– Det er målmanden med de korteste arme

I ugens afsnit af Trash Talk retter David Boysen kritik af Patrick Pentz, der ikke har reddet point til sin klub på det seneste.



Han fik Det Gyldne Bur, da Brøndby IF indledte foråret med at vinde 4-1 over Viborg FF, men Patrick Pentz har ikke gang i sin bedste sæson og havde senest en præstation, hvor han bestemt ikke imponerede.

Flere af de mål, som Randers FC scorede, kunne den østrigske målmand have gjort mere ved, men det var ikke helt hans dag.

I ugens afsnit af Tipsbladet-podcasten Trash Talk har David Boysen netop fokus på dette.

Boysen er en hyppig målmandskritiker, og denne gang har han altså kastet sin vrede over Patrick Pentz, som han forventer sig mere af.

– Dem, der har fulgt min tid som ekspert ved, at jeg er efter en masse målmænd, men en af dem, jeg ikke har været efter endnu, er Patrick Pentz. Nu er det lykkes mig at samle nok ammunition til at være efter Patrick Pentz.

– Jeg sad og tænkte på, hvilket ord skal jeg bruge på ham. Det er T-Rex – han er målmanden med de korteste arme.

– Han er en skøn målmand, og det er mindre end en måned siden, at jeg var på Brøndby Stadion for at give ham prisen (Det Gyldne Bur). Han er en dygtig målmand, der har haft et rigtigt højt niveau tidligere, men vi savner at se det, og han redder ikke point til Brøndby lige nu. Den målmand, der senest reddede point til Brøndby, det var Thomas Mikkelsen i Vejle.

– Patrick Pentz kan gøre noget ved tre af målene i Randers. Jeg siger ikke, at han skal tage dem, men jeg synes ikke, han ser godt ud, og ved en af dem vil han have et frispark, og der kan man se, at det er desperation, for der er ikke frispark. Han skal gøre mere, og vil han have Brøndby i top seks, skal han gøre mere på søndag mod Silkeborg, lyder vurderingen fra David Boysen.

Du kan høre podcasten, hvor du normalt finder dine podcasts.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Spanien har et ekstra øje på Messi

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub