‘Det håber jeg sandelig ikke’

Tipsbladet har talt med Kent Nielsen om, hvad han forventer, der kommer til at ske på deadline day i Silkeborg IF.



Oliver Sonne blev i starten af januar solgt til Burnley.

Derfor står Silkeborg IF med en back mindre, end de gjorde i efteråret, hvor holdet spillede sig ind omkring mesterskabsspillet og for tredje år i træk står i en pokalsemifinale.

Mange har derfor råbt og skreget på, at der skulle hentes endnu en back til truppen, hvor det lige nu kun er Andreas Poulsen, Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby, der kan dække positionen.

Spørgsmålet er så, om der kommer en ny spiller ind før deadline ved midnat.

Og da Tipsbladet fanger Kent Nielsen, der med truppen opholder sig under varmere himmelstrøg end de danske, er svaret helt simpelt:

– Jeg forventer ikke, at der kommer til at ske noget. Det gør der ikke. Det tror jeg ikke på, fortæller den erfarne træner og uddyber

– Altså, så skal tingene også være undervejs. Først og fremmest skal der forhandles mellem to klubber, som skal blive enige. Derefter skal der forhandles med spilleren, plus et lægetjek. Det kan godt være, at der sker noget i nogle klubber her til sidst, men så har det været undervejs i nogle dage, og det er ikke tilfældet i SIF. Jeg tror ikke på, at der i udgangspunktet sker mere i dag.

Kent Nielsen har selv været i dialog med sportschef Jesper Stüker over SMS i dag, da Stüker sidder i Danmark for at arbejde. Cheftræneren anerkender, at Oliver Sonne var en stor profil, der spillede på et utroligt højt niveau.

– Overordnet set har jeg det sådan, at det er naivt at tro, at når klubber sælger, så bliver de ikke svækket. Det er ofte de bedste spillere, der bliver solgt. Det er indiskutabelt, at Sonne var en af vores bedste spillere i efteråret. Diskussionen var der med rette, også da vi solgte Helenius og Vallys, og det kan jeg godt forstå.

– Men det er de vilkår, vi har. Til gengæld har vi fået to af vores tidligere bedste spillere, Anders Klynge og Alexander Busch, tilbage, og det glæder vi os over. Men det er rigtigt, at Jens Martin Gammelby og Robin Østrøm skal løfte deres spil.

– Uanset hvor mange penge vi havde brugt, så kunne vi aldrig nogensinde have købt en spiller på Sonnes niveau. Det gælder også for andre danske klubber, der har solgt deres bedste spillere.

Artiklen fortsætter under billedet.

Sofus Berger ligner vinterens eneste nye spiller i Silkeborg. Foto: Alamy

Håber ikke på ‘crazy money’
Nu, hvor det ikke lader til, at der kommer det store ind i Søhøjlandet, håber cheftræneren trods alt også, at det gælder på udgangssiden.

– Jeg håber i hvert fald ikke, at vi får solgt nogen. Det tror jeg heller ikke, at vi gør. Vi har en smal trup, men jeg ved også, at penge regerer fodboldverdenen, så der kan komme noget ud af det blå – men det håber jeg sandelig ikke, forklarer han.

Dog går de ikke så langt som til at låse spillerne inde på hotelværelserne i Spanien.

– Nej, det er de ikke, for i yderste konsekvens kan man også sige nej. En klub har også en interesse. Men ‘crazy money’ findes nogle gange, og nogle handler til sidst er så velbetalte, at man ikke kan sige nej. Men det tror jeg ikke kommer til at ske her, siger en grinende Kent Nielsen.

Kontinuitet er det, man i Silkeborg tror er nøglen til at spille sig ind i top seks og måske en pokalfinale. Der kan argumenteres for, at man i år kunne have satset for at nå de mål, men selv hvis der blev investeret stort i en enkelt signing, ville favoritværdigheden ikke blive skubbet over på ‘Søhøjlandets helte’. Og sådan er selvforståelsen bare.

– Jeg er afklaret med, at det er sådan, det er. Vi har været på markedet og har afsøgt nogle muligheder, men enten har det ikke passet økonomisk, eller også har interessen ikke været der – hverken fra spillere, der ville til os, eller klubber, der ville sælge. Derfor er det kontinuiteten, vi tror på. Vi kommer til at gøre det så godt som muligt i foråret, og så er vi på den til sommer igen, hvor vi må afsøge markedet.

Denne vinter har Silkeborg IF hentet Sofus Berger i Viborg FF som den eneste forstærkning.





Klar til at gå shopamok




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Conte stopper i Napoli

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hårdt angreb på DBU-boss