Han manglede bestemt ikke bejlere i vinterens transfervindue, men Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og det kan blive helt afgørende for guldkampen i Superligaen i denne sæson.
Sådan lød analysen fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh efter fredagens forårspremiere på Brøndby Stadion, hvor Frederik Birks tropper hentede en 4-1-sejr i en kamp, hvor Mathias Kvistgaarden allerede efter få minutter hamrede Brøndby foran.
Det manglende salg af Kvistgaarden giver nemlig Brøndby nogle offensiver garantier, mener Dickoh.
– Det betyder, at du har en målscorer. En garant for mål i din trup. Og så længe han er skadesfri, så har du ham også i din startellever. Særligt i dag synes jeg, at det er rigtigt fedt af Frederik Birk, at han har Kvistgaarden i startopstillingen sammen med Rajovic. Jeg ved godt, at det også er på grund af, at Clement Bischoff har karantæne.
– Så kan det godt være, at han rent formationsmæssigt starter lidt uvant på en side, men han har så meget flair for, hvor bolden dumper ned, at han selvfølgelig er på enden af det første mål med en klinisk afslutning. Så det, at Kvistgaarden stadig er i Brøndby er i foråret, det kan jo faktisk, i forhold til deres ambitioner, blive guld værd, lød det fra Francis Dickoh i Viaplay-studiet efter kampen.
Efter en stærk start gik Brøndby lidt ned i kadence efter Daniel Wass’ brændte straffespark i første halvleg, men de blå-gule så markant forbedrede ud i anden halvleg, hvor de scorede tre gange.
– Du scorer tidligt, og så får du jo også momentum automatisk. Det er det, det handler om. En reaktion med det samme lige efter pausen. Så er det klart, at Viborg skal ud og agere. For de kan ikke længere reagere på det, Brøndby gør. De skal ud og jagte. Og så kommer der automatisk nogle rum, som Brøndby kan spille i, lød analysen fra Francis Dickoh.
Brøndbys næste kamp i Superligaen er ude mod Vejle Boldklub søndag den 23. februar.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT