– Det kan og skal vi gøre bedre

Jess Thorup sætter ord på FC Københavns ambitioner for den kommende sæson, og hvor klubben skal forbedre sig.



I den forgangne sæson, 2021/22-sæsonen, sikrede FC København sig det danske mesterskab, men der er flere ting, “Løverne” skal gøres bedre i den kommende sæson. 

Det gør cheftræner Jess Thorup klart i et større interview med FC Københavns egen hjemmeside.

Hvad angår resultaterne, er det især holdets indsats i pokalturneringen, der skal forbedres. Thorups tropper blev således ekspederet ud af turneringen allerede i tredje runde i fjor, hvor man tabte til Nykøbing FC fra NordicBet Ligaen.

– Vi skal klart genvinde mesterskabet, og vi skal gøre alt, hvad vi overhovedet kan for at komme i Champions League-gruppespillet. Med mesterskabet vandt vi så at sige første etape af Tour de France, men der er mange etaper tilbage, som skal vindes, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Jeg behøver nok ikke minde FCK-fans om, hvordan det gik i pokalturneringen sidste gang. Det kan og skal vi gøre bedre, og det tror jeg selvfølgelig også på, at vi kan, men mesterskabet er og bliver altid vores vigtigste mål for sæsonen.

Og det er ikke kun resultaterne, der skal have et nøk. På klubbens igangværende træningslejr arbejder man på at forbedre offensivens bundniveau, mens man vil holde fast i sin stærke defensiv.

– Hvad angår det offensive spil var vores bundniveau til gengæld for lavt, og det så vi lidt for ofte sidste sæson. Både med egne øjne og med de data, vi har for hver enkelt kamp og for hele sæsonen Derfor er det et fokuspunkt, som vi allerede har arbejdet på i en uges tid, inden vi kom herned, og som vi fortsat vil arbejde med, siger Jess Thorup til fck.dk. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De vil have Rashford

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter tidligere AGF’er

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Riemer lover: De får debut

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vender tilbage til skærmen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp