– Det er noget af det sygeste, jeg har prøvet

For et lille års tid siden sendte Alexander Lind AaB ned i 1. division, og angriberen husker stadig dagen som en af de vildeste oplevelser.



Den 3. juni 2023 står som en sort dag i AaB's historie. 

Med et 1-0-nederlag til Silkeborg IF i sæsonens sidste spillerunde rykkede den nordjyske traditionsklub ud af Superligaen, og det skete efter en dramatisk affære på Aalborg Portland Park, hvor Silkeborgs Sebastian Jørgensen brændte et straffespark i det 74. minut, inden Alexander Lind 30 sekunder senere sendte bolden i netmaskerne og dermed blev AaB's bøddel. 

Her knap et år senere står dagen stadig ganske klart i Silkeborg-angriberens hukommelse. Det fortalte Alexander Lind, da han mandag gæstede 'Offside'-studiet. 

– Det er noget af det sygeste, jeg nogensinde har prøvet. 

– Det vilde er jo, at inden jeg kommer på banen, der tager Kent (Nielsen, red.) fat i mig og siger: 'Hvis du scorer, så laver du ikke noget dumt'. Og jeg vil også sige, for jeg har sindssygt meget respekt for AaB og jeg kender nogle gutter deroppe, at det gjorde ondt. Og jeg tror først, at det gik op for mig, da jeg ser Kusk (tidligere AaB-spiller Kasper Kusk, red.) stå med tårer i øjnene, for det gjorde jo egentlig også lidt ondt på mig, lød det her fra Alexander Lind.  

Scoringen mod AaB var Alexander Linds anden ligascoring i 2022/23-sæsonen, og ifølge angriberen fik fuldtræfferen en stor betydning for ham. 

– Det ender jo med at give mig noget håb og noget tro på, at jeg efter ferien har en chance for at kunne gøre noget her i SIF. Jeg vidste godt, at Tonni (Adamsen, red.) var klart førstevalg på den front, men jeg følte, at der var gode chancer for, at jeg i hvert fald kunne starte med at få nogle indhop, lød det fra Alexander Lind. 

I efterårssæsonen endte Alexander Lind med at få et kæmpe gennembrud, da han scorede hele 10 Superliga-mål. Den 21-årige angriber har dog ikke scoret et ligamål siden oktober. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afslører: Storklub missede Højlund