– Meget bekymrende for Thomasberg og FCM-ledelsen

Viaplay-eksperterne Per Frimann og Francis Dickoh var slet ikke imponerede over FC Midtjylland fredag.



FC Midtjylland har fået en decideret skodstart på Mesterskabsspillet.

I sidste weekend tabte midtjyderne til Brøndby IF på eget græs, og fredag aften var det Randers, der skød “ulvene” i sænk. Dermed sluttede FC Midtjyllands årelange stime med ikke at tabe til kronjyderne. 

Og efter fredagens nederlag er der kritik af FC Midtjylland fra Viaplay-ekspert Per Frimann. 

– Det er dyrt, det her. Jeg vil sige, at det her er meget bekymrende for Thomas Thomasberg, men også for ledelsen derovre, fordi ambitionerne er så store. Man kan næsten ikke acceptere, at man har et udsving som i dag, for i dag er rigtig dårligt. Og det er så anden kamp i træk, hvor de taber.

– På en eller anden måde var det værre i dag, synes jeg, fordi der blev lavet så mange fejl. Ja, man kan sige, at banen var dårlig. Det var den også for Randers, og jeg synes ikke, at de håndterede det tekniske og sammenhængende spil på nogen god måde i dag, så det er monsterbekymrende for FC Midtjylland, siger Per Frimann i nedtakten på Viaplay. 

Medekspert Francis Dickoh er slet ikke i tvivl om, at FC København vil glæde sig over fredagens resultat. Det vil nemlig give “løverne” muligheden for at overtage førstepladsen med en sejr over FC Nordsjælland på søndag. 

– Der er ingen tvivl om, at de (FCK) er nødt til at være tilfredse med det her resultat. Hvis man taler med FCK, vil de have fokus på sig selv. De får ikke foræret tre point, bare fordi FC Midtjylland taber. Men der er ingen tvivl om, at de her kampe i slutspillet betyder bare lidt mere. 

– Der er også noget ved præstationen, hvor de andre hold – blandt andet FC København – ser, at det ikke er et usårligt monstrum, der kører afsted mod mesterskabet. De her to kampe, særligt i aften, illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.  

Per Frimann kritiserer blandt andet Simsir, Franculino og Dario Osorio, der ikke præsterede, mens der også peges på problemer i defensiven. Her scorede Randers FC på to dødbolde, hvor Wessel Dammers fik vristet sig fri begge gange. 






Derfor blev ny AGF-profil udskiftet




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Følger Superliga-stjerne tæt

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard