Han fik Det Gyldne Bur, da Brøndby IF indledte foråret med at vinde 4-1 over Viborg FF, men Patrick Pentz har ikke gang i sin bedste sæson og havde senest en præstation, hvor han bestemt ikke imponerede.
Flere af de mål, som Randers FC scorede, kunne den østrigske målmand have gjort mere ved, men det var ikke helt hans dag.
I ugens afsnit af Tipsbladet-podcasten Trash Talk har David Boysen netop fokus på dette.
Boysen er en hyppig målmandskritiker, og denne gang har han altså kastet sin vrede over Patrick Pentz, som han forventer sig mere af.
– Dem, der har fulgt min tid som ekspert ved, at jeg er efter en masse målmænd, men en af dem, jeg ikke har været efter endnu, er Patrick Pentz. Nu er det lykkes mig at samle nok ammunition til at være efter Patrick Pentz.
– Jeg sad og tænkte på, hvilket ord skal jeg bruge på ham. Det er T-Rex – han er målmanden med de korteste arme.
– Han er en skøn målmand, og det er mindre end en måned siden, at jeg var på Brøndby Stadion for at give ham prisen (Det Gyldne Bur). Han er en dygtig målmand, der har haft et rigtigt højt niveau tidligere, men vi savner at se det, og han redder ikke point til Brøndby lige nu. Den målmand, der senest reddede point til Brøndby, det var Thomas Mikkelsen i Vejle.
– Patrick Pentz kan gøre noget ved tre af målene i Randers. Jeg siger ikke, at han skal tage dem, men jeg synes ikke, han ser godt ud, og ved en af dem vil han have et frispark, og der kan man se, at det er desperation, for der er ikke frispark. Han skal gøre mere, og vil han have Brøndby i top seks, skal han gøre mere på søndag mod Silkeborg, lyder vurderingen fra David Boysen.
Du kan høre podcasten, hvor du normalt finder dine podcasts.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
NYHEDER