En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.
B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.
Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde.
– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:
– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.
I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED