– Det er ikke det AaB, jeg drømte om

Den tidligere AaB’er er ærgerlig over klubbens udvikling.



Sebastian Grønning ærgrer sig over den udvikling, AaB har gennemgået, hvor de nu har en udenlandsk træner og sportschef samt mange udenlandske spillere. Det siger angriberen selv til B.T. Sport.

I mange år har AaB nemlig været en af de klubber, der har brugt flest egenudviklede spillere fra lokalområdet, men dem var der ikke mange af i mandagens kamp mellem AaB og Viborg FF.

Faktisk var det kun tre mand, der var udviklet i AaB, og en af dem var Sebastian Grønning, som altså nu spiller i Viborg FF. De to øvrige var 26-årige Frederik Børsting og 20-årige Malthe Højholt, der begge spillede kampen for de nordjyske værter.

– Det er lidt det, jeg mener. Ikke at der er noget galt i det, men det var ikke det AaB, jeg blev bragt frem i, og som jeg drømte om som dreng, da jeg kunne se Kusk og Helenius og alle de 91’er-drenge have succes eller ligesom i 2014, hvor de vandt The Double (pokaltitlen og mesterskabet, red.), siger Sebastian Grønning om udviklingen til B.T. Sport.

Mens der ikke var mange AaB-udviklede spillere i mandagens kamp, startede nordjyderne med fem udlændinge på banen, ligesom yderligere to blev skiftet ind for de bolsjestribede.

24-årige Sebastian Grønning spillede selv i AaB frem til 2017 og nåede 14 kampe for klubbens førstehold, inden han drog videre til Hobro IK. Siden spillede angriberen også en sæson i Skive, før han havnede hos Viborg FF.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig