– Det er noget af det sygeste, jeg har prøvet

For et lille års tid siden sendte Alexander Lind AaB ned i 1. division, og angriberen husker stadig dagen som en af de vildeste oplevelser.



Den 3. juni 2023 står som en sort dag i AaB's historie. 

Med et 1-0-nederlag til Silkeborg IF i sæsonens sidste spillerunde rykkede den nordjyske traditionsklub ud af Superligaen, og det skete efter en dramatisk affære på Aalborg Portland Park, hvor Silkeborgs Sebastian Jørgensen brændte et straffespark i det 74. minut, inden Alexander Lind 30 sekunder senere sendte bolden i netmaskerne og dermed blev AaB's bøddel. 

Her knap et år senere står dagen stadig ganske klart i Silkeborg-angriberens hukommelse. Det fortalte Alexander Lind, da han mandag gæstede 'Offside'-studiet. 

– Det er noget af det sygeste, jeg nogensinde har prøvet. 

– Det vilde er jo, at inden jeg kommer på banen, der tager Kent (Nielsen, red.) fat i mig og siger: 'Hvis du scorer, så laver du ikke noget dumt'. Og jeg vil også sige, for jeg har sindssygt meget respekt for AaB og jeg kender nogle gutter deroppe, at det gjorde ondt. Og jeg tror først, at det gik op for mig, da jeg ser Kusk (tidligere AaB-spiller Kasper Kusk, red.) stå med tårer i øjnene, for det gjorde jo egentlig også lidt ondt på mig, lød det her fra Alexander Lind.  

Scoringen mod AaB var Alexander Linds anden ligascoring i 2022/23-sæsonen, og ifølge angriberen fik fuldtræfferen en stor betydning for ham. 

– Det ender jo med at give mig noget håb og noget tro på, at jeg efter ferien har en chance for at kunne gøre noget her i SIF. Jeg vidste godt, at Tonni (Adamsen, red.) var klart førstevalg på den front, men jeg følte, at der var gode chancer for, at jeg i hvert fald kunne starte med at få nogle indhop, lød det fra Alexander Lind. 

I efterårssæsonen endte Alexander Lind med at få et kæmpe gennembrud, da han scorede hele 10 Superliga-mål. Den 21-årige angriber har dog ikke scoret et ligamål siden oktober. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Klar besked om AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Lyngby BK – AGF

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i kontakt om norsk angriber 

AaB spiller sig på førstepladsen

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer