‘Det kan blive guld værd for Brøndby’

Mathias Kvistgaarden kan blive helt afgørende for Brøndbys guldchancer i denne sæson, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Han manglede bestemt ikke bejlere i vinterens transfervindue, men Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og det kan blive helt afgørende for guldkampen i Superligaen i denne sæson.

Sådan lød analysen fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh efter fredagens forårspremiere på Brøndby Stadion, hvor Frederik Birks tropper hentede en 4-1-sejr i en kamp, hvor Mathias Kvistgaarden allerede efter få minutter hamrede Brøndby foran.

Det manglende salg af Kvistgaarden giver nemlig Brøndby nogle offensiver garantier, mener Dickoh.

– Det betyder, at du har en målscorer. En garant for mål i din trup. Og så længe han er skadesfri, så har du ham også i din startellever. Særligt i dag synes jeg, at det er rigtigt fedt af Frederik Birk, at han har Kvistgaarden i startopstillingen sammen med Rajovic. Jeg ved godt, at det også er på grund af, at Clement Bischoff har karantæne.

– Så kan det godt være, at han rent formationsmæssigt starter lidt uvant på en side, men han har så meget flair for, hvor bolden dumper ned, at han selvfølgelig er på enden af det første mål med en klinisk afslutning. Så det, at Kvistgaarden stadig er i Brøndby er i foråret, det kan jo faktisk, i forhold til deres ambitioner, blive guld værd, lød det fra Francis Dickoh i Viaplay-studiet efter kampen.

Efter en stærk start gik Brøndby lidt ned i kadence efter Daniel Wass’ brændte straffespark i første halvleg, men de blå-gule så markant forbedrede ud i anden halvleg, hvor de scorede tre gange.

– Du scorer tidligt, og så får du jo også momentum automatisk. Det er det, det handler om. En reaktion med det samme lige efter pausen. Så er det klart, at Viborg skal ud og agere. For de kan ikke længere reagere på det, Brøndby gør. De skal ud og jagte. Og så kommer der automatisk nogle rum, som Brøndby kan spille i, lød analysen fra Francis Dickoh.

Brøndbys næste kamp i Superligaen er ude mod Vejle Boldklub søndag den 23. februar.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard