LYNGBY STADION (Tipsbladet): Efter et suverænt efterår er Randers FC kommet noget mindre flyvende fra land i foråret.
Mandagens 2-1-nederlag til FC København blev fredag fulgt op med en uskøn 0-0-kamp ude mod Lyngby Boldklub, og efter slutfløjtet ville Mathias Greve da heller ikke lægge skjul på, at stemningen i Randers-omklædningsrummet efter kampen var lidt flad.
– Det er klart, at den ikke er fantastisk. Vi slider lidt med nogle ting i øjeblikket. Det tror jeg, at alle kan se. At tingene ikke er lige så flydende for os på en dag som i dag, som det måske var i slutningen af efteråret.
– Så vi må tage arbejdshanskerne på, og så har vi i øvrigt vist, at vi kan få point mod de tre modstandere, vi skal møde (AGF, Brøndby og FC Midtjylland, red.), da vi jo har fået point mod alle modstandere i den her sæson. Det giver os selvfølgelig en tro på, at vi kan gøre noget i de kampe, hvor to af dem i øvrigt er på hjemmebane, lød det fra Mathias Greve, da Randers-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 0-0-kampen.
Hvordan oplevede du kampen, hvor det måske virkede til, at Lyngby havde de største chancer?
– Generelt synes jeg, at det er en kamp med ret dårlig kvalitet. Begge hold laver for mange simple fejl simpelthen. Hvis man kigger på store chancer, så er det vel meget fifty-fifty.
– Jeg husker i hvert fald, at jeg selv har en stor en i første halvleg, som jeg skal score på. ‘Wes’ (Dammers, red.) har et hovedstød lige foran mål i anden halvleg. Og Lyngby har også de der to-tre stykker, som der kan scores på. Alt i alt var det lidt en rodet affære, så det var vel meget fair med en uafgjort, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Mathias Greve.
Randers FC kan nu se frem mod to hjemmekampe mod AGF og Brøndby, inden grundspillet afsluttes med en udekamp mod FC Midtjylland.
Mathias Greve og co. ligger fortsat på fjerdepladsen i Superligaen, men kan i løbet af de kommende dage blive overhalet af både Brøndby IF og FC Nordsjælland, der har henholdsvis én og to kampe i hånden i forhold til kronjyderne.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark