– Det er sindssygt hårdt for os alle sammen

FC Midtjylland har haft stor succes i de få år, klubben har eksisteret. Men lige nu er der modgang på den korte bane, og det gør ondt på klublegenden Claus Steinlein.



De fik en tiltrængt sejr, da det søndag blev til 2-1 over OB på en sen scoring af brasilianske Charles, og dermed fik Thomas Thomasbergs FC Midtjylland lidt gang i det igen, efter klubben har været gennem nogle hårde uger. 

Guldkandidaterne fra Ikast og Herning kan se tilbage på mange års succes og optur, og siden Matthew Benham kom ind i klubben, er det blevet til tre mesterskaber og tre pokaltitler.

Men i disse måneder ruller det ikke helt for den storsatsende klub, der i sommer blev købt af Heartland – Anders Holch Povlsens selskab.

Til podcasten Sort Snak fortæller administrerende direktør Claus Steinlein om den svære tid, FC Midtjylland er i. 

– Det er rigtig, rigtig hårdt. Det er det for alle ansatte. Som med fans, der holder med Midtjylland, skal man huske, at der er mange, inklusiv mig selv, der har været med klubben siden 1999. Når man er i en periode som den her, sover man lidt mindre, fordi man så gerne vil have det til at lykkes. Det har hele regionen fortjent. Det har reelt været 25 års optur med nogle få nedture som i 2012-14. Men dengang havde vi ikke budgettet til det, og vi var et andet sted, siger Claus Steinlein i podcasten og forklarer:

– Så det er første gang, vi har en krise, hvor vi reelt burde ligge et andet sted (i tabellen). Hvor vi ikke overperformer, som vi egentlig har gjort i 23 år i forhold til økonomi. Det er sindssygt hårdt for os alle. Nogle gange kommer vi også til at overtænke hver eneste detalje, fordi vi så gerne vil tilbage på sporet og have det til at lykkes. Vi vil så gerne gøre hele regionen stolt. Og jeg kan love lytterne, at det ikke er, fordi der ikke bliver lagt blod, sved og tårer fra alle FC Midtjylland-ansatte, for det betyder mindst lige så meget for os som for alle fansene.

Claus Steinlein fortæller videre, at det giver grå hår, at han og FC Midtjylland lige nu ikke kan få det til at spille på den korte bane. Men han kan samtidig glæde sig over, at det går godt på den lange bane, hvor man blandt andet har fået gang i samarbejdet med CD Mafra.

FC Midtjylland ligger nummer fem i Superligaen – otte point efter topholdet FC København.

I sidste sæson endte FCM som nummer syv.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Stiktosset – her er Delaneys svar

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Josip Radošević på samtlige forsider

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Krisen er blevet til en katastrofe?

FC Midtjylland misser gylden chance

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Modtager stor ros fra Højbjerg

Rasmus Højlund revser konkurrent

I svime over Pelle Mattsson

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viser målform før vigtig landskamp

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Afslører vild transfer-historie

Barcelona tager smal sejr

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF