– Det er klart, at stemningen ikke er fantastisk

Randers FC slider lidt med tingene lige i øjeblikket, erkender Mathias Greve.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Efter et suverænt efterår er Randers FC kommet noget mindre flyvende fra land i foråret.

Mandagens 2-1-nederlag til FC København blev fredag fulgt op med en uskøn 0-0-kamp ude mod Lyngby Boldklub, og efter slutfløjtet ville Mathias Greve da heller ikke lægge skjul på, at stemningen i Randers-omklædningsrummet efter kampen var lidt flad.

– Det er klart, at den ikke er fantastisk. Vi slider lidt med nogle ting i øjeblikket. Det tror jeg, at alle kan se. At tingene ikke er lige så flydende for os på en dag som i dag, som det måske var i slutningen af efteråret.

– Så vi må tage arbejdshanskerne på, og så har vi i øvrigt vist, at vi kan få point mod de tre modstandere, vi skal møde (AGF, Brøndby og FC Midtjylland, red.), da vi jo har fået point mod alle modstandere i den her sæson. Det giver os selvfølgelig en tro på, at vi kan gøre noget i de kampe, hvor to af dem i øvrigt er på hjemmebane, lød det fra Mathias Greve, da Randers-profilen mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter 0-0-kampen.

Hvordan oplevede du kampen, hvor det måske virkede til, at Lyngby havde de største chancer?

– Generelt synes jeg, at det er en kamp med ret dårlig kvalitet. Begge hold laver for mange simple fejl simpelthen. Hvis man kigger på store chancer, så er det vel meget fifty-fifty.

– Jeg husker i hvert fald, at jeg selv har en stor en i første halvleg, som jeg skal score på. ‘Wes’ (Dammers, red.) har et hovedstød lige foran mål i anden halvleg. Og Lyngby har også de der to-tre stykker, som der kan scores på. Alt i alt var det lidt en rodet affære, så det var vel meget fair med en uafgjort, synes jeg, lød det afslutningsvist fra Mathias Greve.

Randers FC kan nu se frem mod to hjemmekampe mod AGF og Brøndby, inden grundspillet afsluttes med en udekamp mod FC Midtjylland.

Mathias Greve og co. ligger fortsat på fjerdepladsen i Superligaen, men kan i løbet af de kommende dage blive overhalet af både Brøndby IF og FC Nordsjælland, der har henholdsvis én og to kampe i hånden i forhold til kronjyderne.






LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Flere slagter dansker efter grim aktion

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle