– Meget bekymrende for Thomasberg og FCM-ledelsen

Viaplay-eksperterne Per Frimann og Francis Dickoh var slet ikke imponerede over FC Midtjylland fredag.



FC Midtjylland har fået en decideret skodstart på Mesterskabsspillet.

I sidste weekend tabte midtjyderne til Brøndby IF på eget græs, og fredag aften var det Randers, der skød “ulvene” i sænk. Dermed sluttede FC Midtjyllands årelange stime med ikke at tabe til kronjyderne. 

Og efter fredagens nederlag er der kritik af FC Midtjylland fra Viaplay-ekspert Per Frimann. 

– Det er dyrt, det her. Jeg vil sige, at det her er meget bekymrende for Thomas Thomasberg, men også for ledelsen derovre, fordi ambitionerne er så store. Man kan næsten ikke acceptere, at man har et udsving som i dag, for i dag er rigtig dårligt. Og det er så anden kamp i træk, hvor de taber.

– På en eller anden måde var det værre i dag, synes jeg, fordi der blev lavet så mange fejl. Ja, man kan sige, at banen var dårlig. Det var den også for Randers, og jeg synes ikke, at de håndterede det tekniske og sammenhængende spil på nogen god måde i dag, så det er monsterbekymrende for FC Midtjylland, siger Per Frimann i nedtakten på Viaplay. 

Medekspert Francis Dickoh er slet ikke i tvivl om, at FC København vil glæde sig over fredagens resultat. Det vil nemlig give “løverne” muligheden for at overtage førstepladsen med en sejr over FC Nordsjælland på søndag. 

– Der er ingen tvivl om, at de (FCK) er nødt til at være tilfredse med det her resultat. Hvis man taler med FCK, vil de have fokus på sig selv. De får ikke foræret tre point, bare fordi FC Midtjylland taber. Men der er ingen tvivl om, at de her kampe i slutspillet betyder bare lidt mere. 

– Der er også noget ved præstationen, hvor de andre hold – blandt andet FC København – ser, at det ikke er et usårligt monstrum, der kører afsted mod mesterskabet. De her to kampe, særligt i aften, illustrerer, at der er nogle store, store problemer i FC Midtjylland i forhold til at sætte en fuld kamp på et acceptabelt niveau sammen.  

Per Frimann kritiserer blandt andet Simsir, Franculino og Dario Osorio, der ikke præsterede, mens der også peges på problemer i defensiven. Her scorede Randers FC på to dødbolde, hvor Wessel Dammers fik vristet sig fri begge gange. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting: Good on paper – shit on grass



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Steve Cooper storroser stjerne

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum