– Det er vores største salg til en dansk klub

Lyngby Boldklub har solgt forsvarsspiller til Lucas Hey til FC Nordsjælland, og det salg sætter ny rekord for De Kongeblå.



En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.

Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.

B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.

Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde. 

– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:

– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.

I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham