– Det har været kaos i Brøndby siden CV-fyring

Viaplay-ekspert Peter Sørensen mener, at Brøndby er ganske kaotisk for tiden.



Det kører bestemt ikke for Brøndby for tiden.

Vestegensmandskabet er nemlig blot nummer fem i Superligaen, og Brøndby har gennnemgået flere ændringer de seneste måneder.

I oktober valgte Brøndby blandt andet at fyre sportdirektør Carsten V. Jensen, og det har ikke gjort noget godt for Brøndby, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.

– Det har været meget ujævnt, som Jesper Sørensen selv har sagt. Det har været op og ned med store og dårlige præstationer. Der har været store skuffelser. Det var en skuffelse, at de ikke kom med i Europa efter det tabte mesterskab. Mange har underpræsteret af dem, der præsterede i den seneste sæson. Senest er det selvpåført kaos. Det var en ubegribelig og utidig afskedigelse af en dygtig og rolig sportschef, som er den nærmeste samarbejdspartner med cheftræneren.

– Derefter har han været overladt til sig selv. Det er ham, som vi har henvendt os til, hvis vi ville høre noget om Jesper Sørensens situation, og han ved ikke mere om det end os andre.

– Det har de udsat ham for, mens der har været rigeligt med kaos i forhold til egne spillere, der ikke har ramt niveau samt skader og den konkurrencesituation, der var sidste år. Nu har man yderligere tilføjet en indefrakommende modstander, fordi det har været kaotisk i Brøndby, siden de fyrede CV, siger eksperten i optakten til pokalopgøret mellem AGF og Brøndby IF denne søndag aften.

Brøndby IF har stadig ikke fået styr på sportsdirektør-situationen, og tiden må vise, hvornår Superliga-klubben har fundet den rette.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte