– Det er ikke det AaB, jeg drømte om

Den tidligere AaB’er er ærgerlig over klubbens udvikling.



Sebastian Grønning ærgrer sig over den udvikling, AaB har gennemgået, hvor de nu har en udenlandsk træner og sportschef samt mange udenlandske spillere. Det siger angriberen selv til B.T. Sport.

I mange år har AaB nemlig været en af de klubber, der har brugt flest egenudviklede spillere fra lokalområdet, men dem var der ikke mange af i mandagens kamp mellem AaB og Viborg FF.

Faktisk var det kun tre mand, der var udviklet i AaB, og en af dem var Sebastian Grønning, som altså nu spiller i Viborg FF. De to øvrige var 26-årige Frederik Børsting og 20-årige Malthe Højholt, der begge spillede kampen for de nordjyske værter.

– Det er lidt det, jeg mener. Ikke at der er noget galt i det, men det var ikke det AaB, jeg blev bragt frem i, og som jeg drømte om som dreng, da jeg kunne se Kusk og Helenius og alle de 91’er-drenge have succes eller ligesom i 2014, hvor de vandt The Double (pokaltitlen og mesterskabet, red.), siger Sebastian Grønning om udviklingen til B.T. Sport.

Mens der ikke var mange AaB-udviklede spillere i mandagens kamp, startede nordjyderne med fem udlændinge på banen, ligesom yderligere to blev skiftet ind for de bolsjestribede.

24-årige Sebastian Grønning spillede selv i AaB frem til 2017 og nåede 14 kampe for klubbens førstehold, inden han drog videre til Hobro IK. Siden spillede angriberen også en sæson i Skive, før han havnede hos Viborg FF.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Spår FCK-fiasko

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Randers FC – Silkeborg IF

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Udeladt – kan slet ikke spille

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Her er VM-turneringens hold

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

AC Horsens – FC Nordsjælland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

AGF – Brøndby IF