LYNGBY STADION (Tipsbladet): Efter et suverænt efterår er Randers FC kommet noget mindre flyvende fra land i foråret.
Mandagens 2-1-nederlag til FC København blev fredag fulgt op med en uskøn 0-0-kamp ude mod Lyngby Boldklub, og efter slutfløjtet ville Mathias Greve da heller ikke lægge skjul på, at stemningen i Randers-omklædningsrummet efter kampen var lidt flad.
– Det er klart, at den ikke er fantastisk. Vi slider lidt med nogle ting i øjeblikket. Det tror jeg, at alle kan se. At tingene ikke er lige så flydende for os på en dag som i dag, som det måske var i slutningen af efteråret.
– Så vi må tage arbejdshanskerne på, og så har vi i øvrigt vist, at vi kan få point mod de tre modstandere, vi skal møde (AGF, Brøndby og FC Midtjylland, red.), da vi jo har fået point mod alle modstandere i den her sæson. Det giver os selvfølgelig en tro på, at vi kan gøre noget i de kampe, hvor to af dem i øvrigt er på hjemmebane, lød det fra Mathias Greve, da Randers-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 0-0-kampen.
Hvordan oplevede du kampen, hvor det måske virkede til, at Lyngby havde de største chancer?
– Generelt synes jeg, at det er en kamp med ret dårlig kvalitet. Begge hold laver for mange simple fejl simpelthen. Hvis man kigger på store chancer, så er det vel meget fifty-fifty.
– Jeg husker i hvert fald, at jeg selv har en stor en i første halvleg, som jeg skal score på. ‘Wes’ (Dammers, red.) har et hovedstød lige foran mål i anden halvleg. Og Lyngby har også de der to-tre stykker, som der kan scores på. Alt i alt var det lidt en rodet affære, så det var vel meget fair med en uafgjort, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Mathias Greve.
Randers FC kan nu se frem mod to hjemmekampe mod AGF og Brøndby, inden grundspillet afsluttes med en udekamp mod FC Midtjylland.
Mathias Greve og co. ligger fortsat på fjerdepladsen i Superligaen, men kan i løbet af de kommende dage blive overhalet af både Brøndby IF og FC Nordsjælland, der har henholdsvis én og to kampe i hånden i forhold til kronjyderne.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE