– Det er klart, at stemningen ikke er fantastisk

Randers FC slider lidt med tingene lige i øjeblikket, erkender Mathias Greve.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Efter et suverænt efterår er Randers FC kommet noget mindre flyvende fra land i foråret.

Mandagens 2-1-nederlag til FC København blev fredag fulgt op med en uskøn 0-0-kamp ude mod Lyngby Boldklub, og efter slutfløjtet ville Mathias Greve da heller ikke lægge skjul på, at stemningen i Randers-omklædningsrummet efter kampen var lidt flad.

– Det er klart, at den ikke er fantastisk. Vi slider lidt med nogle ting i øjeblikket. Det tror jeg, at alle kan se. At tingene ikke er lige så flydende for os på en dag som i dag, som det måske var i slutningen af efteråret.

– Så vi må tage arbejdshanskerne på, og så har vi i øvrigt vist, at vi kan få point mod de tre modstandere, vi skal møde (AGF, Brøndby og FC Midtjylland, red.), da vi jo har fået point mod alle modstandere i den her sæson. Det giver os selvfølgelig en tro på, at vi kan gøre noget i de kampe, hvor to af dem i øvrigt er på hjemmebane, lød det fra Mathias Greve, da Randers-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 0-0-kampen.

Hvordan oplevede du kampen, hvor det måske virkede til, at Lyngby havde de største chancer?

– Generelt synes jeg, at det er en kamp med ret dårlig kvalitet. Begge hold laver for mange simple fejl simpelthen. Hvis man kigger på store chancer, så er det vel meget fifty-fifty.

– Jeg husker i hvert fald, at jeg selv har en stor en i første halvleg, som jeg skal score på. ‘Wes’ (Dammers, red.) har et hovedstød lige foran mål i anden halvleg. Og Lyngby har også de der to-tre stykker, som der kan scores på. Alt i alt var det lidt en rodet affære, så det var vel meget fair med en uafgjort, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Mathias Greve.

Randers FC kan nu se frem mod to hjemmekampe mod AGF og Brøndby, inden grundspillet afsluttes med en udekamp mod FC Midtjylland.

Mathias Greve og co. ligger fortsat på fjerdepladsen i Superligaen, men kan i løbet af de kommende dage blive overhalet af både Brøndby IF og FC Nordsjælland, der har henholdsvis én og to kampe i hånden i forhold til kronjyderne.






Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil