– Det er jo en noget atypisk situation

Lars Friis er glad for jobbet som cheftræner i Viborg FF. Et job, han erkender, han har fået under nogle specielle omstændigheder.



Viborg FF har ansat Lars Friis som cheftræner, og han afløser Jacob Neestrup, der er vendt tilbage til sit gamle job som assisterende træner i FC København.

Jacob Neestrup overlader et Viborg FF-mandskab, som er på førstepladsen i Danmarks næstbedste række, og dermed skal Friis forsøge at følge op på forgængerens succes i domkirkebyen.

Sådan forholder det sig sjældent i et nyt trænerjob.

– Det er jo en noget atypisk situation. Normalt når man skifter træner, er det, fordi noget ikke har fungeret. Det er jo det helt modsatte nu. Det har fungeret rigtig godt, og man har præsteret rigtig godt. Normalt kommer man ind med et koncept og siger, at ”nu er det sådan her, vi gør det,” men jeg har jo nikket ja til, at den vej, vi er kørt ud ad, fortsætter vi med at køre på, siger Lars Friis til Tipsbladet.

Han føler sig allerede godt tilpas i Viborg FF.

– Jeg er kommet til en klub, hvor der er nogle gode mennesker, som har nogle rigtig gode værdier. Så det har været nemt at træde ind på ledelsesgangene og i staben. Og der står jo en spillertrup, der rigtig gerne vil det her, og som også har medvind. Så der er positive vinde, og de vil rigtig gerne træne. De træner rigtig godt. Når der står en ny cheftræner, vil man også gerne vise sig lidt frem, siger Friis og tilføjer:

– Der er måske nogen, der ikke har spillet så meget, som gerne vil gribe chancen, og der er nogen, der gerne vil blive ved med at gøre det. Jeg er kommet med nogle små justeringer, og det har de taget godt imod. De første dage er fløjet afsted, men de har været suveræne.

Du kan læse hele interviewet med Lars Friis i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med AC Horsens nye cheftræner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis, et tema om presspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_22januar21







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’