‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Viaplays fodboldeksperter Thomas Gravesen og Stig Tøfting diskuterer Andreas Cornelius.



Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.

Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.

Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.

– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.

– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.

Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.

– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.

– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.

Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.

FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.

Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.



Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner sender besked til Froholdt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danskerscoringerne væltede ind

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCK med tilbud – nu vil de have ham

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rigmand vild med FC København-aftale

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Ny assistenttræner på vej til AGF?

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’