HERNING (Tipsbladet)
FC Midtjylland-FC København 2-2 (2-1)
0-1 Andreas Cornelius (11')
1-1 Cho Gue-sung (20')
2-1 Darío Osorio (41')
2-2 Kevin Diks (90+4')
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Nu er det ikke ligefrem sådan, at det genrejste AC Milan fremstår som de rene idioter efter et mesterskab og en retur til toppen af Serie A de seneste år.
Men trænerne og sportsdirektøren på Milanello må have fået en dårlig espresso den dag for 15 måneder siden, hvor de lod Darío Osorio og hans agent rejse hjem til Chile fra en prøvetræning uden en kontrakt og en transferaftale med Universidad (Ok, AC Milan bød cirka det samme som FC Midtjylland, men stadig).
HOLD. NU. FAST. Hvor er Darío Osorio en god fodboldspiller.
Den 20-årige chilener gjorde, som det passede ham både på kanten, og når han trak ind i banen og fandt pladsen.
Man kunne næsten se euro- og pund-tegnene på flere af FC Midtjyllands topbosser i pausen, da Tipsbladet hilste på, og det forstår man så sandelig. Uanset, hvordan den her sæson ender for FC Midtjylland, er Darío Osorio på rekordtid ved at spille sig ind som et af de varmeste unge transfernavne i Superligaen.
Guldkampen er overhovedet ikke lukket, ikke tilnærmelsesvis med 21 point at spille om, Men Darío Osorio kan i den her form være manden, der gør forskellen, nu hvor Brøndbys fænomenale Nicolai Vallys og FCK's overflødighedshorn af dygtige, offensive navne er falmet på det seneste.
FC København
Han er ikke på tidligere tiders niveau, men Andreas Cornelius fik scoret og givet FCK's hold noget fysisk tyngde, der på en heldig dag havde kastet tre point af sig.
FC Midtjyllands forsvar havde det i perioder svært uden Sverrir Ingi Ingason, og taktisk var det fint set at starte med 'Corner' og spille på hans styrker.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Fighterviljen fejlede intet, men det var i perioder til at få øje på, at Sverrir Ingi Ingason ikke var derinde i FC Midtjyllands midterforsvar, hvis man kiggede godt efter, for eksempel på FCK's offensive dødbolde, der var gode i dag.
Juninho gav sit bedste og kom i vejen for en del, men andre gange manglede han i nogle situationer den kølighed, der kendetegner islændingen.
FC København
Gæsterne var jo egentlig ikke dårlige og var primært på hælene indtil de sidste sekunder på grund af en helt igennem forrygende Darío Osorio, der leverede nogle af de flotteste detaljer set i Herning i flere år, ligesom hans holdkammerater leverede en helstøbt holdindsats og spillede noget af deres bedste angrebsfodbold i 2024.
Men Elias Achouri havde en helt igennem grå dag på kontoret mod en veloplagt Henrik Dalsgaard og var heller ikke ligefrem en stor og klippefast støtte til sine hårdt prøvede forsvarskolleger, der ikke det mindste kunne tæmme Darío Osorio fra dennes udgangspunkt ovre i Achouris side.
Kampens detalje:
Er det indbildning, eller står wiren, der holder målhjørnet oppe nede ved udbaneafsnittet, stadig og vibrerer lidt?
Darío Osorios halvflugter HELT op i krogen bag en prisgivet Kamil Grabara er sjældent set smukkere i de 20 år, MCH Arena har stået her i den sydlige udkant af Herning nær motorvejen – ja dem med lidt år på bagen som Tipsbladets udsendte kan måske huske lignende konge-scoringer fra vis Mohamed Zidan.
Osorio viste igen adskillige prøver på, at det altså ikke kun er brasilianere og argentinere, der kan have sublim boldkontrol og sparketeknik i Sydamerika – og det her mål må ligge højt på listen over kandidaterne, når årets mål i Superligaen skal kåres om lidt over en måned, ligesom Osorio også skabte det meste af FCM's udligning for egen fod.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER