– Det er utrolig amatøragtigt!

Viaplay-ekspert Peter Sørensen er langt fra imponeret over, at Aalborg Portland Park ikke var spilleklar til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland.



Mærkværdige scener udspillede sig på Aalborg Portland Park i går søndag.

Superliga-opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland skulle være spillet klokken 14, men kort før klokken 13 blev kampen aflyst grundet frost i banen.

Efterfølgende lagde AaB’s James Gow sig fladt ned.

– Først og fremmest vil jeg sige undskyld. Vi skal undskylde over for vores fans, spillere, FC Nordsjællands fans, spillere og stab samt tv. Vi forventede, at kampen skulle spilles. Banevarmen har været tændt i to uger, er jeg blevet fortalt.

– De har haft tæpper på banen, men vejret tog en drejning i går aftes (lørdag, red.). Vi kan kun undskylde og sige, at vi er ansvarlige, og vi vil finde en god løsning. Det vil ikke være rigtigt at sende drengene derud, da det er for farligt under disse omstændigheder, sagde han til Viaplay.

Den aflyste kamp blev efterfølgende vendt i Onside, og her var ekspert Peter Sørensen ude med riven.

– Jeg siger, at det er utrolig amatøragtigt. Det hører en helt anden tid til, inden varme blev opfundet i banerne, og det er mange år siden. Jeg spillede for mange år siden i Norge, og der løste man den problematik selv ved 30 graders frost.

– Man sørgede for, at der var tændt, og der var tæpper over banen. Så tog man tæppet væk, og så spillede man. Det er uforberedt og alt, alt for dårligt, fortalte Peter Sørensen.

I videoen øverst i artiklen kan du høre Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersens mening om den aflyste kamp.

Kampen skal i stedet for spilles onsdag d. 26. februar klokken 19.30.

Foto: Vejle





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Colombia – DR Congo

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Tjekkiet – Mexico

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lurer på Superliga-stjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner