En stor Superliga-transfer er mandag blevet en realitet: FC Nordsjælland henter 20-årige Lucas Hey fra Lyngby Boldklub.
Forsvarsspilleren har været en stor profil hos De Kongeblå i 2023, hvorfor det alt andet lige må betragtes som et sportsligt tab. Til gengæld kan Lyngby Boldklub glæde sig over, at salget skæpper godt i klubkassen.
B.T. Sport skrev søndag, at salget vil give Lyngby Boldklub 11 millioner kroner lige nu og her, mens klubben kan tjene yderligere ved diverse bonusser.
Prisen bekræftes ikke af Lyngby Boldklub selv, men i forbindelse med salget udtaler fodboldchef Nicas Kjeldsen til klubbens egen hjemmeside, at det er Lyngbys største salg til en anden dansk klub nogensinde.
– Lucas har været en fantastisk case for os, og han er beviset på, at spillere kan udvikle sig i forskellige tempi. Lucas skiftede relativt sent i ungdomsårene til os, og med hårdt arbejde og tålmodighed er han både blevet ungdomslandsholdsspiller og en profil i Superligaen, der nu generer det største salg fra os til en anden dansk klub, siger Nicas Kjeldsen og tilføjer:
– Det er selvfølgelig ambivalent, at det nu bliver til et salg. Vi havde allerhelst forlænget og spillet med Lucas i et år eller to mere, men i sidste ende har dette skifte været spillerens beslutning, og da det samtidig også var den bedste økonomiske pakke for os, har vi respekteret, at det var denne vej det skulle gå. Selvom vi er ærgerlige over at skulle slippe Lucas, kan vi godt være enormt stolte over det store arbejde og salg, der er lavet sammen med ham.
I de seneste år har Lyngby Boldklub lavet flere flotte salg til ind- og udland. I januar solgte klubben højre back Kasper Jørgensen til AaB for et millionbeløb, mens klubben for et par år siden sendte stopper Kevin Tshiembe til Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER