Oliver Sonne blev i starten af januar solgt til Burnley.
Derfor står Silkeborg IF med en back mindre, end de gjorde i efteråret, hvor holdet spillede sig ind omkring mesterskabsspillet og for tredje år i træk står i en pokalsemifinale.
Mange har derfor råbt og skreget på, at der skulle hentes endnu en back til truppen, hvor det lige nu kun er Andreas Poulsen, Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby, der kan dække positionen.
Spørgsmålet er så, om der kommer en ny spiller ind før deadline ved midnat.
Og da Tipsbladet fanger Kent Nielsen, der med truppen opholder sig under varmere himmelstrøg end de danske, er svaret helt simpelt:
– Jeg forventer ikke, at der kommer til at ske noget. Det gør der ikke. Det tror jeg ikke på, fortæller den erfarne træner og uddyber
– Altså, så skal tingene også være undervejs. Først og fremmest skal der forhandles mellem to klubber, som skal blive enige. Derefter skal der forhandles med spilleren, plus et lægetjek. Det kan godt være, at der sker noget i nogle klubber her til sidst, men så har det været undervejs i nogle dage, og det er ikke tilfældet i SIF. Jeg tror ikke på, at der i udgangspunktet sker mere i dag.
Kent Nielsen har selv været i dialog med sportschef Jesper Stüker over SMS i dag, da Stüker sidder i Danmark for at arbejde. Cheftræneren anerkender, at Oliver Sonne var en stor profil, der spillede på et utroligt højt niveau.
– Overordnet set har jeg det sådan, at det er naivt at tro, at når klubber sælger, så bliver de ikke svækket. Det er ofte de bedste spillere, der bliver solgt. Det er indiskutabelt, at Sonne var en af vores bedste spillere i efteråret. Diskussionen var der med rette, også da vi solgte Helenius og Vallys, og det kan jeg godt forstå.
– Men det er de vilkår, vi har. Til gengæld har vi fået to af vores tidligere bedste spillere, Anders Klynge og Alexander Busch, tilbage, og det glæder vi os over. Men det er rigtigt, at Jens Martin Gammelby og Robin Østrøm skal løfte deres spil.
– Uanset hvor mange penge vi havde brugt, så kunne vi aldrig nogensinde have købt en spiller på Sonnes niveau. Det gælder også for andre danske klubber, der har solgt deres bedste spillere.
Artiklen fortsætter under billedet.

Håber ikke på ‘crazy money’
Nu, hvor det ikke lader til, at der kommer det store ind i Søhøjlandet, håber cheftræneren trods alt også, at det gælder på udgangssiden.
– Jeg håber i hvert fald ikke, at vi får solgt nogen. Det tror jeg heller ikke, at vi gør. Vi har en smal trup, men jeg ved også, at penge regerer fodboldverdenen, så der kan komme noget ud af det blå – men det håber jeg sandelig ikke, forklarer han.
Dog går de ikke så langt som til at låse spillerne inde på hotelværelserne i Spanien.
– Nej, det er de ikke, for i yderste konsekvens kan man også sige nej. En klub har også en interesse. Men ‘crazy money’ findes nogle gange, og nogle handler til sidst er så velbetalte, at man ikke kan sige nej. Men det tror jeg ikke kommer til at ske her, siger en grinende Kent Nielsen.
Kontinuitet er det, man i Silkeborg tror er nøglen til at spille sig ind i top seks og måske en pokalfinale. Der kan argumenteres for, at man i år kunne have satset for at nå de mål, men selv hvis der blev investeret stort i en enkelt signing, ville favoritværdigheden ikke blive skubbet over på ‘Søhøjlandets helte’. Og sådan er selvforståelsen bare.
– Jeg er afklaret med, at det er sådan, det er. Vi har været på markedet og har afsøgt nogle muligheder, men enten har det ikke passet økonomisk, eller også har interessen ikke været der – hverken fra spillere, der ville til os, eller klubber, der ville sælge. Derfor er det kontinuiteten, vi tror på. Vi kommer til at gøre det så godt som muligt i foråret, og så er vi på den til sommer igen, hvor vi må afsøge markedet.
Denne vinter har Silkeborg IF hentet Sofus Berger i Viborg FF som den eneste forstærkning.
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’