Han manglede bestemt ikke bejlere i vinterens transfervindue, men Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og det kan blive helt afgørende for guldkampen i Superligaen i denne sæson.
Sådan lød analysen fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh efter fredagens forårspremiere på Brøndby Stadion, hvor Frederik Birks tropper hentede en 4-1-sejr i en kamp, hvor Mathias Kvistgaarden allerede efter få minutter hamrede Brøndby foran.
Det manglende salg af Kvistgaarden giver nemlig Brøndby nogle offensiver garantier, mener Dickoh.
– Det betyder, at du har en målscorer. En garant for mål i din trup. Og så længe han er skadesfri, så har du ham også i din startellever. Særligt i dag synes jeg, at det er rigtigt fedt af Frederik Birk, at han har Kvistgaarden i startopstillingen sammen med Rajovic. Jeg ved godt, at det også er på grund af, at Clement Bischoff har karantæne.
– Så kan det godt være, at han rent formationsmæssigt starter lidt uvant på en side, men han har så meget flair for, hvor bolden dumper ned, at han selvfølgelig er på enden af det første mål med en klinisk afslutning. Så det, at Kvistgaarden stadig er i Brøndby er i foråret, det kan jo faktisk, i forhold til deres ambitioner, blive guld værd, lød det fra Francis Dickoh i Viaplay-studiet efter kampen.
Efter en stærk start gik Brøndby lidt ned i kadence efter Daniel Wass’ brændte straffespark i første halvleg, men de blå-gule så markant forbedrede ud i anden halvleg, hvor de scorede tre gange.
– Du scorer tidligt, og så får du jo også momentum automatisk. Det er det, det handler om. En reaktion med det samme lige efter pausen. Så er det klart, at Viborg skal ud og agere. For de kan ikke længere reagere på det, Brøndby gør. De skal ud og jagte. Og så kommer der automatisk nogle rum, som Brøndby kan spille i, lød analysen fra Francis Dickoh.
Brøndbys næste kamp i Superligaen er ude mod Vejle Boldklub søndag den 23. februar.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT