– Det kan og skal vi gøre bedre

Jess Thorup sætter ord på FC Københavns ambitioner for den kommende sæson, og hvor klubben skal forbedre sig.



I den forgangne sæson, 2021/22-sæsonen, sikrede FC København sig det danske mesterskab, men der er flere ting, “Løverne” skal gøres bedre i den kommende sæson. 

Det gør cheftræner Jess Thorup klart i et større interview med FC Københavns egen hjemmeside.

Hvad angår resultaterne, er det især holdets indsats i pokalturneringen, der skal forbedres. Thorups tropper blev således ekspederet ud af turneringen allerede i tredje runde i fjor, hvor man tabte til Nykøbing FC fra NordicBet Ligaen.

– Vi skal klart genvinde mesterskabet, og vi skal gøre alt, hvad vi overhovedet kan for at komme i Champions League-gruppespillet. Med mesterskabet vandt vi så at sige første etape af Tour de France, men der er mange etaper tilbage, som skal vindes, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Jeg behøver nok ikke minde FCK-fans om, hvordan det gik i pokalturneringen sidste gang. Det kan og skal vi gøre bedre, og det tror jeg selvfølgelig også på, at vi kan, men mesterskabet er og bliver altid vores vigtigste mål for sæsonen.

Og det er ikke kun resultaterne, der skal have et nøk. På klubbens igangværende træningslejr arbejder man på at forbedre offensivens bundniveau, mens man vil holde fast i sin stærke defensiv.

– Hvad angår det offensive spil var vores bundniveau til gengæld for lavt, og det så vi lidt for ofte sidste sæson. Både med egne øjne og med de data, vi har for hver enkelt kamp og for hele sæsonen Derfor er det et fokuspunkt, som vi allerede har arbejdet på i en uges tid, inden vi kom herned, og som vi fortsat vil arbejde med, siger Jess Thorup til fck.dk. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tyskland – Paraguay

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brasilien – Japan

Stopper efter VM-nedtur

De vil have Gaaei – her er prisen