Oliver Sonne blev i starten af januar solgt til Burnley.
Derfor står Silkeborg IF med en back mindre, end de gjorde i efteråret, hvor holdet spillede sig ind omkring mesterskabsspillet og for tredje år i træk står i en pokalsemifinale.
Mange har derfor råbt og skreget på, at der skulle hentes endnu en back til truppen, hvor det lige nu kun er Andreas Poulsen, Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby, der kan dække positionen.
Spørgsmålet er så, om der kommer en ny spiller ind før deadline ved midnat.
Og da Tipsbladet fanger Kent Nielsen, der med truppen opholder sig under varmere himmelstrøg end de danske, er svaret helt simpelt:
– Jeg forventer ikke, at der kommer til at ske noget. Det gør der ikke. Det tror jeg ikke på, fortæller den erfarne træner og uddyber
– Altså, så skal tingene også være undervejs. Først og fremmest skal der forhandles mellem to klubber, som skal blive enige. Derefter skal der forhandles med spilleren, plus et lægetjek. Det kan godt være, at der sker noget i nogle klubber her til sidst, men så har det været undervejs i nogle dage, og det er ikke tilfældet i SIF. Jeg tror ikke på, at der i udgangspunktet sker mere i dag.
Kent Nielsen har selv været i dialog med sportschef Jesper Stüker over SMS i dag, da Stüker sidder i Danmark for at arbejde. Cheftræneren anerkender, at Oliver Sonne var en stor profil, der spillede på et utroligt højt niveau.
– Overordnet set har jeg det sådan, at det er naivt at tro, at når klubber sælger, så bliver de ikke svækket. Det er ofte de bedste spillere, der bliver solgt. Det er indiskutabelt, at Sonne var en af vores bedste spillere i efteråret. Diskussionen var der med rette, også da vi solgte Helenius og Vallys, og det kan jeg godt forstå.
– Men det er de vilkår, vi har. Til gengæld har vi fået to af vores tidligere bedste spillere, Anders Klynge og Alexander Busch, tilbage, og det glæder vi os over. Men det er rigtigt, at Jens Martin Gammelby og Robin Østrøm skal løfte deres spil.
– Uanset hvor mange penge vi havde brugt, så kunne vi aldrig nogensinde have købt en spiller på Sonnes niveau. Det gælder også for andre danske klubber, der har solgt deres bedste spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber ikke på ‘crazy money’
Nu, hvor det ikke lader til, at der kommer det store ind i Søhøjlandet, håber cheftræneren trods alt også, at det gælder på udgangssiden.
– Jeg håber i hvert fald ikke, at vi får solgt nogen. Det tror jeg heller ikke, at vi gør. Vi har en smal trup, men jeg ved også, at penge regerer fodboldverdenen, så der kan komme noget ud af det blå – men det håber jeg sandelig ikke, forklarer han.
Dog går de ikke så langt som til at låse spillerne inde på hotelværelserne i Spanien.
– Nej, det er de ikke, for i yderste konsekvens kan man også sige nej. En klub har også en interesse. Men ‘crazy money’ findes nogle gange, og nogle handler til sidst er så velbetalte, at man ikke kan sige nej. Men det tror jeg ikke kommer til at ske her, siger en grinende Kent Nielsen.
Kontinuitet er det, man i Silkeborg tror er nøglen til at spille sig ind i top seks og måske en pokalfinale. Der kan argumenteres for, at man i år kunne have satset for at nå de mål, men selv hvis der blev investeret stort i en enkelt signing, ville favoritværdigheden ikke blive skubbet over på ‘Søhøjlandets helte’. Og sådan er selvforståelsen bare.
– Jeg er afklaret med, at det er sådan, det er. Vi har været på markedet og har afsøgt nogle muligheder, men enten har det ikke passet økonomisk, eller også har interessen ikke været der – hverken fra spillere, der ville til os, eller klubber, der ville sælge. Derfor er det kontinuiteten, vi tror på. Vi kommer til at gøre det så godt som muligt i foråret, og så er vi på den til sommer igen, hvor vi må afsøge markedet.
Denne vinter har Silkeborg IF hentet Sofus Berger i Viborg FF som den eneste forstærkning.
LIVE
TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
FC København tjente millioner tirsdag aften
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER