Jacob Neestrup kommenterer FCK’s angriberjagt

FCK-træner Jacob Neestrup peger på vigtigheden af at have forskellige typer i truppen - især offensivt.



Transfervinduet er lukket for køb af spillere, og derfor ved FCK-cheftræner Jacob Neestrup, hvad han har at gøre med i foråret i Superligaen, hvor klubben skal forsøge at hente distancen på otte point til topholdet FC Nordsjælland.

Og Neestrup er tilfreds.

FCK-træneren har fået Diogo Goncalves og Jordan Larsson ind – sidstnævnte kom til sidst i transfervinduet, og han tilbyder klubben lidt ekstra til offensiven.

Jacob Neestrup er tilfreds og forklarer, at det ikke har været et tema at finde en type som Andreas Cornelius, selv om den store angriber var en del skadet i efteråret.

– "Corner" har set fin og fit ud i opstarten, og han har trænet stort set hver gang. Og da vi havde brug for Hakon (Haraldsson) i den situation (i efteråret, red.), så vi, at den type også gav os også noget, når vi byggede op, og vi kunne kombinere centralt og presse med høj intensitet.

– Som træner vil du på nogle positioner gerne have den samme type, for eksempel på midtstopper-positionen, men for mig er det fint, at vi har forskellige typer af spillere til de øverste positioner. Både 9'er positionen og kant-positionen.

– Så jeg synes, vi er godt stillet med spillere, der har høj kvalitet og kan noget forskelligt i forhold til de kampbilleder, der vil komme.

– En stor 9'er for mig, det har aldrig været et alternativ at få ind. Det er rigtig fint, at vi har fået Jordan (Larsson) ind, som kan dække kanten og 9'er positionen. Hakon kan veksle lidt mere i positioner, og det giver mere bredde og konkurrence generelt set, siger Jacob Neestrup til FC Københavns hjemmeside.

FCK er at finde på Superligaens tredjeplads, og man kan glæde sig over, at det kun er et par spillere, der er ude med længerevarende skader, efter man i efteråret var hårdt ramt til tider. Ude er blandt andet græske Zeca.

FCK indleder foråret med et opgør ude mod Silkeborg IF.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Brøndby tæt på ny forstærkning