‘Det holder jeg mellem mig og min sportsdirektør’

Jacob Neestrup bliver spurgt ind til FC Københavns angribersituation.



Der har været meget diskussion om FC Københavns angriberposition i denne sæson, og flere eksperter har peget på, at “løverne” skriger efter en målscorer i front. 

Mandskabets topscorer i Superliga-sæsonen er Mohamed Elyounoussi, mens spillere som Andreas Cornelius, Amin Chiakha og Viktor Claesson har siddet på angriberpladsen i FC København med blandet succes.  

Debatten er også blusset op, efter at German Onugkha i januar blev udlejet tilbage til Vejle Boldklub, hvor han bomber løs. 

Så hvordan ser Jacob Neestrup på situationen og de spillere, han råder over? Det har Viaplay spurgt FC København-træneren om.  

– Det vil jeg gerne holde internt. Jeg forstår dit spørgsmål, men jeg har givet min mening til kende internt, og den bliver der, siger han til Viaplay og tilføjer: 

– Jeg vil ikke kommentere på vores 9er-position. De spillere, der er til rådighed til mig, skal jeg få det bedste ud af. Det har jeg skullet i to og et halvt år, og det er uanset, hvem der er til rådighed, og hvem I synes er gode og mindre gode. Jeg giver altid min mening til kende i forhold til konkrete positioner, køb og salg, og de drøftelser holder jeg mellem mig og min sportsdirektør. 

Til gengæld glæder Jacob Neestrup sig over, at FC København over de seneste år har brugt forskellige typer og udviklet store salg på angriberpladsen. 

– Jeg synes, vi har været dygtige til over de seneste to år at løse det på forskellige måder. For to år siden var det Hakon (Haraldsson) som nier. Der lykkedes vi med at vinde Superligaen og lavede et stort salg. Orri (Oskarsson) begyndte at peake i forrige Mesterskabsspil, og der lykkedes vi ikke, men det var mere med udgangspunkt i nogle defensive udfordringer, vi havde på det tidspunkt. Jeg er sikker på, at vi over tid også kommer til at lykkes over tid med Amin Chiakha. 

FC København møder søndag Brøndby IF.

Se hele interviewet med Jacob Neestrup i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job