• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

- Det er ikke det AaB, jeg drømte om

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den tidligere AaB'er er ærgerlig over klubbens udvikling.

Af Victor Risager

Sebastian Grønning ærgrer sig over den udvikling, AaB har gennemgået, hvor de nu har en udenlandsk træner og sportschef samt mange udenlandske spillere. Det siger angriberen selv til B.T. Sport.

I mange år har AaB nemlig været en af de klubber, der har brugt flest egenudviklede spillere fra lokalområdet, men dem var der ikke mange af i mandagens kamp mellem AaB og Viborg FF.

Faktisk var det kun tre mand, der var udviklet i AaB, og en af dem var Sebastian Grønning, som altså nu spiller i Viborg FF. De to øvrige var 26-årige Frederik Børsting og 20-årige Malthe Højholt, der begge spillede kampen for de nordjyske værter.

- Det er lidt det, jeg mener. Ikke at der er noget galt i det, men det var ikke det AaB, jeg blev bragt frem i, og som jeg drømte om som dreng, da jeg kunne se Kusk og Helenius og alle de 91'er-drenge have succes eller ligesom i 2014, hvor de vandt The Double (pokaltitlen og mesterskabet, red.), siger Sebastian Grønning om udviklingen til B.T. Sport.

Mens der ikke var mange AaB-udviklede spillere i mandagens kamp, startede nordjyderne med fem udlændinge på banen, ligesom yderligere to blev skiftet ind for de bolsjestribede.

24-årige Sebastian Grønning spillede selv i AaB frem til 2017 og nåede 14 kampe for klubbens førstehold, inden han drog videre til Hobro IK. Siden spillede angriberen også en sæson i Skive, før han havnede hos Viborg FF.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020