Helt vildt: Dansk målmand scorede i sidste sekund

Det er ikke ofte, at man ser en målmand score et mål, men det gjorde Aske Andresen i weekenden for Silkeborg IF's U19-hold.



Jysk Park (Tipsbladet): For to år siden blev Aske Andresen den yngste målmand til nogensinde at spille i Superligaen. Siden da er den talentfulde U20-landsholdsspiller blevet en fast del af Silkeborg IF's førsteholdstrup, hvor han er nummer to i målmandshierarkiet bag Nicolai Larsen.

Alligevel oplevede Aske Andresen i weekenden noget i U19-ligaen, som han aldrig har prøvet før. Den to meter høje målmand scorede nemlig i de døende minutter af udekampen mod Lyngby, der endte 2-2.

– Vi er bagud 2-1, da vi får hjørnespark i det 91. minut. Så kigger jeg ud på vores træner, Kim Leth Andersen, og spørger: 'Skal jeg med op?', hvorefter han nikker til mig. Sebastian Biller sender et fint indlæg ind. Jeg får samtidig skubbet mine modstandere væk, og ender med at hoppe højest på den, siger en glad Aske Andresen, der altså stangede kuglen i nettet, til Tipsbladet.

– Det er ikke første gang, at jeg er med oppe, men det er første gang, jeg rammer målet. Det er første gang nogensinde, at jeg har scoret et mål, så jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg skulle gøre af mig selv.

Desværre for Silkeborg IFs U19-hold skal der i U19-ligaen sparkes straffesparkskonkurrence, når en kamp ender uafgjort, og den tabte Silkeborg efterfølgende.

Drømmer om at slå Nicolai Larsen af
I maj forlængede Silkeborg IF kontrakten med Aske Andresen med hele fem år, så den løber frem til 2029. Der er ingen tvivl om, at klubben har store ambitioner på vegne af den 19-årige keeper, der efterfølgende droppede ud af gymnasiet på eget initiativ.

Vejen til spilletid blev samtidig kortere denne sommer, da Silkeborg IF solgte den tidligere andenmålmand Jacob Pryts til IK Start.

– Jeg håber selvfølgelig snarest muligt, at jeg kommer til at stå for førsteholdet igen, men jeg arbejder hårdt for, at det snart kommer til at ske. Vi har et sundt konkurrance-miljø, og han er etter lige nu (Nicolai Larsen, red.). Det handler for mig om at kæmpe videre, men jeg håber altid på at spille.

Udsigterne til spilletid i denne sæson er ikke gode for den unge målmand, der også måtte se Nicolai Larsen vogte buret i Silkeborg IFs første pokalkamp i sæsonen, hvor Kent Nielsen måske kunne have overvejet at se bort fra sin normale førstemålmand. Det betyder dog ikke, at Aske Andresen har mistet modet til fremtiden i Silkeborg.

– Der er ikke en specifik plan for, hvornår jeg skal tage over. Det er ikke sådan, at det er italesat, at 'fra denne sommer tager du over'. Det kommer, når jeg bliver klar til det, og klubben føler sig sikker på, at jeg kan være førstemålmand, men det kommer nok en dag.

Aske Andresen har indtil nu spillet 22 kampe for de danske ungdomslandshold.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika