‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Viaplays fodboldeksperter Thomas Gravesen og Stig Tøfting diskuterer Andreas Cornelius.



Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.

Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.

Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.

– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.

– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.

Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.

– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.

– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.

Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.

FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.

Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Mæhle kan hentes for spotpris

Roony vil væk