‘Det håber jeg sandelig ikke’

Tipsbladet har talt med Kent Nielsen om, hvad han forventer, der kommer til at ske på deadline day i Silkeborg IF.



Oliver Sonne blev i starten af januar solgt til Burnley.

Derfor står Silkeborg IF med en back mindre, end de gjorde i efteråret, hvor holdet spillede sig ind omkring mesterskabsspillet og for tredje år i træk står i en pokalsemifinale.

Mange har derfor råbt og skreget på, at der skulle hentes endnu en back til truppen, hvor det lige nu kun er Andreas Poulsen, Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby, der kan dække positionen.

Spørgsmålet er så, om der kommer en ny spiller ind før deadline ved midnat.

Og da Tipsbladet fanger Kent Nielsen, der med truppen opholder sig under varmere himmelstrøg end de danske, er svaret helt simpelt:

– Jeg forventer ikke, at der kommer til at ske noget. Det gør der ikke. Det tror jeg ikke på, fortæller den erfarne træner og uddyber

– Altså, så skal tingene også være undervejs. Først og fremmest skal der forhandles mellem to klubber, som skal blive enige. Derefter skal der forhandles med spilleren, plus et lægetjek. Det kan godt være, at der sker noget i nogle klubber her til sidst, men så har det været undervejs i nogle dage, og det er ikke tilfældet i SIF. Jeg tror ikke på, at der i udgangspunktet sker mere i dag.

Kent Nielsen har selv været i dialog med sportschef Jesper Stüker over SMS i dag, da Stüker sidder i Danmark for at arbejde. Cheftræneren anerkender, at Oliver Sonne var en stor profil, der spillede på et utroligt højt niveau.

– Overordnet set har jeg det sådan, at det er naivt at tro, at når klubber sælger, så bliver de ikke svækket. Det er ofte de bedste spillere, der bliver solgt. Det er indiskutabelt, at Sonne var en af vores bedste spillere i efteråret. Diskussionen var der med rette, også da vi solgte Helenius og Vallys, og det kan jeg godt forstå.

– Men det er de vilkår, vi har. Til gengæld har vi fået to af vores tidligere bedste spillere, Anders Klynge og Alexander Busch, tilbage, og det glæder vi os over. Men det er rigtigt, at Jens Martin Gammelby og Robin Østrøm skal løfte deres spil.

– Uanset hvor mange penge vi havde brugt, så kunne vi aldrig nogensinde have købt en spiller på Sonnes niveau. Det gælder også for andre danske klubber, der har solgt deres bedste spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sofus Berger ligner vinterens eneste nye spiller i Silkeborg. Foto: Alamy

Håber ikke på ‘crazy money’
Nu, hvor det ikke lader til, at der kommer det store ind i Søhøjlandet, håber cheftræneren trods alt også, at det gælder på udgangssiden.

– Jeg håber i hvert fald ikke, at vi får solgt nogen. Det tror jeg heller ikke, at vi gør. Vi har en smal trup, men jeg ved også, at penge regerer fodboldverdenen, så der kan komme noget ud af det blå – men det håber jeg sandelig ikke, forklarer han.

Dog går de ikke så langt som til at låse spillerne inde på hotelværelserne i Spanien.

– Nej, det er de ikke, for i yderste konsekvens kan man også sige nej. En klub har også en interesse. Men ‘crazy money’ findes nogle gange, og nogle handler til sidst er så velbetalte, at man ikke kan sige nej. Men det tror jeg ikke kommer til at ske her, siger en grinende Kent Nielsen.

Kontinuitet er det, man i Silkeborg tror er nøglen til at spille sig ind i top seks og måske en pokalfinale. Der kan argumenteres for, at man i år kunne have satset for at nå de mål, men selv hvis der blev investeret stort i en enkelt signing, ville favoritværdigheden ikke blive skubbet over på ‘Søhøjlandets helte’. Og sådan er selvforståelsen bare.

– Jeg er afklaret med, at det er sådan, det er. Vi har været på markedet og har afsøgt nogle muligheder, men enten har det ikke passet økonomisk, eller også har interessen ikke været der – hverken fra spillere, der ville til os, eller klubber, der ville sælge. Derfor er det kontinuiteten, vi tror på. Vi kommer til at gøre det så godt som muligt i foråret, og så er vi på den til sommer igen, hvor vi må afsøge markedet.

Denne vinter har Silkeborg IF hentet Sofus Berger i Viborg FF som den eneste forstærkning.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Sendt hjem fra FC København-træning

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ser I med, Brøndby?

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Joakim Mæhle åbner op

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Cypern moser Moldova

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…