De fik en tiltrængt sejr, da det søndag blev til 2-1 over OB på en sen scoring af brasilianske Charles, og dermed fik Thomas Thomasbergs FC Midtjylland lidt gang i det igen, efter klubben har været gennem nogle hårde uger.
Guldkandidaterne fra Ikast og Herning kan se tilbage på mange års succes og optur, og siden Matthew Benham kom ind i klubben, er det blevet til tre mesterskaber og tre pokaltitler.
Men i disse måneder ruller det ikke helt for den storsatsende klub, der i sommer blev købt af Heartland – Anders Holch Povlsens selskab.
Til podcasten Sort Snak fortæller administrerende direktør Claus Steinlein om den svære tid, FC Midtjylland er i.
– Det er rigtig, rigtig hårdt. Det er det for alle ansatte. Som med fans, der holder med Midtjylland, skal man huske, at der er mange, inklusiv mig selv, der har været med klubben siden 1999. Når man er i en periode som den her, sover man lidt mindre, fordi man så gerne vil have det til at lykkes. Det har hele regionen fortjent. Det har reelt været 25 års optur med nogle få nedture som i 2012-14. Men dengang havde vi ikke budgettet til det, og vi var et andet sted, siger Claus Steinlein i podcasten og forklarer:
– Så det er første gang, vi har en krise, hvor vi reelt burde ligge et andet sted (i tabellen). Hvor vi ikke overperformer, som vi egentlig har gjort i 23 år i forhold til økonomi. Det er sindssygt hårdt for os alle. Nogle gange kommer vi også til at overtænke hver eneste detalje, fordi vi så gerne vil tilbage på sporet og have det til at lykkes. Vi vil så gerne gøre hele regionen stolt. Og jeg kan love lytterne, at det ikke er, fordi der ikke bliver lagt blod, sved og tårer fra alle FC Midtjylland-ansatte, for det betyder mindst lige så meget for os som for alle fansene.
Claus Steinlein fortæller videre, at det giver grå hår, at han og FC Midtjylland lige nu ikke kan få det til at spille på den korte bane. Men han kan samtidig glæde sig over, at det går godt på den lange bane, hvor man blandt andet har fået gang i samarbejdet med CD Mafra.
FC Midtjylland ligger nummer fem i Superligaen – otte point efter topholdet FC København.
I sidste sæson endte FCM som nummer syv.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER