‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Viaplays fodboldeksperter Thomas Gravesen og Stig Tøfting diskuterer Andreas Cornelius.



Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.

Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.

Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.

– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.

– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.

Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.

– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.

– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.

Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.

FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.

Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende