– Det er vores største salg til en dansk klub

Lyngby Boldklub har solgt forsvarsspiller til Lucas Hey til FC Nordsjælland, og det salg sætter ny rekord for De Kongeblå.



En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.

Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.

B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.

Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde. 

– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:

– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.

I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’