– Meget bekymrende for Thomasberg og FCM-ledelsen

Viaplay-eksperterne Per Frimann og Francis Dickoh var slet ikke imponerede over FC Midtjylland fredag.



FC Midtjylland har fået en decideret skodstart på Mesterskabsspillet.

I sidste weekend tabte midtjyderne til Brøndby IF på eget græs, og fredag aften var det Randers, der skød “ulvene” i sænk. Dermed sluttede FC Midtjyllands årelange stime med ikke at tabe til kronjyderne. 

Og efter fredagens nederlag er der kritik af FC Midtjylland fra Viaplay-ekspert Per Frimann. 

– Det er dyrt, det her. Jeg vil sige, at det her er meget bekymrende for Thomas Thomasberg, men også for ledelsen derovre, fordi ambitionerne er så store. Man kan næsten ikke acceptere, at man har et udsving som i dag, for i dag er rigtig dårligt. Og det er så anden kamp i træk, hvor de taber.

– På en eller anden måde var det værre i dag, synes jeg, fordi der blev lavet så mange fejl. Ja, man kan sige, at banen var dårlig. Det var den også for Randers, og jeg synes ikke, at de håndterede det tekniske og sammenhængende spil på nogen god måde i dag, så det er monsterbekymrende for FC Midtjylland, siger Per Frimann i nedtakten på Viaplay. 

Medekspert Francis Dickoh er slet ikke i tvivl om, at FC København vil glæde sig over fredagens resultat. Det vil nemlig give “løverne” muligheden for at overtage førstepladsen med en sejr over FC Nordsjælland på søndag. 

– Der er ingen tvivl om, at de (FCK) er nødt til at være tilfredse med det her resultat. Hvis man taler med FCK, vil de have fokus på sig selv. De får ikke foræret tre point, bare fordi FC Midtjylland taber. Men der er ingen tvivl om, at de her kampe i slutspillet betyder bare lidt mere. 

– Der er også noget ved præstationen, hvor de andre hold – blandt andet FC København – ser, at det ikke er et usårligt monstrum, der kører afsted mod mesterskabet. De her to kampe, særligt i aften, illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.  

Per Frimann kritiserer blandt andet Simsir, Franculino og Dario Osorio, der ikke præsterede, mens der også peges på problemer i defensiven. Her scorede Randers FC på to dødbolde, hvor Wessel Dammers fik vristet sig fri begge gange. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Manchester City

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring