeg kan være førstemålmand, men det kommer nok en dag.

Aske Andresen har indtil nu spillet 22 kampe for de danske ungdomslandshold.





Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Jeg vil være den bedste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

AGF tilbage på førstepladsen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lyngby går alene i front

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM