Vanvittigt at AC Milan lod FCM købe Darío Osorio

Tipsbladet sætter fokus på Superliga-topbraget mellem FC Midtjylland og FC København.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland-FC København 2-2 (2-1)
0-1 Andreas Cornelius (11')
1-1 Cho Gue-sung (20')
2-1 Darío Osorio (41')
2-2 Kevin Diks (90+4')


Kampens bedste:
FC Midtjylland

Nu er det ikke ligefrem sådan, at det genrejste AC Milan fremstår som de rene idioter efter et mesterskab og en retur til toppen af Serie A de seneste år.

Men trænerne og sportsdirektøren på Milanello må have fået en dårlig espresso den dag for 15 måneder siden, hvor de lod Darío Osorio og hans agent rejse hjem til Chile fra en prøvetræning uden en kontrakt og en transferaftale med Universidad (Ok, AC Milan bød cirka det samme som FC Midtjylland, men stadig).

HOLD. NU. FAST. Hvor er Darío Osorio en god fodboldspiller.

Den 20-årige chilener gjorde, som det passede ham både på kanten, og når han trak ind i banen og fandt pladsen.

Man kunne næsten se euro- og pund-tegnene på flere af FC Midtjyllands topbosser i pausen, da Tipsbladet hilste på, og det forstår man så sandelig. Uanset, hvordan den her sæson ender for FC Midtjylland, er Darío Osorio på rekordtid ved at spille sig ind som et af de varmeste unge transfernavne i Superligaen.

Guldkampen er overhovedet ikke lukket, ikke tilnærmelsesvis med 21 point at spille om, Men Darío Osorio kan i den her form være manden, der gør forskellen, nu hvor Brøndbys fænomenale Nicolai Vallys og FCK's overflødighedshorn af dygtige, offensive navne er falmet på det seneste.

FC København
Han er ikke på tidligere tiders niveau, men Andreas Cornelius fik scoret og givet FCK's hold noget fysisk tyngde, der på en heldig dag havde kastet tre point af sig.

FC Midtjyllands forsvar havde det i perioder svært uden Sverrir Ingi Ingason, og taktisk var det fint set at starte med 'Corner' og spille på hans styrker.

Kampens værste:
FC Midtjylland
Fighterviljen fejlede intet, men det var i perioder til at få øje på, at Sverrir Ingi Ingason ikke var derinde i FC Midtjyllands midterforsvar, hvis man kiggede godt efter, for eksempel på FCK's offensive dødbolde, der var gode i dag.

Juninho gav sit bedste og kom i vejen for en del, men andre gange manglede han i nogle situationer den kølighed, der kendetegner islændingen.

FC København
Gæsterne var jo egentlig ikke dårlige og var primært på hælene indtil de sidste sekunder på grund af en helt igennem forrygende Darío Osorio, der leverede nogle af de flotteste detaljer set i Herning i flere år, ligesom hans holdkammerater leverede en helstøbt holdindsats og spillede noget af deres bedste angrebsfodbold i 2024.

Men Elias Achouri havde en helt igennem grå dag på kontoret mod en veloplagt Henrik Dalsgaard og var heller ikke ligefrem en stor og klippefast støtte til sine hårdt prøvede forsvarskolleger, der ikke det mindste kunne tæmme Darío Osorio fra dennes udgangspunkt ovre i Achouris side.

Kampens detalje:

Er det indbildning, eller står wiren, der holder målhjørnet oppe nede ved udbaneafsnittet, stadig og vibrerer lidt?

Darío Osorios halvflugter HELT op i krogen bag en prisgivet Kamil Grabara er sjældent set smukkere i de 20 år, MCH Arena har stået her i den sydlige udkant af Herning nær motorvejen – ja dem med lidt år på bagen som Tipsbladets udsendte kan måske huske lignende konge-scoringer fra vis Mohamed Zidan.

Osorio viste igen adskillige prøver på, at det altså ikke kun er brasilianere og argentinere, der kan have sublim boldkontrol og sparketeknik i Sydamerika – og det her mål må ligge højt på listen over kandidaterne, når årets mål i Superligaen skal kåres om lidt over en måned, ligesom Osorio også skabte det meste af FCM's udligning for egen fod.





Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Han stiller ultimative krav

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

De må have mareridt om ham i nat!

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!