– Det er ubegribeligt, hvor ringe de har været

Superliga-klub er i store, store problemer, og ifølge Peter Sørensen venter der et stort arbejde for den administrerende direktør.



De har ingen sportschef, der er dialog om et salg, og truppen har slet, slet ikke præsteret i dette efterår.

Hvis der er kommet flere og større panderynker hos administrerende direktør i AaB Thomas Bælum er det ikke svært at forstå, for den så stolte nordjyske klub er i overhængende fare for at rykke ud af landets bedste række – noget der ikke er sket for AaB, siden den bedste række i starten af 90'erne blev til Superligaen.

Klubben har syv point op til nedrykningsstregen, og det er svært at se, hvor optimsmen skal komme fra.

Nordjyderne har godt nok styrket defensiven med Rasmus Thelander, men der skal nok flere tilføjelser til i januar, og samtidig skal man have gang i flere spillere, der slet, slet ikke har leveret.

Peter Sørensen, ekspert på Viaplay, er bekymret.

– (Thomas) Bælum har et problem med at finde ham, der skal være ansvarlig for truppen. For det må vi gå ud fra, at den til enhver tid siddende sportschef ønskeligt er, det bliver han jo ikke, hvis Bælum selv går ud og tager det her transfervindue (i januar, red.). Så der er nok at se til, fortælelr Peter Sørensen til Viaplay om situationen i Nordjylland, hvor man er uden sportschef med en måned til transfervinduets åbning.

Størst er udfordringen dog med nordjydernes på papiret ellers så fremragende midtbane.

– De mangler i øvrigt at få forløst det kæmpe store potentiale i alle deres midtbanespillere. Prip, Sousa, Fossum, Ferreira, Lucas Andersen. Det er ubegribeligt, hvor ringe de har været hele efteråret, påpeger den tidligere Superliga-træner.

Se hele vurderingen fra Peter Sørensen i videoen øverst til denne artikel.

AaB indleder foråret med et opgør hjemme mod AGF. 





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spændende transfermelding om Maxsø

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Voldsom kritik

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Messi sætter ord på vildt drama

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien