Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.
Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.
Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.
– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.
– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.
Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.
– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.
– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.
Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.
Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.
FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.
Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT