Han manglede bestemt ikke bejlere i vinterens transfervindue, men Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og det kan blive helt afgørende for guldkampen i Superligaen i denne sæson.
Sådan lød analysen fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh efter fredagens forårspremiere på Brøndby Stadion, hvor Frederik Birks tropper hentede en 4-1-sejr i en kamp, hvor Mathias Kvistgaarden allerede efter få minutter hamrede Brøndby foran.
Det manglende salg af Kvistgaarden giver nemlig Brøndby nogle offensiver garantier, mener Dickoh.
– Det betyder, at du har en målscorer. En garant for mål i din trup. Og så længe han er skadesfri, så har du ham også i din startellever. Særligt i dag synes jeg, at det er rigtigt fedt af Frederik Birk, at han har Kvistgaarden i startopstillingen sammen med Rajovic. Jeg ved godt, at det også er på grund af, at Clement Bischoff har karantæne.
– Så kan det godt være, at han rent formationsmæssigt starter lidt uvant på en side, men han har så meget flair for, hvor bolden dumper ned, at han selvfølgelig er på enden af det første mål med en klinisk afslutning. Så det, at Kvistgaarden stadig er i Brøndby er i foråret, det kan jo faktisk, i forhold til deres ambitioner, blive guld værd, lød det fra Francis Dickoh i Viaplay-studiet efter kampen.
Efter en stærk start gik Brøndby lidt ned i kadence efter Daniel Wass’ brændte straffespark i første halvleg, men de blå-gule så markant forbedrede ud i anden halvleg, hvor de scorede tre gange.
– Du scorer tidligt, og så får du jo også momentum automatisk. Det er det, det handler om. En reaktion med det samme lige efter pausen. Så er det klart, at Viborg skal ud og agere. For de kan ikke længere reagere på det, Brøndby gør. De skal ud og jagte. Og så kommer der automatisk nogle rum, som Brøndby kan spille i, lød analysen fra Francis Dickoh.
Brøndbys næste kamp i Superligaen er ude mod Vejle Boldklub søndag den 23. februar.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Et skridt tættere Englands største stadion
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Schweiz – Canada
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT