– Det er målmanden med de korteste arme

I ugens afsnit af Trash Talk retter David Boysen kritik af Patrick Pentz, der ikke har reddet point til sin klub på det seneste.



Han fik Det Gyldne Bur, da Brøndby IF indledte foråret med at vinde 4-1 over Viborg FF, men Patrick Pentz har ikke gang i sin bedste sæson og havde senest en præstation, hvor han bestemt ikke imponerede.

Flere af de mål, som Randers FC scorede, kunne den østrigske målmand have gjort mere ved, men det var ikke helt hans dag.

I ugens afsnit af Tipsbladet-podcasten Trash Talk har David Boysen netop fokus på dette.

Boysen er en hyppig målmandskritiker, og denne gang har han altså kastet sin vrede over Patrick Pentz, som han forventer sig mere af.

– Dem, der har fulgt min tid som ekspert ved, at jeg er efter en masse målmænd, men en af dem, jeg ikke har været efter endnu, er Patrick Pentz. Nu er det lykkes mig at samle nok ammunition til at være efter Patrick Pentz.

– Jeg sad og tænkte på, hvilket ord skal jeg bruge på ham. Det er T-Rex – han er målmanden med de korteste arme.

– Han er en skøn målmand, og det er mindre end en måned siden, at jeg var på Brøndby Stadion for at give ham prisen (Det Gyldne Bur). Han er en dygtig målmand, der har haft et rigtigt højt niveau tidligere, men vi savner at se det, og han redder ikke point til Brøndby lige nu. Den målmand, der senest reddede point til Brøndby, det var Thomas Mikkelsen i Vejle.

– Patrick Pentz kan gøre noget ved tre af målene i Randers. Jeg siger ikke, at han skal tage dem, men jeg synes ikke, han ser godt ud, og ved en af dem vil han have et frispark, og der kan man se, at det er desperation, for der er ikke frispark. Han skal gøre mere, og vil han have Brøndby i top seks, skal han gøre mere på søndag mod Silkeborg, lyder vurderingen fra David Boysen.

Du kan høre podcasten, hvor du normalt finder dine podcasts.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Messi-statue fjernes

Her lander Superliga-kampprogrammet

De kan være færdige i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby