De fik en tiltrængt sejr, da det søndag blev til 2-1 over OB på en sen scoring af brasilianske Charles, og dermed fik Thomas Thomasbergs FC Midtjylland lidt gang i det igen, efter klubben har været gennem nogle hårde uger.
Guldkandidaterne fra Ikast og Herning kan se tilbage på mange års succes og optur, og siden Matthew Benham kom ind i klubben, er det blevet til tre mesterskaber og tre pokaltitler.
Men i disse måneder ruller det ikke helt for den storsatsende klub, der i sommer blev købt af Heartland – Anders Holch Povlsens selskab.
Til podcasten Sort Snak fortæller administrerende direktør Claus Steinlein om den svære tid, FC Midtjylland er i.
– Det er rigtig, rigtig hårdt. Det er det for alle ansatte. Som med fans, der holder med Midtjylland, skal man huske, at der er mange, inklusiv mig selv, der har været med klubben siden 1999. Når man er i en periode som den her, sover man lidt mindre, fordi man så gerne vil have det til at lykkes. Det har hele regionen fortjent. Det har reelt været 25 års optur med nogle få nedture som i 2012-14. Men dengang havde vi ikke budgettet til det, og vi var et andet sted, siger Claus Steinlein i podcasten og forklarer:
– Så det er første gang, vi har en krise, hvor vi reelt burde ligge et andet sted (i tabellen). Hvor vi ikke overperformer, som vi egentlig har gjort i 23 år i forhold til økonomi. Det er sindssygt hårdt for os alle. Nogle gange kommer vi også til at overtænke hver eneste detalje, fordi vi så gerne vil tilbage på sporet og have det til at lykkes. Vi vil så gerne gøre hele regionen stolt. Og jeg kan love lytterne, at det ikke er, fordi der ikke bliver lagt blod, sved og tårer fra alle FC Midtjylland-ansatte, for det betyder mindst lige så meget for os som for alle fansene.
Claus Steinlein fortæller videre, at det giver grå hår, at han og FC Midtjylland lige nu ikke kan få det til at spille på den korte bane. Men han kan samtidig glæde sig over, at det går godt på den lange bane, hvor man blandt andet har fået gang i samarbejdet med CD Mafra.
FC Midtjylland ligger nummer fem i Superligaen – otte point efter topholdet FC København.
I sidste sæson endte FCM som nummer syv.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
OPTAKT
Argentina – Egypten
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER