FC Midtjylland har fået en decideret skodstart på Mesterskabsspillet.
I sidste weekend tabte midtjyderne til Brøndby IF på eget græs, og fredag aften var det Randers, der skød “ulvene” i sænk. Dermed sluttede FC Midtjyllands årelange stime med ikke at tabe til kronjyderne.
Og efter fredagens nederlag er der kritik af FC Midtjylland fra Viaplay-ekspert Per Frimann.
– Det er dyrt, det her. Jeg vil sige, at det her er meget bekymrende for Thomas Thomasberg, men også for ledelsen derovre, fordi ambitionerne er så store. Man kan næsten ikke acceptere, at man har et udsving som i dag, for i dag er rigtig dårligt. Og det er så anden kamp i træk, hvor de taber.
– På en eller anden måde var det værre i dag, synes jeg, fordi der blev lavet så mange fejl. Ja, man kan sige, at banen var dårlig. Det var den også for Randers, og jeg synes ikke, at de håndterede det tekniske og sammenhængende spil på nogen god måde i dag, så det er monsterbekymrende for FC Midtjylland, siger Per Frimann i nedtakten på Viaplay.
Medekspert Francis Dickoh er slet ikke i tvivl om, at FC København vil glæde sig over fredagens resultat. Det vil nemlig give “løverne” muligheden for at overtage førstepladsen med en sejr over FC Nordsjælland på søndag.
– Der er ingen tvivl om, at de (FCK) er nødt til at være tilfredse med det her resultat. Hvis man taler med FCK, vil de have fokus på sig selv. De får ikke foræret tre point, bare fordi FC Midtjylland taber. Men der er ingen tvivl om, at de her kampe i slutspillet betyder bare lidt mere.
– Der er også noget ved præstationen, hvor de andre hold – blandt andet FC København – ser, at det ikke er et usårligt monstrum, der kører afsted mod mesterskabet. De her to kampe, særligt i aften, illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.
Per Frimann kritiserer blandt andet Simsir, Franculino og Dario Osorio, der ikke præsterede, mens der også peges på problemer i defensiven. Her scorede Randers FC på to dødbolde, hvor Wessel Dammers fik vristet sig fri begge gange.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE