Det kører bestemt ikke for Brøndby for tiden.
Vestegensmandskabet er nemlig blot nummer fem i Superligaen, og Brøndby har gennnemgået flere ændringer de seneste måneder.
I oktober valgte Brøndby blandt andet at fyre sportdirektør Carsten V. Jensen, og det har ikke gjort noget godt for Brøndby, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Det har været meget ujævnt, som Jesper Sørensen selv har sagt. Det har været op og ned med store og dårlige præstationer. Der har været store skuffelser. Det var en skuffelse, at de ikke kom med i Europa efter det tabte mesterskab. Mange har underpræsteret af dem, der præsterede i den seneste sæson. Senest er det selvpåført kaos. Det var en ubegribelig og utidig afskedigelse af en dygtig og rolig sportschef, som er den nærmeste samarbejdspartner med cheftræneren.
– Derefter har han været overladt til sig selv. Det er ham, som vi har henvendt os til, hvis vi ville høre noget om Jesper Sørensens situation, og han ved ikke mere om det end os andre.
– Det har de udsat ham for, mens der har været rigeligt med kaos i forhold til egne spillere, der ikke har ramt niveau samt skader og den konkurrencesituation, der var sidste år. Nu har man yderligere tilføjet en indefrakommende modstander, fordi det har været kaotisk i Brøndby, siden de fyrede CV, siger eksperten i optakten til pokalopgøret mellem AGF og Brøndby IF denne søndag aften.
Brøndby IF har stadig ikke fået styr på sportsdirektør-situationen, og tiden må vise, hvornår Superliga-klubben har fundet den rette.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM