– Det er jo en noget atypisk situation

Lars Friis er glad for jobbet som cheftræner i Viborg FF. Et job, han erkender, han har fået under nogle specielle omstændigheder.



Viborg FF har ansat Lars Friis som cheftræner, og han afløser Jacob Neestrup, der er vendt tilbage til sit gamle job som assisterende træner i FC København.

Jacob Neestrup overlader et Viborg FF-mandskab, som er på førstepladsen i Danmarks næstbedste række, og dermed skal Friis forsøge at følge op på forgængerens succes i domkirkebyen.

Sådan forholder det sig sjældent i et nyt trænerjob.

– Det er jo en noget atypisk situation. Normalt når man skifter træner, er det, fordi noget ikke har fungeret. Det er jo det helt modsatte nu. Det har fungeret rigtig godt, og man har præsteret rigtig godt. Normalt kommer man ind med et koncept og siger, at ”nu er det sådan her, vi gør det,” men jeg har jo nikket ja til, at den vej, vi er kørt ud ad, fortsætter vi med at køre på, siger Lars Friis til Tipsbladet.

Han føler sig allerede godt tilpas i Viborg FF.

– Jeg er kommet til en klub, hvor der er nogle gode mennesker, som har nogle rigtig gode værdier. Så det har været nemt at træde ind på ledelsesgangene og i staben. Og der står jo en spillertrup, der rigtig gerne vil det her, og som også har medvind. Så der er positive vinde, og de vil rigtig gerne træne. De træner rigtig godt. Når der står en ny cheftræner, vil man også gerne vise sig lidt frem, siger Friis og tilføjer:

– Der er måske nogen, der ikke har spillet så meget, som gerne vil gribe chancen, og der er nogen, der gerne vil blive ved med at gøre det. Jeg er kommet med nogle små justeringer, og det har de taget godt imod. De første dage er fløjet afsted, men de har været suveræne.

Du kan læse hele interviewet med Lars Friis i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med AC Horsens nye cheftræner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis, et tema om presspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_22januar21





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åbner op for sommertransfer

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Supercomputer: Her er VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Egypten – Iran

New Zealand – Belgien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’