Der har været meget diskussion om FC Københavns angriberposition i denne sæson, og flere eksperter har peget på, at “løverne” skriger efter en målscorer i front.
Mandskabets topscorer i Superliga-sæsonen er Mohamed Elyounoussi, mens spillere som Andreas Cornelius, Amin Chiakha og Viktor Claesson har siddet på angriberpladsen i FC København med blandet succes.
Debatten er også blusset op, efter at German Onugkha i januar blev udlejet tilbage til Vejle Boldklub, hvor han bomber løs.
Så hvordan ser Jacob Neestrup på situationen og de spillere, han råder over? Det har Viaplay spurgt FC København-træneren om.
– Det vil jeg gerne holde internt. Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg har givet min mening til kende internt, og den bliver der, siger han til Viaplay og tilføjer:
– Jeg vil ikke kommentere på vores 9er-position. De spillere, der er til rådighed til mig, skal jeg få det bedste ud af. Det har jeg skullet i to og et halvt år, og det er uanset, hvem der er til rådighed, og hvem I synes er gode og mindre gode. Jeg giver altid min mening til kende i forhold til konkrete positioner, køb og salg, og de drøftelser holder jeg mellem mig og min sportsdirektør.
Til gengæld glæder Jacob Neestrup sig over, at FC København over de seneste år har brugt forskellige typer og udviklet store salg på angriberpladsen.
– Jeg synes, vi har været dygtige til over de seneste to år at løse det på forskellige måder. For to år siden var det Hakon (Haraldsson) som nier. Der lykkedes vi med at vinde Superligaen og lavede et stort salg. Orri (Oskarsson) begyndte at peake i forrige Mesterskabsspil, og der lykkedes vi ikke, men det var mere med udgangspunkt i nogle defensive udfordringer, vi havde på det tidspunkt. Jeg er sikker på, at vi over tid også kommer til at lykkes over tid med Amin Chiakha.
FC København møder søndag Brøndby IF.
Se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE