Der har været meget diskussion om FC Københavns angriberposition i denne sæson, og flere eksperter har peget på, at “løverne” skriger efter en målscorer i front.
Mandskabets topscorer i Superliga-sæsonen er Mohamed Elyounoussi, mens spillere som Andreas Cornelius, Amin Chiakha og Viktor Claesson har siddet på angriberpladsen i FC København med blandet succes.
Debatten er også blusset op, efter at German Onugkha i januar blev udlejet tilbage til Vejle Boldklub, hvor han bomber løs.
Så hvordan ser Jacob Neestrup på situationen og de spillere, han råder over? Det har Viaplay spurgt FC København-træneren om.
– Det vil jeg gerne holde internt. Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg har givet min mening til kende internt, og den bliver der, siger han til Viaplay og tilføjer:
– Jeg vil ikke kommentere på vores 9er-position. De spillere, der er til rådighed til mig, skal jeg få det bedste ud af. Det har jeg skullet i to og et halvt år, og det er uanset, hvem der er til rådighed, og hvem I synes er gode og mindre gode. Jeg giver altid min mening til kende i forhold til konkrete positioner, køb og salg, og de drøftelser holder jeg mellem mig og min sportsdirektør.
Til gengæld glæder Jacob Neestrup sig over, at FC København over de seneste år har brugt forskellige typer og udviklet store salg på angriberpladsen.
– Jeg synes, vi har været dygtige til over de seneste to år at løse det på forskellige måder. For to år siden var det Hakon (Haraldsson) som nier. Der lykkedes vi med at vinde Superligaen og lavede et stort salg. Orri (Oskarsson) begyndte at peake i forrige Mesterskabsspil, og der lykkedes vi ikke, men det var mere med udgangspunkt i nogle defensive udfordringer, vi havde på det tidspunkt. Jeg er sikker på, at vi over tid også kommer til at lykkes over tid med Amin Chiakha.
FC København møder søndag Brøndby IF.
Se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE