‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Viaplays fodboldeksperter Thomas Gravesen og Stig Tøfting diskuterer Andreas Cornelius.



Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.

Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.

Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.

– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.

– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.

Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.

– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.

– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.

Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.

FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.

Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

‘En selvforskyldt katastrofe’

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Superliga-løgn

Fyret efter forfærdelig stime

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Dementerer dansk transfer-historie

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Mor troede han løj efter opkald

Er han Superligaens bedste træner?

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Dansker kan vinde stor pris

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’