– Det er vores største salg til en dansk klub

Lyngby Boldklub har solgt forsvarsspiller til Lucas Hey til FC Nordsjælland, og det salg sætter ny rekord for De Kongeblå.



En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.

Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.

B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.

Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde. 

– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:

– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.

I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF. 





Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Et utroligt smukt mareridt!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Klar besked til FCK-fans

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Bekræfter millionbud på dansker

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte