– Det er sindssygt hårdt for os alle sammen

FC Midtjylland har haft stor succes i de få år, klubben har eksisteret. Men lige nu er der modgang på den korte bane, og det gør ondt på klublegenden Claus Steinlein.



De fik en tiltrængt sejr, da det søndag blev til 2-1 over OB på en sen scoring af brasilianske Charles, og dermed fik Thomas Thomasbergs FC Midtjylland lidt gang i det igen, efter klubben har været gennem nogle hårde uger. 

Guldkandidaterne fra Ikast og Herning kan se tilbage på mange års succes og optur, og siden Matthew Benham kom ind i klubben, er det blevet til tre mesterskaber og tre pokaltitler.

Men i disse måneder ruller det ikke helt for den storsatsende klub, der i sommer blev købt af Heartland – Anders Holch Povlsens selskab.

Til podcasten Sort Snak fortæller administrerende direktør Claus Steinlein om den svære tid, FC Midtjylland er i. 

– Det er rigtig, rigtig hårdt. Det er det for alle ansatte. Som med fans, der holder med Midtjylland, skal man huske, at der er mange, inklusiv mig selv, der har været med klubben siden 1999. Når man er i en periode som den her, sover man lidt mindre, fordi man så gerne vil have det til at lykkes. Det har hele regionen fortjent. Det har reelt været 25 års optur med nogle få nedture som i 2012-14. Men dengang havde vi ikke budgettet til det, og vi var et andet sted, siger Claus Steinlein i podcasten og forklarer:

– Så det er første gang, vi har en krise, hvor vi reelt burde ligge et andet sted (i tabellen). Hvor vi ikke overperformer, som vi egentlig har gjort i 23 år i forhold til økonomi. Det er sindssygt hårdt for os alle. Nogle gange kommer vi også til at overtænke hver eneste detalje, fordi vi så gerne vil tilbage på sporet og have det til at lykkes. Vi vil så gerne gøre hele regionen stolt. Og jeg kan love lytterne, at det ikke er, fordi der ikke bliver lagt blod, sved og tårer fra alle FC Midtjylland-ansatte, for det betyder mindst lige så meget for os som for alle fansene.

Claus Steinlein fortæller videre, at det giver grå hår, at han og FC Midtjylland lige nu ikke kan få det til at spille på den korte bane. Men han kan samtidig glæde sig over, at det går godt på den lange bane, hvor man blandt andet har fået gang i samarbejdet med CD Mafra.

FC Midtjylland ligger nummer fem i Superligaen – otte point efter topholdet FC København.

I sidste sæson endte FCM som nummer syv.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vil du være multimillionær?’

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Det er en gave for Danmark’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Her begynder næste sæson i Superligaen

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet