‘Det kan blive guld værd for Brøndby’

Mathias Kvistgaarden kan blive helt afgørende for Brøndbys guldchancer i denne sæson, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.



Han manglede bestemt ikke bejlere i vinterens transfervindue, men Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og det kan blive helt afgørende for guldkampen i Superligaen i denne sæson.

Sådan lød analysen fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh efter fredagens forårspremiere på Brøndby Stadion, hvor Frederik Birks tropper hentede en 4-1-sejr i en kamp, hvor Mathias Kvistgaarden allerede efter få minutter hamrede Brøndby foran.

Det manglende salg af Kvistgaarden giver nemlig Brøndby nogle offensiver garantier, mener Dickoh.

– Det betyder, at du har en målscorer. En garant for mål i din trup. Og så længe han er skadesfri, så har du ham også i din startellever. Særligt i dag synes jeg, at det er rigtigt fedt af Frederik Birk, at han har Kvistgaarden i startopstillingen sammen med Rajovic. Jeg ved godt, at det også er på grund af, at Clement Bischoff har karantæne.

– Så kan det godt være, at han rent formationsmæssigt starter lidt uvant på en side, men han har så meget flair for, hvor bolden dumper ned, at han selvfølgelig er på enden af det første mål med en klinisk afslutning. Så det, at Kvistgaarden stadig er i Brøndby er i foråret, det kan jo faktisk, i forhold til deres ambitioner, blive guld værd, lød det fra Francis Dickoh i Viaplay-studiet efter kampen.

Efter en stærk start gik Brøndby lidt ned i kadence efter Daniel Wass’ brændte straffespark i første halvleg, men de blå-gule så markant forbedrede ud i anden halvleg, hvor de scorede tre gange.

– Du scorer tidligt, og så får du jo også momentum automatisk. Det er det, det handler om. En reaktion med det samme lige efter pausen. Så er det klart, at Viborg skal ud og agere. For de kan ikke længere reagere på det, Brøndby gør. De skal ud og jagte. Og så kommer der automatisk nogle rum, som Brøndby kan spille i, lød analysen fra Francis Dickoh.

Brøndbys næste kamp i Superligaen er ude mod Vejle Boldklub søndag den 23. februar.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne