– Det kan og skal vi gøre bedre

Jess Thorup sætter ord på FC Københavns ambitioner for den kommende sæson, og hvor klubben skal forbedre sig.



I den forgangne sæson, 2021/22-sæsonen, sikrede FC København sig det danske mesterskab, men der er flere ting, “Løverne” skal gøres bedre i den kommende sæson. 

Det gør cheftræner Jess Thorup klart i et større interview med FC Københavns egen hjemmeside.

Hvad angår resultaterne, er det især holdets indsats i pokalturneringen, der skal forbedres. Thorups tropper blev således ekspederet ud af turneringen allerede i tredje runde i fjor, hvor man tabte til Nykøbing FC fra NordicBet Ligaen.

– Vi skal klart genvinde mesterskabet, og vi skal gøre alt, hvad vi overhovedet kan for at komme i Champions League-gruppespillet. Med mesterskabet vandt vi så at sige første etape af Tour de France, men der er mange etaper tilbage, som skal vindes, siger Jess Thorup til fck.dk og tilføjer:

– Jeg behøver nok ikke minde FCK-fans om, hvordan det gik i pokalturneringen sidste gang. Det kan og skal vi gøre bedre, og det tror jeg selvfølgelig også på, at vi kan, men mesterskabet er og bliver altid vores vigtigste mål for sæsonen.

Og det er ikke kun resultaterne, der skal have et nøk. På klubbens igangværende træningslejr arbejder man på at forbedre offensivens bundniveau, mens man vil holde fast i sin stærke defensiv.

– Hvad angår det offensive spil var vores bundniveau til gengæld for lavt, og det så vi lidt for ofte sidste sæson. Både med egne øjne og med de data, vi har for hver enkelt kamp og for hele sæsonen Derfor er det et fokuspunkt, som vi allerede har arbejdet på i en uges tid, inden vi kom herned, og som vi fortsat vil arbejde med, siger Jess Thorup til fck.dk. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tordner mod VM-træner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Tyskland – Elfenbenskysten

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Jonas Lössl stopper karrieren

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske