– Det er utrolig amatøragtigt!

Viaplay-ekspert Peter Sørensen er langt fra imponeret over, at Aalborg Portland Park ikke var spilleklar til opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland.



Mærkværdige scener udspillede sig på Aalborg Portland Park i går søndag.

Superliga-opgøret mellem AaB og FC Nordsjælland skulle være spillet klokken 14, men kort før klokken 13 blev kampen aflyst grundet frost i banen.

Efterfølgende lagde AaB’s James Gow sig fladt ned.

– Først og fremmest vil jeg sige undskyld. Vi skal undskylde over for vores fans, spillere, FC Nordsjællands fans, spillere og stab samt tv. Vi forventede, at kampen skulle spilles. Banevarmen har været tændt i to uger, er jeg blevet fortalt.

– De har haft tæpper på banen, men vejret tog en drejning i går aftes (lørdag, red.). Vi kan kun undskylde og sige, at vi er ansvarlige, og vi vil finde en god løsning. Det vil ikke være rigtigt at sende drengene derud, da det er for farligt under disse omstændigheder, sagde han til Viaplay.

Den aflyste kamp blev efterfølgende vendt i Onside, og her var ekspert Peter Sørensen ude med riven.

– Jeg siger, at det er utrolig amatøragtigt. Det hører en helt anden tid til, inden varme blev opfundet i banerne, og det er mange år siden. Jeg spillede for mange år siden i Norge, og der løste man den problematik selv ved 30 graders frost.

– Man sørgede for, at der var tændt, og der var tæpper over banen. Så tog man tæppet væk, og så spillede man. Det er uforberedt og alt, alt for dårligt, fortalte Peter Sørensen.

I videoen øverst i artiklen kan du høre Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersens mening om den aflyste kamp.

Kampen skal i stedet for spilles onsdag d. 26. februar klokken 19.30.

Foto: Vejle







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel