FC Midtjylland har fået en decideret skodstart på Mesterskabsspillet.
I sidste weekend tabte midtjyderne til Brøndby IF på eget græs, og fredag aften var det Randers, der skød “ulvene” i sænk. Dermed sluttede FC Midtjyllands årelange stime med ikke at tabe til kronjyderne.
Og efter fredagens nederlag er der kritik af FC Midtjylland fra Viaplay-ekspert Per Frimann.
– Det er dyrt, det her. Jeg vil sige, at det her er meget bekymrende for Thomas Thomasberg, men også for ledelsen derovre, fordi ambitionerne er så store. Man kan næsten ikke acceptere, at man har et udsving som i dag, for i dag er rigtig dårligt. Og det er så anden kamp i træk, hvor de taber.
– På en eller anden måde var det værre i dag, synes jeg, fordi der blev lavet så mange fejl. Ja, man kan sige, at banen var dårlig. Det var den også for Randers, og jeg synes ikke, at de håndterede det tekniske og sammenhængende spil på nogen god måde i dag, så det er monsterbekymrende for FC Midtjylland, siger Per Frimann i nedtakten på Viaplay.
Medekspert Francis Dickoh er slet ikke i tvivl om, at FC København vil glæde sig over fredagens resultat. Det vil nemlig give “løverne” muligheden for at overtage førstepladsen med en sejr over FC Nordsjælland på søndag.
– Der er ingen tvivl om, at de (FCK) er nødt til at være tilfredse med det her resultat. Hvis man taler med FCK, vil de have fokus på sig selv. De får ikke foræret tre point, bare fordi FC Midtjylland taber. Men der er ingen tvivl om, at de her kampe i slutspillet betyder bare lidt mere.
– Der er også noget ved præstationen, hvor de andre hold – blandt andet FC København – ser, at det ikke er et usårligt monstrum, der kører afsted mod mesterskabet. De her to kampe, særligt i aften, illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.
Per Frimann kritiserer blandt andet Simsir, Franculino og Dario Osorio, der ikke præsterede, mens der også peges på problemer i defensiven. Her scorede Randers FC på to dødbolde, hvor Wessel Dammers fik vristet sig fri begge gange.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT