Viborg FF har ansat Lars Friis som cheftræner, og han afløser Jacob Neestrup, der er vendt tilbage til sit gamle job som assisterende træner i FC København.
Jacob Neestrup overlader et Viborg FF-mandskab, som er på førstepladsen i Danmarks næstbedste række, og dermed skal Friis forsøge at følge op på forgængerens succes i domkirkebyen.
Sådan forholder det sig sjældent i et nyt trænerjob.
– Det er jo en noget atypisk situation. Normalt når man skifter træner, er det, fordi noget ikke har fungeret. Det er jo det helt modsatte nu. Det har fungeret rigtig godt, og man har præsteret rigtig godt. Normalt kommer man ind med et koncept og siger, at ”nu er det sådan her, vi gør det,” men jeg har jo nikket ja til, at den vej, vi er kørt ud ad, fortsætter vi med at køre på, siger Lars Friis til Tipsbladet.
Han føler sig allerede godt tilpas i Viborg FF.
– Jeg er kommet til en klub, hvor der er nogle gode mennesker, som har nogle rigtig gode værdier. Så det har været nemt at træde ind på ledelsesgangene og i staben. Og der står jo en spillertrup, der rigtig gerne vil det her, og som også har medvind. Så der er positive vinde, og de vil rigtig gerne træne. De træner rigtig godt. Når der står en ny cheftræner, vil man også gerne vise sig lidt frem, siger Friis og tilføjer:
– Der er måske nogen, der ikke har spillet så meget, som gerne vil gribe chancen, og der er nogen, der gerne vil blive ved med at gøre det. Jeg er kommet med nogle små justeringer, og det har de taget godt imod. De første dage er fløjet afsted, men de har været suveræne.
Du kan læse hele interviewet med Lars Friis i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med AC Horsens nye cheftræner Jens Berthel Askou, en stille fodboldsnak med Lykke Friis, et tema om presspil – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
Magiske Messi slår til igen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
