– Det er ubegribeligt, hvor ringe de har været

Superliga-klub er i store, store problemer, og ifølge Peter Sørensen venter der et stort arbejde for den administrerende direktør.



De har ingen sportschef, der er dialog om et salg, og truppen har slet, slet ikke præsteret i dette efterår.

Hvis der er kommet flere og større panderynker hos administrerende direktør i AaB Thomas Bælum er det ikke svært at forstå, for den så stolte nordjyske klub er i overhængende fare for at rykke ud af landets bedste række – noget der ikke er sket for AaB, siden den bedste række i starten af 90'erne blev til Superligaen.

Klubben har syv point op til nedrykningsstregen, og det er svært at se, hvor optimsmen skal komme fra.

Nordjyderne har godt nok styrket defensiven med Rasmus Thelander, men der skal nok flere tilføjelser til i januar, og samtidig skal man have gang i flere spillere, der slet, slet ikke har leveret.

Peter Sørensen, ekspert på Viaplay, er bekymret.

– (Thomas) Bælum har et problem med at finde ham, der skal være ansvarlig for truppen. For det må vi gå ud fra, at den til enhver tid siddende sportschef ønskeligt er, det bliver han jo ikke, hvis Bælum selv går ud og tager det her transfervindue (i januar, red.). Så der er nok at se til, fortælelr Peter Sørensen til Viaplay om situationen i Nordjylland, hvor man er uden sportschef med en måned til transfervinduets åbning.

Størst er udfordringen dog med nordjydernes på papiret ellers så fremragende midtbane.

– De mangler i øvrigt at få forløst det kæmpe store potentiale i alle deres midtbanespillere. Prip, Sousa, Fossum, Ferreira, Lucas Andersen. Det er ubegribeligt, hvor ringe de har været hele efteråret, påpeger den tidligere Superliga-træner.

Se hele vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.

AaB indleder foråret med et opgør hjemme mod AGF. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øboer og Tyr med fredeligt kryds

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Fredericia – Silkeborg IF

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Manchester City vinder FA Cup

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Barcelona – Betis