– Det kan og skal vi gøre bedre

Jess Thorup sætter ord på FC Københavns ambitioner for den kommende sæson, og hvor klubben skal forbedre sig.



I den forgangne sæson, 2021/22-sæsonen, sikrede FC København sig det danske mesterskab, men der er flere ting, “Løverne” skal gøres bedre i den kommende sæson. 

Det gør cheftræner Jess Thorup klart i et større interview med FC Københavns egen hjemmeside.

Hvad angår resultaterne, er det især holdets indsats i pokalturneringen, der skal forbedres. Thorups tropper blev således ekspederet ud af turneringen allerede i tredje runde i fjor, hvor man tabte til Nykøbing FC fra NordicBet Ligaen.

– Vi skal klart genvinde mesterskabet, og vi skal gøre alt, hvad vi overhovedet kan for at komme i Champions League-gruppespillet. Med mesterskabet vandt vi så at sige første etape af Tour de France, men der er mange etaper tilbage, som skal vindes, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Jeg behøver nok ikke minde FCK-fans om, hvordan det gik i pokalturneringen sidste gang. Det kan og skal vi gøre bedre, og det tror jeg selvfølgelig også på, at vi kan, men mesterskabet er og bliver altid vores vigtigste mål for sæsonen.

Og det er ikke kun resultaterne, der skal have et nøk. På klubbens igangværende træningslejr arbejder man på at forbedre offensivens bundniveau, mens man vil holde fast i sin stærke defensiv.

– Hvad angår det offensive spil var vores bundniveau til gengæld for lavt, og det så vi lidt for ofte sidste sæson. Både med egne øjne og med de data, vi har for hver enkelt kamp og for hele sæsonen Derfor er det et fokuspunkt, som vi allerede har arbejdet på i en uges tid, inden vi kom herned, og som vi fortsat vil arbejde med, siger Jess Thorup til fck.dk. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Klapper i om stor Superliga-transfer

FCK tjener millioner på ung stopper

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’