‘Det er fuldstændig vanvittigt!’

Viaplays fodboldeksperter Thomas Gravesen og Stig Tøfting diskuterer Andreas Cornelius.



Andreas Cornelius fik i seneste spillerunde comeback, da han kom på banen i slutminutterne mod Randers FC.

Nu håber han selv, FC København og klubbens fans naturligvis på, at det kan være startskuddet til en stærk afslutning på Superligaen, hvor han kan være med til at sende guld til FC København.

Det kræver selvsagt, at han holder sig skadesfri, hvilket ikke ligefrem har været tilfældet siden returen til FCK for mere end 2,5 år siden.

– Jeg håber, han er forbi det her skadeshelvede. Jeg glædede mig helt vildt, da han kom tilbage til Superligaen, men vi er blevet skuffet gang på gang på grund af skader.

– Nu er han retur fra endnu en skade, så jeg er spændt på at se ham, men har stadig min tvivl omkring hans styrker og evne til at spille sig ind på holdet, siger Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen i optakten til opgøret mellem FC Nordsjælland og FC København.

Blot tre Superliga-scoringer og to mål i pokalen er det blevet til for Andreas Cornelius siden FCK-returen.

– Den, der formentlig er mest træt af det, er Cornelius selv. Og så kan der være nogle, som siger, at han har fået en masse penge, men det tror jeg ret beset, han er ligeglad med. Jeg tror, han har tjent, det han skulle. Jeg tror hellere, han ville præstere og vise hvad, han er værd, siger Stig Tøfting og fortsætter.

– Det er besynderligt, og det kan da være, at det her klima bare ikke passer Cornelius, for det er koldt. Jeg husker ikke, at han havde så mange skader, da han var i udlandet. Det er fuldstændig vanvittigt, hvor mange problemer han har haft. Vi må se, hvilken udgave af Cornelius det bliver, for man kan ikke bare glide ind på et hold efter så lang tid ude.

Viaplays fodboldekspert Peter Sørensen har tidligere udtalt, at Andreas Cornelius er topkandidat til Superliga-historiens største fejlkøb, hvis ikke snart han kommer retur og gør en forskel.

Hverken Thomas Gravesen eller Stig Tøfing vil gå så langt, da de ikke kan bedømme ham sportsligt på grund af skaderne. Heller ikke Jacob Neestrup, der kom i studiet kort efter, ville diskutere Peter Sørensens kommentar.

FCK-chefen fortalte dog, at Andreas Cornelius “er et stykke fra” at kunne starte. Mod FC Nordsjælland er han på bænken og kan altså komme ind i løbet af kampen og forsøge at gøre en forskel.

Opgøret på Right to Dream Park fløjtes i gang klokken 18.00, og Tipsbladet er til stede for at dække samtlige højdepunkter.





Brøndby straffet – får stor bøde

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Randers FC – OB

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

“Har set ham fra OB få karantæne”

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Lars Friis får ikke stort job

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Superliga-legende stråler som 41-årig

Thomas Frank siger undskyld

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

– Det havde været en større katastrofe

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”