‘Det holder jeg mellem mig og min sportsdirektør’

Jacob Neestrup bliver spurgt ind til FC Københavns angribersituation.



Der har været meget diskussion om FC Københavns angriberposition i denne sæson, og flere eksperter har peget på, at “løverne” skriger efter en målscorer i front. 

Mandskabets topscorer i Superliga-sæsonen er Mohamed Elyounoussi, mens spillere som Andreas Cornelius, Amin Chiakha og Viktor Claesson har siddet på angriberpladsen i FC København med blandet succes.  

Debatten er også blusset op, efter at German Onugkha i januar blev udlejet tilbage til Vejle Boldklub, hvor han bomber løs. 

Så hvordan ser Jacob Neestrup på situationen og de spillere, han råder over? Det har Viaplay spurgt FC København-træneren om.  

– Det vil jeg gerne holde internt. Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg har givet min mening til kende internt, og den bliver der, siger han til Viaplay og tilføjer: 

– Jeg vil ikke kommentere på vores 9er-position. De spillere, der er til rådighed til mig, skal jeg få det bedste ud af. Det har jeg skullet i to og et halvt år, og det er uanset, hvem der er til rådighed, og hvem I synes er gode og mindre gode. Jeg giver altid min mening til kende i forhold til konkrete positioner, køb og salg, og de drøftelser holder jeg mellem mig og min sportsdirektør. 

Til gengæld glæder Jacob Neestrup sig over, at FC København over de seneste år har brugt forskellige typer og udviklet store salg på angriberpladsen. 

– Jeg synes, vi har været dygtige til over de seneste to år at løse det på forskellige måder. For to år siden var det Hakon (Haraldsson) som nier. Der lykkedes vi med at vinde Superligaen og lavede et stort salg. Orri (Oskarsson) begyndte at peake i forrige Mesterskabsspil, og der lykkedes vi ikke, men det var mere med udgangspunkt i nogle defensive udfordringer, vi havde på det tidspunkt. Jeg er sikker på, at vi over tid også kommer til at lykkes over tid med Amin Chiakha. 

FC København møder søndag Brøndby IF.

Se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen. 





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Vildt Superliga-rygte afvises

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Surt show – dumpet!

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Dansker i rekordtransfer

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Jagter dansk landsholdsspiller

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har budt en milliard

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?