Han fik Det Gyldne Bur, da Brøndby IF indledte foråret med at vinde 4-1 over Viborg FF, men Patrick Pentz har ikke gang i sin bedste sæson og havde senest en præstation, hvor han bestemt ikke imponerede.
Flere af de mål, som Randers FC scorede, kunne den østrigske målmand have gjort mere ved, men det var ikke helt hans dag.
I ugens afsnit af Tipsbladet-podcasten Trash Talk har David Boysen netop fokus på dette.
Boysen er en hyppig målmandskritiker, og denne gang har han altså kastet sin vrede over Patrick Pentz, som han forventer sig mere af.
– Dem, der har fulgt min tid som ekspert ved, at jeg er efter en masse målmænd, men en af dem, jeg ikke har været efter endnu, er Patrick Pentz. Nu er det lykkes mig at samle nok ammunition til at være efter Patrick Pentz.
– Jeg sad og tænkte på, hvilket ord skal jeg bruge på ham. Det er T-Rex – han er målmanden med de korteste arme.
– Han er en skøn målmand, og det er mindre end en måned siden, at jeg var på Brøndby Stadion for at give ham prisen (Det Gyldne Bur). Han er en dygtig målmand, der har haft et rigtigt højt niveau tidligere, men vi savner at se det, og han redder ikke point til Brøndby lige nu. Den målmand, der senest reddede point til Brøndby, det var Thomas Mikkelsen i Vejle.
– Patrick Pentz kan gøre noget ved tre af målene i Randers. Jeg siger ikke, at han skal tage dem, men jeg synes ikke, han ser godt ud, og ved en af dem vil han have et frispark, og der kan man se, at det er desperation, for der er ikke frispark. Han skal gøre mere, og vil han have Brøndby i top seks, skal han gøre mere på søndag mod Silkeborg, lyder vurderingen fra David Boysen.
Du kan høre podcasten, hvor du normalt finder dine podcasts.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN