– Det er ikke det AaB, jeg drømte om

Den tidligere AaB’er er ærgerlig over klubbens udvikling.



Sebastian Grønning ærgrer sig over den udvikling, AaB har gennemgået, hvor de nu har en udenlandsk træner og sportschef samt mange udenlandske spillere. Det siger angriberen selv til B.T. Sport.

I mange år har AaB nemlig været en af de klubber, der har brugt flest egenudviklede spillere fra lokalområdet, men dem var der ikke mange af i mandagens kamp mellem AaB og Viborg FF.

Faktisk var det kun tre mand, der var udviklet i AaB, og en af dem var Sebastian Grønning, som altså nu spiller i Viborg FF. De to øvrige var 26-årige Frederik Børsting og 20-årige Malthe Højholt, der begge spillede kampen for de nordjyske værter.

– Det er lidt det, jeg mener. Ikke at der er noget galt i det, men det var ikke det AaB, jeg blev bragt frem i, og som jeg drømte om som dreng, da jeg kunne se Kusk og Helenius og alle de 91’er-drenge have succes eller ligesom i 2014, hvor de vandt The Double (pokaltitlen og mesterskabet, red.), siger Sebastian Grønning om udviklingen til B.T. Sport.

Mens der ikke var mange AaB-udviklede spillere i mandagens kamp, startede nordjyderne med fem udlændinge på banen, ligesom yderligere to blev skiftet ind for de bolsjestribede.

24-årige Sebastian Grønning spillede selv i AaB frem til 2017 og nåede 14 kampe for klubbens førstehold, inden han drog videre til Hobro IK. Siden spillede angriberen også en sæson i Skive, før han havnede hos Viborg FF.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Young Boys snupper Berner-lokalderby

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Lyngby BK – AGF

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling