– Det er noget af det sygeste, jeg har prøvet

For et lille års tid siden sendte Alexander Lind AaB ned i 1. division, og angriberen husker stadig dagen som en af de vildeste oplevelser.



Den 3. juni 2023 står som en sort dag i AaB's historie. 

Med et 1-0-nederlag til Silkeborg IF i sæsonens sidste spillerunde rykkede den nordjyske traditionsklub ud af Superligaen, og det skete efter en dramatisk affære på Aalborg Portland Park, hvor Silkeborgs Sebastian Jørgensen brændte et straffespark i det 74. minut, inden Alexander Lind 30 sekunder senere sendte bolden i netmaskerne og dermed blev AaB's bøddel. 

Her knap et år senere står dagen stadig ganske klart i Silkeborg-angriberens hukommelse. Det fortalte Alexander Lind, da han mandag gæstede 'Offside'-studiet. 

– Det er noget af det sygeste, jeg nogensinde har prøvet. 

– Det vilde er jo, at inden jeg kommer på banen, der tager Kent (Nielsen, red.) fat i mig og siger: 'Hvis du scorer, så laver du ikke noget dumt'. Og jeg vil også sige, for jeg har sindssygt meget respekt for AaB og jeg kender nogle gutter deroppe, at det gjorde ondt. Og jeg tror først, at det gik op for mig, da jeg ser Kusk (tidligere AaB-spiller Kasper Kusk, red.) stå med tårer i øjnene, for det gjorde jo egentlig også lidt ondt på mig, lød det her fra Alexander Lind.  

Scoringen mod AaB var Alexander Linds anden ligascoring i 2022/23-sæsonen, og ifølge angriberen fik fuldtræfferen en stor betydning for ham. 

– Det ender jo med at give mig noget håb og noget tro på, at jeg efter ferien har en chance for at kunne gøre noget her i SIF. Jeg vidste godt, at Tonni (Adamsen, red.) var klart førstevalg på den front, men jeg følte, at der var gode chancer for, at jeg i hvert fald kunne starte med at få nogle indhop, lød det fra Alexander Lind. 

I efterårssæsonen endte Alexander Lind med at få et kæmpe gennembrud, da han scorede hele 10 Superliga-mål. Den 21-årige angriber har dog ikke scoret et ligamål siden oktober. 





LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ny offensiv transfer i FCN?

FC København – Randers FC

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Chelsea – Manchester City

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De overvejer Christian Eriksen

Barcelona – Betis