– Det er klart, at stemningen ikke er fantastisk

Randers FC slider lidt med tingene lige i øjeblikket, erkender Mathias Greve.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Efter et suverænt efterår er Randers FC kommet noget mindre flyvende fra land i foråret.

Mandagens 2-1-nederlag til FC København blev fredag fulgt op med en uskøn 0-0-kamp ude mod Lyngby Boldklub, og efter slutfløjtet ville Mathias Greve da heller ikke lægge skjul på, at stemningen i Randers-omklædningsrummet efter kampen var lidt flad.

– Det er klart, at den ikke er fantastisk. Vi slider lidt med nogle ting i øjeblikket. Det tror jeg, at alle kan se. At tingene ikke er lige så flydende for os på en dag som i dag, som det måske var i slutningen af efteråret.

– Så vi må tage arbejdshanskerne på, og så har vi i øvrigt vist, at vi kan få point mod de tre modstandere, vi skal møde (AGF, Brøndby og FC Midtjylland, red.), da vi jo har fået point mod alle modstandere i den her sæson. Det giver os selvfølgelig en tro på, at vi kan gøre noget i de kampe, hvor to af dem i øvrigt er på hjemmebane, lød det fra Mathias Greve, da Randers-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 0-0-kampen.

Hvordan oplevede du kampen, hvor det måske virkede til, at Lyngby havde de største chancer?

– Generelt synes jeg, at det er en kamp med ret dårlig kvalitet. Begge hold laver for mange simple fejl simpelthen. Hvis man kigger på store chancer, så er det vel meget fifty-fifty.

– Jeg husker i hvert fald, at jeg selv har en stor en i første halvleg, som jeg skal score på. ‘Wes’ (Dammers, red.) har et hovedstød lige foran mål i anden halvleg. Og Lyngby har også de der to-tre stykker, som der kan scores på. Alt i alt var det lidt en rodet affære, så det var vel meget fair med en uafgjort, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Mathias Greve.

Randers FC kan nu se frem mod to hjemmekampe mod AGF og Brøndby, inden grundspillet afsluttes med en udekamp mod FC Midtjylland.

Mathias Greve og co. ligger fortsat på fjerdepladsen i Superligaen, men kan i løbet af de kommende dage blive overhalet af både Brøndby IF og FC Nordsjælland, der har henholdsvis én og to kampe i hånden i forhold til kronjyderne.






LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Spændende melding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer