‘Det holder jeg mellem mig og min sportsdirektør’

Jacob Neestrup bliver spurgt ind til FC Københavns angribersituation.



Der har været meget diskussion om FC Københavns angriberposition i denne sæson, og flere eksperter har peget på, at “løverne” skriger efter en målscorer i front. 

Mandskabets topscorer i Superliga-sæsonen er Mohamed Elyounoussi, mens spillere som Andreas Cornelius, Amin Chiakha og Viktor Claesson har siddet på angriberpladsen i FC København med blandet succes.  

Debatten er også blusset op, efter at German Onugkha i januar blev udlejet tilbage til Vejle Boldklub, hvor han bomber løs. 

Så hvordan ser Jacob Neestrup på situationen og de spillere, han råder over? Det har Viaplay spurgt FC København-træneren om.  

– Det vil jeg gerne holde internt. Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg har givet min mening til kende internt, og den bliver der, siger han til Viaplay og tilføjer: 

– Jeg vil ikke kommentere på vores 9er-position. De spillere, der er til rådighed til mig, skal jeg få det bedste ud af. Det har jeg skullet i to og et halvt år, og det er uanset, hvem der er til rådighed, og hvem I synes er gode og mindre gode. Jeg giver altid min mening til kende i forhold til konkrete positioner, køb og salg, og de drøftelser holder jeg mellem mig og min sportsdirektør. 

Til gengæld glæder Jacob Neestrup sig over, at FC København over de seneste år har brugt forskellige typer og udviklet store salg på angriberpladsen. 

– Jeg synes, vi har været dygtige til over de seneste to år at løse det på forskellige måder. For to år siden var det Hakon (Haraldsson) som nier. Der lykkedes vi med at vinde Superligaen og lavede et stort salg. Orri (Oskarsson) begyndte at peake i forrige Mesterskabsspil, og der lykkedes vi ikke, men det var mere med udgangspunkt i nogle defensive udfordringer, vi havde på det tidspunkt. Jeg er sikker på, at vi over tid også kommer til at lykkes over tid med Amin Chiakha. 

FC København møder søndag Brøndby IF.

Se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Sønderjyske – FC Midtjylland

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm