– Det er vores største salg til en dansk klub

Lyngby Boldklub har solgt forsvarsspiller til Lucas Hey til FC Nordsjælland, og det salg sætter ny rekord for De Kongeblå.



En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.

Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.

B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.

Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde. 

– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:

– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.

I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF. 





Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Andreas Christensen skriver snart under

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brentford har gjort det igen

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Wrexham slår Premier League-klub

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Bach Bak i svime over Uhre

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

– Lange forhandlinger med FC København

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Storklub vil have Filip Jörgensen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis