– Det er målmanden med de korteste arme

I ugens afsnit af Trash Talk retter David Boysen kritik af Patrick Pentz, der ikke har reddet point til sin klub på det seneste.



Han fik Det Gyldne Bur, da Brøndby IF indledte foråret med at vinde 4-1 over Viborg FF, men Patrick Pentz har ikke gang i sin bedste sæson og havde senest en præstation, hvor han bestemt ikke imponerede.

Flere af de mål, som Randers FC scorede, kunne den østrigske målmand have gjort mere ved, men det var ikke helt hans dag.

I ugens afsnit af Tipsbladet-podcasten Trash Talk har David Boysen netop fokus på dette.

Boysen er en hyppig målmandskritiker, og denne gang har han altså kastet sin vrede over Patrick Pentz, som han forventer sig mere af.

– Dem, der har fulgt min tid som ekspert ved, at jeg er efter en masse målmænd, men en af dem, jeg ikke har været efter endnu, er Patrick Pentz. Nu er det lykkes mig at samle nok ammunition til at være efter Patrick Pentz.

– Jeg sad og tænkte på, hvilket ord skal jeg bruge på ham. Det er T-Rex – han er målmanden med de korteste arme.

– Han er en skøn målmand, og det er mindre end en måned siden, at jeg var på Brøndby Stadion for at give ham prisen (Det Gyldne Bur). Han er en dygtig målmand, der har haft et rigtigt højt niveau tidligere, men vi savner at se det, og han redder ikke point til Brøndby lige nu. Den målmand, der senest reddede point til Brøndby, det var Thomas Mikkelsen i Vejle.

– Patrick Pentz kan gøre noget ved tre af målene i Randers. Jeg siger ikke, at han skal tage dem, men jeg synes ikke, han ser godt ud, og ved en af dem vil han have et frispark, og der kan man se, at det er desperation, for der er ikke frispark. Han skal gøre mere, og vil han have Brøndby i top seks, skal han gøre mere på søndag mod Silkeborg, lyder vurderingen fra David Boysen.

Du kan høre podcasten, hvor du normalt finder dine podcasts.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske